https://www.innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_ccd32e97f647ba1810e3019f6_o.jpg
NordLayer Adaptiv Şəbəkə Girişi və Təhlükəsizlik Həlləri şirkətinin hesabatına görə, Azərbaycan 66 ölkə arasında 59-cu yeri tutaraq, uzaqdan işləmək üçün ən yaxşı ölkələr sırasında yer alıb. Reytinqdə kibertəhlükəsizlik, iqtisadi və sosial şərait, rəqəmsal mühit və infrastruktur, həmçinin COVID-19-dan qaynaqlanan problemlərə cavab vermək və onları idarə etmək kimi göstəricilər nəzərə alınıb. Lakin bu uğura baxmayaraq, Azərbaycan hələ də reytinqin sonuncu onluğunda yer alır və “kibertəhlükəsizlik” baxımından ölkə 61-ci yerdədir. Bütün bunlar onu deməyə əsas verir ki, Azərbaycanda hələ də kibertəhlükələrin artım ehtiyatı var.
Kibertəhlükəsizliyi təkmilləşdirmək üçün təkcə iri şirkətlər və dövlət təşkilatları deyil, həm də işçilərin özləri öz sayıqlığını və rəqəmsal savadlılıqlarını artıra bilər. Axı evdən işləmək təkcə ofisdə həmkarlar ilə daha az görüşmək anlamına gəlmir. Rabitə kanalları, avadanlıqlar, bu avadanlıqlara çıxışı olan insanların əhatəsi, məlumatlarla işləmə prosedurları, bəzən hətta müştərək iş alətləri dəyişir. Müvafiq olaraq, uzaqdan işləyən işçilər yeni təhlükələrə qarşı kövrək ola bilərlər.
Bununla əlaqədar Kaspersky uzaqdan iş rejimi zamanı əməl olunması gərəkən 7 onlayn təhlükəsizlik tövsiyəsi təklif edir:
1. Hərtərəfli antivirus həlli əldə edin. Korporativ məlumatlarla işlədiyiniz bütün cihazlarda etibarlı təhlükəsizlik həlli quraşdırdığınızdan əmin olun. Ən azı pulsuz antivirusdan başlaya bilərsiniz. Bu, yoluxma və işdə ciddi problemlərin yaranması riskini əhəmiyyətli dərəcədə azaltmağa səbəb olacaq.
2. Proqramları və əməliyyat sistemlərini yeniləyin. Onlarda daim zəifliklər tapılır. Təcavüzkarlar isə digər insanların cihazlarına daxil olmaq üçün onlardan istifadə etməyi sevirlər və çox vaxt proqram təminatını yeniləməyənləri nəzərə alırlar, çünki proqramların ən son versiyalarında zəifliklər adətən aradan qaldırılır. Buna görə də, işlədiyiniz cihazlarda quraşdırılmış hər şeyi mütəmadi olaraq yeniləmək daha yaxşı olar.
3. Ailə üzvlərinin iş cihazlarınızdan istifadə etməsinə icazə verməyin - onların heç də hamısı rəqəmsal təhlükəsizlik qaydalarından xəbərdar deyil. Buna görə də, şifrələrdən istifadə edin və məxfi faylları yad insanlardan, hətta qohumlardan da qoruyun.
4. Ortaq iş mərkəzlərində (co-working centers) və kafelərdə VPN üzərindən işləyin. İctimai Wi-Fi şəbəkələri çox vaxt ümumiyyətlə şifrələnmir və əgər belədirsə, o zaman hər kəs, o cümlədən, fırıldaqçılar, bağlantı şifrəsini əldə edə bilərlər. VPN vasitəsilə işləyərkən məlumatlarınız şəbəkə parametrlərindən asılı olmayaraq şifrələnəcək və kənar şəxslər onları oxuya bilməyəcəklər.
5. Cihazdan aralandığınız zaman onu kilidə salın. Hətta ayaqyoluna və ya çay içməyə getdiyiniz zaman belə iş yazışmalarınızı oxuya bilərlər. Ona görə də ekrandan hər dəfə uzaqlaşdıqda onu kilidləmək vacibdir. Sadəcə bu qaydanı yadda saxlayın və həmişə ona əməl edin.
6. Korporativ poçt, messencer və digər ünsiyyət vasitələrdən istifadə edin. Şübhəsiz ki, şirkətinizdə işçilərin istifadə etdiyi bir sıra İT xidmətləri var: Microsoft Office 365, korporativ messencer, korporativ poçt. Onlar şirkətinizin İT departamenti tərəfindən konfiqurasiya edilir və onlar konfiqurasiya keyfiyyətinə görə məsuliyyət daşıyırlar. Google Diskdə ictimai domendə nəyisə yerləşdirməklə özünüzü riskə atırsınız, çünki hər kəs ona keçid edə bilər və onda olan məlumatlar axtarış mühərrikləri tərəfindən indeksləşdirilir ki, bu da sənədinizə arzuolunmaz “qonaqların” müdaxiləsinə səbəb ola bilər. Buna görə də, sənədlər və digər məlumatların mübadiləsi üçün yalnız korporativ resurslardan istifadə edin.
7. Ayıq-sayıq olun. Bəzən hətta arzuolunmaz məktub belə korporativ poçta sıza bilər. Bu uzaqdan iş rejimində xüsusilə aktualdır, çünki yazışmaların həcmi əhəmiyyətli dərəcədə yüksək olur. Mesajları diqqətlə oxuyun və onlara cavab verməyə tələsməyin, xüsusən də əgər sizdən təcili və pulla bağlı nəsə istəyirlərsə. Özünüzü sığortalamaqdan çəkinməyin və rəhbərlikdən bunun həqiqətən lazım olub-olmadığını soruşun.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_ccd32e97f647ba1810e3019f6_o.jpg
Азербайджан вошел в число лучших стран для удаленной работы согласно отчету NordLayer, заняв 59 место из 66. При составлении рейтинга учитывались такие показатели как кибербезопасность, экономические и социальные условия, цифровая среда и инфраструктура, а также способность реагировать и регулировать вопросы, возникающие в связи с COVID-19. Тем не менее, несмотря на этот успех, Азербайджан пока фигурирует в последней десятке рейтинга, а по показателю «кибербезопасность» страна занимает 61 место. Все это говорит о том, что у Азербайджана сохраняется задел для роста.
Так, над повышением кибербезопасности могут работать не только крупные компании и госорганизации, но и сами сотрудники, повышая собственную бдительность и цифровую грамотность. Ведь работа из дома означает не только меньшее количество встреч с коллегами в офисе. Меняются каналы связи, оборудование, круг лиц, которые к этому оборудованию имеют доступ, процедуры работы с данными, иногда даже инструменты для совместной работы. Соответственно, удаленные работники могут быть уязвимы перед новыми угрозами.
В этой связи «Лаборатория Касперского» предлагает 7 советов по онлайн-безопасности во время работы на удаленке:
1. Приобретите комплексное антивирусное решение. На все устройства, с которых вы работаете с корпоративными данными, обязательно установите надежное защитное решение. Начать стоит как минимум с бесплатного антивируса. Это уже существенно снизит риск заразиться и спровоцировать серьезные неприятности по работе.
2. Обновите программы и операционные системы. В них постоянно находят уязвимости. А злоумышленники очень любят их использовать, чтобы проникнуть на чужие устройства. Нередко они рассчитывают как раз на тех, кто не обновляет софт, ведь в свежих версиях программ уязвимости обычно исправляют. Поэтому лучше регулярно обновлять все, что установлено на устройствах, с которых вы работаете.
3. Не давайте членам семьи пользоваться вашими рабочими устройствами – не все они могут быть осведомлены о правилах цифровой безопасности. Поэтому используйте пароли и защищайте конфиденциальные файлы от посторонних, даже от родственников.
4. В коворкингах и кафе работайте через VPN. Общественные сети Wi-Fi часто не шифруются вовсе, а если и шифруются, то пароль для подключения может получить любой желающий, в том числе мошенник. При работе через VPN ваши данные будут шифроваться независимо от настроек сети, и посторонние не смогут их прочитать.
5. Блокируйте устройство, когда отходите. Подсмотреть вашу рабочую переписку могут и когда вы просто отлучились в туалет или за чаем. Поэтому важно блокировать экран каждый раз, когда отходите от него. Просто запомните это правило и всегда ему следуйте.
6. Используйте корпоративную почту, мессенджеры и другие инструменты. Наверняка у вашей компании есть набор ИТ-сервисов, которыми пользуются сотрудники: Microsoft Office 365, корпоративный мессенджер, корпоративная почта. Их настраивает ИТ-служба вашей компании, и она несет ответственность за то, насколько правильно они настроены. Размещая что-то в открытом доступе «Google Диске» вы рискуете, ведь ссылку на него может получить кто угодно, а информация из него – индексируется поисковиками, что тоже может привести нежелательных гостей в ваш документ. Поэтому для обмена документами и прочей информацией используйте только корпоративные ресурсы.
7. Будьте бдительны. Иногда даже в корпоративную почту может просочиться недобросовестное письмо. На удаленке это особенно актуально, потому как объем переписки значительно возрастает. Читайте сообщения внимательно и не торопитесь на них реагировать, особенно если от вас хотят что-то срочно и связанное с деньгами. Не бойтесь перестраховаться и переспросить у начальства, действительно ли ему это нужно.