Bakı Dövlət Universitetində Bilik Günü münasibətilə tədbir keçirilib.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev professor-müəllim heyətini və tələbələri yeni tədris ilinin başlaması münasibətilə təbrik edib, onlara uğurlar arzulayıb. Rektor qalib ölkəmiz və xalqımız üçün bu tədris ilinin əlamətdar olduğunu, Qarabağda, Şərqi Zəngəzurda yeni məktəblərin açıldığını, Qarabağ Universitetinin fəaliyyətə başladığını bildiirib. Rektor 105 illik yubileyi qeyd olunan BDU-nun zəngin tarixi və ənənələri olduğunu diqqətə çatdırıb. 1919-cu ildə cəmi 2 fakültə ilə fəaliyyətə başlayan BDU-da hazırda 16 fakültə, onlarla mərkəz, laboratoriya, iki elmi-tədqiqat institutu, bir kollec, bir filial, bir lisey var. BDU Azərbaycanda nüfuzlu QS reytinq agentliyinin hesabatına əsasən, dünyanın ən yaxşı 1000 universiteti sıyahısına düşən yeganə universitetdir: “Gəlin bu ənənələri yaşadaq, daha da inkişaf etdirək. Ölkəmizin və BDU-nun şöhrətini ucalara qaldıraq. Unutmayın ki, siz Ümummilli Lider Heydər Əliyevin məzunu olduğu Universitetin tələbələrisiz. Bu adı şərəflə daşıyacağınıza əminəm”.
Milli Məclisin üzvləri – BDU-nun Ümumi dilçilik kafedrasının müdiri, akademik Nizami Cəfərov, BDU İctimai Nəzarət Şurasının sədri Arzu Nağıyev çıxışlarında müəllim və tələbələri Bilik Günü münasibətilə təbrik edib, təhsil həyatlarında uğurlar arzulayıblar.
Sonra 2024/2025-ci tədris ilində bakalavr pilləsi üzrə “Hüquqşünaslıq” (tədris ingilis dilində) ixtisasına 684.1 balla qəbul olunan Sevil Gülməliyeva, BDU-nun nəzdində “Gənc istedadlar” liseyinə ən yüksək 56.5 balla qəbul olunan Ömər Əziz, Vətən müharibəsi şəhidi, gizir Mayis Səmədovun övladı, Beynəlxalq münasibətlər və iqtisadiyyat fakültəsinin I kurs tələbəsi Məleykə Səmədova çıxış edərək, arzu və istəklərini bildiriblər.
Tədbir Cəmşid Naxçıvanski adına Hərbi Liseyin orkestrinin müşayiəti ilə marş sədaları altında başa çatıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_1c0a1593ff4c267c8a42066bd_o.jpg
Затем ректор БГУ Эльчин Бабаев поздравил профессорско-преподавательский состав и студентов с началом нового учебного года и пожелал им успехов. Ректор сообщил, что этот учебный год знаменателен для нашей победоносной страны и народа, в Карабахе и Восточном Зангезуре открыты новые школы, начал свою деятельность Карабахский университет.
Эльчин Бабаев отметил, что БГУ, отмечающий свой 105-летний юбилей, имеет богатую историю и традиции. Вуз, начавший свою деятельность в 1919 году всего с двумя факультетами, в настоящее время имеет 16 факультетов, десятки центров, лабораторий, два научно-исследовательских института, один колледж, один филиал и один лицей. Согласно отчету престижного рейтингового агентства QS, БГУ — единственный вуз Азербайджана, входящий в список 1000 лучших университетов мира: «Давайте упрочим эти традиции и разовьем их. Прославим страну и БГУ. Не забывайте, что вы являетесь студентами университета, который окончил общенациональный лидер Гейдар Алиев. Я уверен, что вы с честью будете носить это имя».
Своими пожеланиями поделились члены Милли Меджлиса – заведующий кафедрой, академик Низами Джафаров и председатель Совета общественного контроля БГУ Арзу Нагиев.
На мероприятии затем выступили Севиль Гюльмалиева, поступившая на специальность «Правоведение» с 684,1 балла, Омар Азиз, поступивший в лицей «Молодые таланты» при БГУ с высшим баллом 56,5, Мялейка Самедова - первокурсница факультета международных отношений и экономики, дочь шехида Отечественной войны Майиса Самедова.