Formula 1 Qatar Airways Azərbaycan Qran Prisi 2024-ün kuboku “Odlar Yurdu”-na həsr edilib
Formula 1 Qatar Airways Azərbaycan Qran Prisi 2024-ün kuboku “Odlar Yurdu”-na həsr edilib Formula 1 Qatar Airways Azərbaycan Qran Prisi 2024-ün kuboku “Odlar Yurdu”-na həsr edilib
Formula 1 Qatar Airways Azərbaycan Qran Prisi 2024-ün qaliblərinə təqdim olunan kubok milli üslubda dizaynı ilə diqqət cəlb edib.
Rəsmi mükafat Qarabağ xalçalarının xarakterik naxışlarından ilham alaraq hazırlanıb. Bu naxışlar həm zövq oxşayan gözəllik, həm də ölkənin köklü sənət və sənətkarlıq ənənələrini yaşatdığına işarədir.
Dizaynda istifadə olunan alov Azərbaycanın "Odlar Yurdu" kimi tanındığını və ölkəmizin idman sahəsindəki yüksək nüfuzunu vurğulayır. Milli naxışlar və elementlər yarışın saf gümüşdən hazırlanmış hər üç kubokunun üzərində mövcuddur.
Final yarışının qaliblərinə rəsmi mükafat və medalları Beynəlxalq Avtomobil Federasiyanın (FIA) prezidenti Məhəmməd Ben Sulayem, Azərbaycan Avtomobil Federasiyasının prezidenti Anar Ələkbərov, Gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov, Qatar Airways-in Afrika üzrə vitse-prezidenti Hendrik Du Preez təqdim ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_6e3794f2c20d135a4deea5c4c_o.jpg
The trophy awarded to the winners of the Formula 1 Qatar Airways Azerbaijan Grand Prix 2024 has captured attention with its unique national design.
Inspired by the traditional patterns of Karabakh carpets, the official trophy reflects the deep-rooted heritage and craftsmanship of the country. These motifs symbolize both aesthetic beauty and a tribute to Azerbaijan’s rich cultural legacy.
The design incorporates flames, highlighting Azerbaijan's reputation as the "Land of Fire," while also emphasizing the country's strong presence in the world of sports. National patterns and elements are featured on all three trophies, which are crafted from pure silver.
The official awards and medals were presented to the winners of the final race by FIA President Mohammed Ben Sulayem, President of the Azerbaijan Automobile Federation Anar Alakbarov, Minister of Youth and Sports Farid Gayibov, Mayor of Baku Eldar Azizov, and Qatar Airways Vice President for Africa Hendrik Du Preez.