Formula 1 Qatar Airways Azərbaycan Qran Prisi 2024-ün kuboku “Odlar Yurdu”-na həsr edilib
Formula 1 Qatar Airways Azərbaycan Qran Prisi 2024-ün kuboku “Odlar Yurdu”-na həsr edilib Formula 1 Qatar Airways Azərbaycan Qran Prisi 2024-ün kuboku “Odlar Yurdu”-na həsr edilib
Formula 1 Qatar Airways Azərbaycan Qran Prisi 2024-ün qaliblərinə təqdim olunan kubok milli üslubda dizaynı ilə diqqət cəlb edib.
Rəsmi mükafat Qarabağ xalçalarının xarakterik naxışlarından ilham alaraq hazırlanıb. Bu naxışlar həm zövq oxşayan gözəllik, həm də ölkənin köklü sənət və sənətkarlıq ənənələrini yaşatdığına işarədir.
Dizaynda istifadə olunan alov Azərbaycanın "Odlar Yurdu" kimi tanındığını və ölkəmizin idman sahəsindəki yüksək nüfuzunu vurğulayır. Milli naxışlar və elementlər yarışın saf gümüşdən hazırlanmış hər üç kubokunun üzərində mövcuddur.
Final yarışının qaliblərinə rəsmi mükafat və medalları Beynəlxalq Avtomobil Federasiyanın (FIA) prezidenti Məhəmməd Ben Sulayem, Azərbaycan Avtomobil Federasiyasının prezidenti Anar Ələkbərov, Gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov, Qatar Airways-in Afrika üzrə vitse-prezidenti Hendrik Du Preez təqdim ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_6e3794f2c20d135a4deea5c4c_o.jpg
Кубки, врученные победителям Formula 1 Qatar Airways Гран-При Азербайджана 2024 поразили своим национальным дизайном.
Трофеи созданы под вдохновением от характерных узоров карабахских ковров. Эти узоры не только эстетически привлекательны, но и являются свидетельством глубоких корней азербайджанского искусства и ремесел.
Дизайн трофеев включает в себя изображение огня, подчеркивая репутацию Азербайджана как «Страны Огней », а также акцентируя внимание на сильном присутствии страны в мире спорта. Национальные узоры и элементы присутствуют на всех трех трофеях, которые изготовлены из чистого серебра.
Официальные награды и медали были вручены победителям заключительной гонки президентом FIA Мохаммедом бен Сулайемом, президентом Федерации автомобильных видов спорта Азербайджана Анаром Алекперовым, министром молодежи и спорта Фаридом Гаибовым, мэром Баку Эльдаром Азизовым и вице-президентом Qatar Airways по Африке Хендриком ду При.
В Баку гонку выиграл пилот «McLaren» Оскар Пиастри, завершив 51 круг. Второе место занял Шарль Леклер из «Ferrari», а третье - Джордж Расселл из «Mercedes».