https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_920e6d1d2503f6f3b7c84215e_o.jpg
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyindəki “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılmış “SİMA İmza” mobil tətbiqinin yüklənmə sayı 2 milyonu ötüb.
2022-ci ildə istifadəyə verilmiş tətbiq vasitəsilə vətəndaşlara, fərdi sahibkarlara və hüquqi şəxslərə SİMA yeni nəsil rəqəmsal imzanın üstünlükləri təqdim olunur. SİMA-da tətbiq edilən süni zəka və biometrik eyniləşdirmə elektron imza sektorunda etibarlılıq amilini yüksək səviyyəyə çatdırıb. Üztanıma texnologiyası isə tətbiqdən sui-istifadə hallarının qarşısının alınmasına xidmət edir.
Hüquqi olaraq əl imzasına bərabər sayılan “SİMA İmza” ilə hazırda 50-dən çox qurum öz xidmətlərini rəqəmsallaşdırıb. 150-ə yaxın dövlət elektron portalına giriş təmin edilib. Müxtəlif sahələr üzrə fəaliyyət göstərən 100-dən artıq qurumla inteqrasiya davam etdirilir.
“SİMA İmza” vətəndaşların və qurumların elektron imza əldə etməsi üçün xidmət mərkəzlərindən asılılığına son qoyub. İnternetə çıxış olan istənilən yerdə, istənilən vaxt smartfon vasitəsilə yeni nəsil rəqəmsal imzanın əldə olunması mümkündür. Bunun üçün sadəcə “SİMA İmza” tətbiqini smartfona yükləyib qeydiyyatdan keçmək kifayətdir. Qeydiyyat təkcə şəxsiyyət vəsiqəsi ilə 1 dəqiqə ərzində yekunlaşır.
İstənilən sistemə inteqrasiya oluna bilən “SİMA İmza” qurumlar üçün limitsiz sayda imzalama imkanı qazandırır. Bununla həm xərclərə, həm də vaxta qənaət edilir. Fiziki müraciətlərin qəbulu üçün əlavə işçi və kağız sənədlər saxlamağa, onları arxivləşdirməyə ehtiyac qalmır. Uzun və yorucu növbə prosesləri aradan qalxır. SİMA rəqəmsal imza ölkənin rəqəmsal transformasiyasını sürətləndirir. “SİMA İmza” mobil tətbiqi dövlət-özəl tərəfdaşlığı çərçivəsində həm vətəndaş məmnuniyyətinin yüksəldilməsinə, həm də şəxslərin rəqəmsal hökumət konseptindəki rolunun aktivləşməsinə təkan verir.

https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_920e6d1d2503f6f3b7c84215e_o.jpg
Количество загрузок мобильного приложения «SİMA İmza», разработанного ООО «AzInTelecom» », функционирующего при Министерстве цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики, превысило 2 миллиона.
Запущенное в 2022 году, приложение «SİMA İmza» открывает физическим лицам, индивидуальным предпринимателям и юридическим лицам доступ к преимуществам цифрового сервиса нового поколения. Интеграция искусственного интеллекта и биометрической идентификации в услуге «SİMA İmza» значительно повысила надежность электронных подписей. Технология распознавания лиц помогает предотвратить неправомерное использование приложения. Благодаря «SİMA İmza», которая юридически приравнивается к физической подписи, более 50 учреждений оцифровали свои услуги и получили доступ к приблизительно 150 государственным электронным порталам. Помимо этого, продолжается процесс интеграции с более чем 100 организациями из различных отраслей.
«SİMA İmza» устранила зависимость пользователей от центров клиентского обслуживания для получения электронной подписи. Цифровую подпись нового поколения можно получить в любое время и в любом месте при наличии доступа в интернет, просто загрузив приложение «SİMA İmza» на смартфон и пройдя регистрацию. Процесс регистрации занимает всего несколько минут и требует использования удостоверения личности.
«SİMA İmza» может быть интегрирована в любую систему и предоставляет возможность подписывать неограниченное количество документов, экономя как время, так и средства. Больше нет необходимости в обработке физических заявок, а также хранении и архивировании бумажных документов, что позволяет избежать длительных очередей. Услуга «SİMA İmza» ускоряет процесс цифровой трансформации в стране. Данное мобильное приложение не только улучшает опыт пользователей, но и позволяет гражданам играть активную роль в процессе цифровизации.
Для получения дополнительной информации о цифровой подписи нового поколения «SİMA İmza» посетите сайт www.sima.az или свяжитесь с контактным-центром по номеру «157».