https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_920e6d1d2503f6f3b7c84215e_o.jpg
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyindəki “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılmış “SİMA İmza” mobil tətbiqinin yüklənmə sayı 2 milyonu ötüb.
2022-ci ildə istifadəyə verilmiş tətbiq vasitəsilə vətəndaşlara, fərdi sahibkarlara və hüquqi şəxslərə SİMA yeni nəsil rəqəmsal imzanın üstünlükləri təqdim olunur. SİMA-da tətbiq edilən süni zəka və biometrik eyniləşdirmə elektron imza sektorunda etibarlılıq amilini yüksək səviyyəyə çatdırıb. Üztanıma texnologiyası isə tətbiqdən sui-istifadə hallarının qarşısının alınmasına xidmət edir.
Hüquqi olaraq əl imzasına bərabər sayılan “SİMA İmza” ilə hazırda 50-dən çox qurum öz xidmətlərini rəqəmsallaşdırıb. 150-ə yaxın dövlət elektron portalına giriş təmin edilib. Müxtəlif sahələr üzrə fəaliyyət göstərən 100-dən artıq qurumla inteqrasiya davam etdirilir.
“SİMA İmza” vətəndaşların və qurumların elektron imza əldə etməsi üçün xidmət mərkəzlərindən asılılığına son qoyub. İnternetə çıxış olan istənilən yerdə, istənilən vaxt smartfon vasitəsilə yeni nəsil rəqəmsal imzanın əldə olunması mümkündür. Bunun üçün sadəcə “SİMA İmza” tətbiqini smartfona yükləyib qeydiyyatdan keçmək kifayətdir. Qeydiyyat təkcə şəxsiyyət vəsiqəsi ilə 1 dəqiqə ərzində yekunlaşır.
İstənilən sistemə inteqrasiya oluna bilən “SİMA İmza” qurumlar üçün limitsiz sayda imzalama imkanı qazandırır. Bununla həm xərclərə, həm də vaxta qənaət edilir. Fiziki müraciətlərin qəbulu üçün əlavə işçi və kağız sənədlər saxlamağa, onları arxivləşdirməyə ehtiyac qalmır. Uzun və yorucu növbə prosesləri aradan qalxır. SİMA rəqəmsal imza ölkənin rəqəmsal transformasiyasını sürətləndirir. “SİMA İmza” mobil tətbiqi dövlət-özəl tərəfdaşlığı çərçivəsində həm vətəndaş məmnuniyyətinin yüksəldilməsinə, həm də şəxslərin rəqəmsal hökumət konseptindəki rolunun aktivləşməsinə təkan verir.

https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_920e6d1d2503f6f3b7c84215e_o.jpg
The number of downloads of the “SİMA İmza” mobile application, developed by “AzInTelecom” LLC under the Ministry of Digital Development and Transport, has surpassed 2 million.
Launched in 2022, the application offers citizens, individual entrepreneurs, and legal entities the advantages of the next-generation digital service, “SİMA İmza”. The integration of artificial intelligence and biometric identification within “SİMA Imza” has elevated the reliability of electronic signatures to the highest level. The facial recognition technology helps to prevent misuse of the application. With the “SİMA İmza”, which is legally equivalent to a handwritten signature, more than 50 institutions have digitized their services, and received access to nearly 150 state electronic portals. Moreover, integration with over 100 organizations from various sectors is ongoing.
“SİMA İmza” has eliminated the dependency of users on service centers for obtaining electronic signatures. The next-generation digital signature can be obtained anytime, anywhere with internet access, simply by downloading the “SİMA İmza” app to a smartphone and completing registration. The registration process can be completed in minutes and involves using an ID.
“SİMA İmza” can be integrated into any system and offers the opportunity to sign an unlimited number of documents, saving both time and costs. There is no longer a need to visit customer service centers or store and archive paper documents, eliminating long, exhausting queues.The “SİMA İmza” is accelerating the country’s digital transformation. This mobile application, within the framework of public-private partnership, not only enhances customer satisfaction but also empowers individuals to play an active role in digitalization.
For more information about the next-generation “SİMA İmza”, visit www.sima.az or contact the Call Center at “157”.