https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_ab77182ed3a8c64d4e7e4f6fb_o.jpg
Günəşdə davamlı olaraq baş verən M sinif (radiodalğaları əngəlləyən, yayılmasına mane olan) alışmalar hesabına Günəş aktivliyi yüksək səviyyəyə qalxıb.
Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən məlumata görə, Günəşin şimal-qərb hissəsində sentyabrın 10-da baş verən tac kütlə atılması Yerdə sentyabrın 12-si günün ikinci yarısından başlayaraq 13-ü axşam saat 18:00 radələrinədək davam edən geomaqnit qasırğası yaradacaq. Bu tarixlərdə radiosiqnallarda, onların ötürülməsi və qəbulunda kəsilmələr müşahidə edilə bilər.
Hazırda geomaqnit sahə sakit və qeyri-stabildir. 10 sentyabr tarixində baş vermiş tac kütlə atılmasının təsiri Yerdə 12-13 sentyabr tarixlərində özünü göstərəcək. Sentyabrın 12-si gecə geomaqnit qasırğanın səviyyəsi G1(mülayim), sentyabrın 13-ü səhər 08:00 radələrinədək G2 (orta), saat 20:00-dək G1 olacaq. Sonrakı müddətdə geomaqnit sahə sakit səviyyəyə qayıdacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_ab77182ed3a8c64d4e7e4f6fb_o.jpg
Из-за постоянно происходящих на Солнце вспышек М-класса (которые блокируют радиоволны, мешают их распространению) солнечная активность поднялась до высокого уровня.
По информации, предоставленной кафедрой астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ), произошедший 10 сентября выброс корональной массы создаст на Земле геомагнитную бурю, которая начнется со второй половины дня 12 сентября и продлится примерно до 18 часов 13 сентября. В эти даты можно наблюдать перебои в радиосигналах, их передаче и приеме. В настоящее время геомагнитное поле спокойное и нестабильное. Последствия выброса корональной массы ощутятся на Земле 12-13 сентября. Уровень геомагнитной бури в ночь на 12 сентября составит G1 (слабая), G2 (умеренная) до 08:00 13 сентября и G1 до 20:00. Далее геомагнитное поле вернется на спокойный уровень.