https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_1401c6ff46dc97b214efae330_o.jpg
İclasda 2024/2025-ci tədris ilinin payız semestrində tədrisin təşkili, bakalavriatura və magistratura səviyyələri üzrə BDU-ya və Universitetin nəzdində “Gənc istedadlar” liseyinə qəbulun nəticələri müzakirə edilib.
Qeyd olunub ki, 10 sentyabr 2024-cü il tarixinə qədər bakalavriatura səviyyəsi üzrə BDU-ya qəbul olan 5410 nəfər elektron qeydiyyatdan keçib. Qəbul olan tələbələrin 74 faizi dövlət sifarisi əsasında təhsil alacaq. Bu tədris ilində 600-dən çox bal toplayaraq BDU-ya qəbul olunanların sayı 536 nəfər təşkil edib. Bu, keçən ilə nisbətən iki dəfə artım deməkdir. Magistratura səviyyəsi üzrə BDU-ya qəbul olanların isə 68 faizi dövlət sifarişi əsasında təhsil alacaq.
İclasda bildirilib ki, “Gənc istedadlar” liseyinə qəbul imtahanlarında iştirak etmək üçün 2533 nəfər müraciət edib. Qəbul imtahanının nəticələrinə əsasən, Azərbaycan bölməsi üzrə 100, rus bölməsi üzrə isə 50 nəfər liseydə təhsil almaq hüququ qazanıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_1401c6ff46dc97b214efae330_o.jpg
Состоялось первое заседание Ученого совета Бакинского государственного университета (БГУ) в 2024/2025 учебном году.
На заседании обсуждались вопросы организации обучения в осеннем семестре 2024/2025 учебного года, итоги приема в БГУ и лицей «Молодые таланты» при вузе.
Отмечено, что к 10 сентября 2024 года в электронной форме зарегистрировались 5 410 человек, поступивших в бакалавриат БГУ. 74 процента принятых студентов будут учиться на основе госзаказа.
В этом учебном году в БГУ приняты 536 человек, набравших более 600 баллов. Это вдвое больше, чем в прошлом году. 68 процентов поступающих в магистратуру БГУ будут учиться на основе госзаказа.
На заседании сообщено, что для участия в вступительных экзаменах в лицей «Молодые таланты» подали заявки 2533 человека. Право учиться на азербайджанском секторе лицея получили 100 человек, на русском секторе - 50 человек.