https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_ff3e9c86be71c2d6026fcb445_o.jpg
“ABB səhmdarı ol! - Mərkəzdən hər kəsə!” devizi ilə keçirilən və 3 ay davam edən abunə yazılışı dövründə ilkin məlumatlara görə, ABB səhmlərinə 33 mindən artıq investor 49 min ədədə yaxın sifariş yerləşdirib.
Bu, ölkəmizin kapital bazarı üçün tarixi göstəricidir.
Bütün kanallar (“ABB mobile” tətbiqi, bank filialları, investisiya şirkətləri) üzrə verilmiş sifarişlər tam toplandıqdan sonra yerləşdirmə həyata keçiriləcək. Sifarişlərin icrası prosesi 17 sentyabr 2024-cü il tarixindən başlayaraq 6 iş günü müddətində davam edəcək və 24 sentyabrda başa çatacaq.
Qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq yerləşdirmə aşağıdakı ardıcıllıqla aparılacaq:
1) Üstünlük hüququna malik səhmdarların üstünlük hüququ üzrə onların payına düşən səhmlərin alınması üzrə verilmiş sifarişləri icra ediləcək;
2) Yerdə qalan bütün sifarişlər, o cümlədən üstünlük hüququna malik səhmdarların üstünlük hüququndan artıq verilmiş sifarişləri də qiymətə uyğun sıralanaraq icra olunacaq.
Yerləşdirmənin nəticələri barədə məlumat 24 sentyabrda investorlara təqdim olunacaq.
Abunə yazılışı dövründə investorlar tərəfindən sifarişlər ilk dəfə olaraq tam rəqəmsal formada “ABB mobile” tətbiqi vasitəsilə, eləcə də ABB-nin və ölkəmizdəki əksər bankların filiallarından, həmçinin səhmlərin emissiyasının anderrayteri olan “ABB İnvest” və ölkəmizdəki digər investisiya şirkətləri vasitəsilə təqdim edilib.
ABB ölkənin və regionun ən gəlirli kommersiya qurumlarındandır. Bank illik mənfəətindən səhmdarlarına davamlı şəkildə dividendlər ödəyir. Son üç il üzrə dividend ödənişinin məbləği 2022-ci ildə 125 milyon manat, 2023-cü ildə 156 milyon 600 min manat, 2024-cü ildə 185 milyon manat olub. Bu il ABB-nin səhmlərinin illik dividend gəlirliliyi 15,1 faizə yüksəlib.

https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_ff3e9c86be71c2d6026fcb445_o.jpg
10 сентября успешно завершилась подписка на акции банка ABB. По предварительным данным, за три месяца проведения подписки под лозунгом ABB səhmdarı ol! – Mərkəzdən hər kəsə! более 33 тысяч инвесторов подали свыше 49 тысяч заявок на акции.
Это важное событие в истории рынка ценных бумаг Азербайджана. После обработки всех заявок, поступивших через приложение ABB mobile, филиалы банка и инвестиционные компании, начнется распределение акций, которое стартует 17 сентября и продлится 6 рабочих дней, завершившись 24 сентября.
В соответствии с законодательством, распределение акций будет происходить следующим образом:
1) В первую очередь будут исполнены заявки инвесторов с правом преимущественной покупки акций в соответствии с их долей;
2) Все оставшиеся заявки, включая те, что поданы акционерами сверх их преимущественного права, будут исполнены в порядке очередности по цене.
Инвесторы получат информацию о результатах размещения заявок 24 сентября.
В период подачи заявок инвесторы впервые смогли подать их в полностью цифровом формате в приложении ABB mobile, через филиалы банка ABB и большинство банков страны, а также через ABB Invest, который выступает андеррайтером выпуска, и другие инвестиционные компании.
Банк ABB – одна из самых прибыльных коммерческих организаций в стране и регионе. Банк стабильно выплачивает дивиденды акционерам из годовой прибыли. За последние три года суммы дивидендов составили: 125 миллионов манатов в 2022 году, 156,6 миллиона манатов в 2023 году и 185 миллионов манатов в 2024 году. В нынешнем году доходность акций банка ABB по дивидендам достигла 15,1 процента.