https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_692653628976d6e9adfc8a0eb_o.jpg
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) İnformasiya təhlükəsizliyi IV kurs tələbəsi Elmir Hacızadə “Huawei Azerbaijan”ın "Seeds for the Future" proqramında iştirak edib.
Elmir Azərbaycanın ən yaxşı 6 IT tələbəsindən biri kimi Özbəkistanın Daşkənd şəhərində keçirilən tədbirdə iştirak haqqı qazanıb. Rəhbərlik etdiyi “Lumio” komandası ilə birgə mobil tətbiq layihəsi hazırlayıb. Tətbiq istifadəçilərə süni intellektlə inteqrasiya olunmuş video zənglərlə psixoloji dəstək verir. Layihə mentorlar və hakimlər tərəfindən yüksək qiymətləndirilib və “Social Media Takeover”də qalib gələrək sosial mediada ən çox populyarlıq qazanan komanda olub.
İştirakçılar “Huawei”nin baş mütəxəssisləri tərəfindən 5G, şəbəkə, hardware, bulud texnologiyaları və digər texnoloji sahələrdə təlimlər alıblar. Proqramın ən yaddaqalan hissələrindən biri mədəniyyət mübadiləsi olub. Elmir Azərbaycan tarixini, mədəniyyətini və milli dəyərlərini tanıdaraq digər ölkə nümayəndələri ilə əla münasibətlər qurub və yeni sosial əlaqələr yaradıb.
Proqramdan sonra Elmir Hacızadə Bakıda “Huawei Azerbaijan”ın baş icraçı direktoru David Xu ilə görüşərək proqram müddətində əldə etdiyi uğurlar barədə məlumat verib.

BHOS student takes part in ‘Seeds for the Future’ program of Huawei Azerbaijan
BHOS student takes part in ‘Seeds for the Future’ program of Huawei Azerbaijan BHOS student takes part in ‘Seeds for the Future’ program of Huawei Azerbaijan
Elmir Hajizade, a fourth-year student of “Information Security” specialty at Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS), took part in the “Seeds for the Future” program of Huawei Azerbaijan.
As one of the 6 best IT-students in Azerbaijan, Elmir earned the right to participate in the event held in Tashkent city of Uzbekistan.  The “Lumio” team he led developed a mobile app project. The app provides psychological support to users through video calls integrated with artificial intelligence.
The project was highly appreciated by the mentors and the jury, and the Lumio team became the most popular team on social media after winning the “Social Media Takeover” competition.
The participants were trained in areas such as 5G, networking, hardware, cloud technology, etc. The training was conducted by senior specialists from Huawei.
One of the most memorable moments of the program was the cultural exchange. By familiarizing representatives of other countries with the history, culture and national values of Azerbaijan, Elmir established excellent relations with them and created new social ties.
After completion of the program, Elmir Hajizade met with General Director of Huawei Azerbaijan David Xu in Baku and informed him about the successes achieved during the implementation of the program.