https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_5324728b222d2d2872f9c9a4e_o.jpg
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 12 avqust 2024-cü il tarixli Fərmanı ilə Əmək Məcəlləsində edilən dəyişikliyə əsasən ölkəmizdə əmək müqavilələri və əmək müqaviləsinə edilən dəyişikliklər gücləndirilmiş elektron imza ilə imzalandıqdan sonra hüquqi qüvvəyə minir.
Müqavilələrin imzalanması Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Mərkəzləşdirilmiş elektron informasiya sisteminin (MEİS) “Əmək və məşğulluq” altsistemi (ƏMAS) platforması üzərindən SİMA rəqəmsal imza, Elektron imza (SİMA Token) və Asan imza ilə həyata keçirilir.
SİMA rəqəmsal imza vətəndaşlar üçün rahat və iqtisadi cəhətdən sərfəli bir vasitədır. “SİMA İmza”nı əldə etmək üçün hansısa müəssisə və təşkilata getməyə, hər hansı ödəniş etməyə ehtiyac yoxdur. Vətəndaşlar onlayn qaydada, sadəcə smartfonlarına “SİMA İmza” tətbiqini yükləyib qeydiyyatdan keçməklə rəqəmsal imzanı əldə etmiş olur və əmək müqaviləsini istənilən vaxt, istənilən yerdə imzalaya bilirlər.
“SİMA İmza”nın ƏMAS platformasına inteqrasiyası vətəndaşların kütləvi şəkildə elektron imza almaq üçün xidmət məntəqələrinə getməsinin, uzun və yorucu növbələr yaranmasının qarşısını alıb.
Statistikaya əsasən son 1 həftə ərzində ƏMAS platformasında 150 mindən çox əmək müqaviləsi “SİMA İmza” ilə imzalanıb. Hər gün təxminən 40000 nəfər tətbiqdə uğurla qeydiyyatdan keçir.
Lakin bəzi hallarda vətəndaşların şəxsi smartfonunun olmaması və nəticədə “SİMA İmza”dan istifadə edə bilməməsi halları yaşanır. Bu cür hallarda işəgötürənin öz əməkdaşını digər üsullarla elektron imza ilə təmin etməsi məqsədəuyğun hesab edilir. Bununla belə, “AzInTelecom” MMC smartfonu olmayan vətəndaşlara dəstək məqsədi daşıyan rəqəmsal imza həlli hazırlayır.
Eyni zamanda SİMA İmza tətbiqində qeydiyyatdan keçən zaman bir sıra şəxslərin çətinliklə üzləşdikləri də müşahidə edilir. SİMA İmza tətbiqində qeydiyyat vətəndaşın şəxsiyyət vəsiqəsindəki şəklinin biometrik üz cizgiləri ilə eyniləşdirilməsi nəticəsində aparılır. Odur ki, biometrik qeydiyyat zamanı cihazın ekranına arxadan və kənardan işıq düşdükdə, sifət aydın görünmədikdə, üzü bağlayan vasitələr olduqda, estetik əməliyyatlar nəticəsində simada müəyyən dəyişikliklər edildikdə problemlər yaranır.
Qeydiyyat prosesində həmçinin biometriya və süni zəka tətbiq olunur. Bu da başqasının əvəzinə qeydiyyatdan keçmək hallarının qarşısını alır.
SİMA İmza tətbiqində qeydiyyat prosesi ilə aşağıdakı videomaterialda ətraflı tanış ola bilərsiniz:
https://youtu.be/XWvnIORg1_E?si=2wCiaZSs22Fqu1Et
Əlavə olaraq, biometrik qeydiyyat zamanı aşağıdakı videomaterialda qeyd edilən məqamlara diqqət etməyiniz xahiş olunur:
https://youtu.be/e_IdYfgv5h4?si=Pk-roEfUhHKZiNur
“SİMA İmza” tətbiqində qeydiyyatla bağlı 157 Zəng Mərkəzinə, alternativ olaraq SİMA-nın sosial media platformalarındakı səhifələrinə müraciət edə bilərsiniz. Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Mərkəzləşdirilmiş elektron informasiya sisteminin “Əmək və məşğulluq” altsistemi ilə bağlı sual yarandıqda isə “DOST Çağrı Mərkəzi 142”yə müraciət etmək olar.

https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_5324728b222d2d2872f9c9a4e_o.jpg
В соответствии с изменениями, внесенными в Трудовой кодекс Указом Президента Азербайджанской Республики от 12 августа 2024 года, трудовые договоры и любые изменения в них обретают юридическую силу только после подписания с использованием электронной подписи.
Трудовые договоры подписываются на платформе «Трудовые отношения и занятость» в рамках централизованной электронной информационной системы Министерства труда и социальной защиты населения Азербайджанской Республики с использованием цифровой подписи «SIMA», электронной подписи «SIMA Token» или «ASAN İmza».
Цифровая подпись SIMA предлагает пользователям самый простой и удобный способ подтверждения электронных трудовых договоров. Для этого не требуется посещение офиса или произведение оплаты. Чтобы активировать услугу онлайн, достаточно скачать приложение «SIMA İmza» на смартфон и пройти регистрацию.
Интеграция «SIMA İmza» в платформу «Трудовые отношения и занятость» значительно снизила необходимость посещения центров клиентского обслуживания, помогла избежать очередей и сэкономить время.
Согласно последним статистическим данным, за последнюю неделю с помощью «SIMA Signature» было подписано более 150 000 трудовых договоров. Ежедневно в приложении успешно регистрируются около 40 000 пользователей.
Для граждан, не использующих смартфоны, работодателям рекомендуется предложить альтернативные способы получения электронной подписи. В свою очередь, ООО «AzInTelecom» разрабатывает цифровое решение для таких случаев.
Следует отметить, что некоторые пользователи сталкиваются с трудностями при регистрации в приложении «SIMA Imza». Процедура регистрации осуществляется путем сравнения фотографии с удостоверения личности с биометрическими данными пользователя. Затруднения могут возникать в случае попадания света на экран устройства во время биометрической проверки, если лицо отображается нечетко, или при изменении внешности в результате эстетических операций.
Процесс включает использование биометрии и технологий искусственного интеллекта, что предотвращает возможность регистрации другим лицом.
Подробную информацию о процессе регистрации в приложении «SIMA Imza» можно найти, перейдя по ссылке:
https://youtu.be/XWvnIORg1_E?si=2wCiaZSs22Fqu1Et
Также при биометрической регистрации рекомендуется обратить внимание на ключевые аспекты, представленные в следующем видеоматериале:
https://youtu.be/e_IdYfgv5h4?si=Pk-roEfUhHKZiNur
Вопросы по регистрации в приложении «SİMA İmza» можно направлять на страницы SİMA в социальных сетях или в контактный центр по номеру 157.
Все обращения рассматриваются в порядке очереди.
По вопросам, связанным с подсистемой «Трудовые отношения и занятость», функционирующей в рамках централизованной электронной информационной системы Министерства труда и социальной защиты, рекомендуется обращаться в контактный центр DOST по номеру 142.