https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_5324728b222d2d2872f9c9a4e_o.jpg
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 12 avqust 2024-cü il tarixli Fərmanı ilə Əmək Məcəlləsində edilən dəyişikliyə əsasən ölkəmizdə əmək müqavilələri və əmək müqaviləsinə edilən dəyişikliklər gücləndirilmiş elektron imza ilə imzalandıqdan sonra hüquqi qüvvəyə minir.
Müqavilələrin imzalanması Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Mərkəzləşdirilmiş elektron informasiya sisteminin (MEİS) “Əmək və məşğulluq” altsistemi (ƏMAS) platforması üzərindən SİMA rəqəmsal imza, Elektron imza (SİMA Token) və Asan imza ilə həyata keçirilir.
SİMA rəqəmsal imza vətəndaşlar üçün rahat və iqtisadi cəhətdən sərfəli bir vasitədır. “SİMA İmza”nı əldə etmək üçün hansısa müəssisə və təşkilata getməyə, hər hansı ödəniş etməyə ehtiyac yoxdur. Vətəndaşlar onlayn qaydada, sadəcə smartfonlarına “SİMA İmza” tətbiqini yükləyib qeydiyyatdan keçməklə rəqəmsal imzanı əldə etmiş olur və əmək müqaviləsini istənilən vaxt, istənilən yerdə imzalaya bilirlər.
“SİMA İmza”nın ƏMAS platformasına inteqrasiyası vətəndaşların kütləvi şəkildə elektron imza almaq üçün xidmət məntəqələrinə getməsinin, uzun və yorucu növbələr yaranmasının qarşısını alıb.
Statistikaya əsasən son 1 həftə ərzində ƏMAS platformasında 150 mindən çox əmək müqaviləsi “SİMA İmza” ilə imzalanıb. Hər gün təxminən 40000 nəfər tətbiqdə uğurla qeydiyyatdan keçir.
Lakin bəzi hallarda vətəndaşların şəxsi smartfonunun olmaması və nəticədə “SİMA İmza”dan istifadə edə bilməməsi halları yaşanır. Bu cür hallarda işəgötürənin öz əməkdaşını digər üsullarla elektron imza ilə təmin etməsi məqsədəuyğun hesab edilir. Bununla belə, “AzInTelecom” MMC smartfonu olmayan vətəndaşlara dəstək məqsədi daşıyan rəqəmsal imza həlli hazırlayır.
Eyni zamanda SİMA İmza tətbiqində qeydiyyatdan keçən zaman bir sıra şəxslərin çətinliklə üzləşdikləri də müşahidə edilir. SİMA İmza tətbiqində qeydiyyat vətəndaşın şəxsiyyət vəsiqəsindəki şəklinin biometrik üz cizgiləri ilə eyniləşdirilməsi nəticəsində aparılır. Odur ki, biometrik qeydiyyat zamanı cihazın ekranına arxadan və kənardan işıq düşdükdə, sifət aydın görünmədikdə, üzü bağlayan vasitələr olduqda, estetik əməliyyatlar nəticəsində simada müəyyən dəyişikliklər edildikdə problemlər yaranır.
Qeydiyyat prosesində həmçinin biometriya və süni zəka tətbiq olunur. Bu da başqasının əvəzinə qeydiyyatdan keçmək hallarının qarşısını alır.
SİMA İmza tətbiqində qeydiyyat prosesi ilə aşağıdakı videomaterialda ətraflı tanış ola bilərsiniz:
https://youtu.be/XWvnIORg1_E?si=2wCiaZSs22Fqu1Et
Əlavə olaraq, biometrik qeydiyyat zamanı aşağıdakı videomaterialda qeyd edilən məqamlara diqqət etməyiniz xahiş olunur:
https://youtu.be/e_IdYfgv5h4?si=Pk-roEfUhHKZiNur
“SİMA İmza” tətbiqində qeydiyyatla bağlı 157 Zəng Mərkəzinə, alternativ olaraq SİMA-nın sosial media platformalarındakı səhifələrinə müraciət edə bilərsiniz. Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Mərkəzləşdirilmiş elektron informasiya sisteminin “Əmək və məşğulluq” altsistemi ilə bağlı sual yarandıqda isə “DOST Çağrı Mərkəzi 142”yə müraciət etmək olar.

https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_5324728b222d2d2872f9c9a4e_o.jpg
In accordance with the changes to the Labor Code introduced by the Presidential Decree of the Republic of Azerbaijan on August 12, 2024, labor contracts and any amendments to these contracts will only be legally valid after being signed with an enhanced electronic signature.
Labor contracts are signed through the "Labor Relations and Employment" platform, part of the Centralized Electronic Information System of the Ministry of Labor and Social Protection, using the “SIMA” digital signature, “SIMA Token” electronic signature, or “ASAN Imza.”
The “SIMA” digital signature offers users the simplest and most convenient way to validate electronic labor contracts. There is no need to visit any office or pay fees. Citizens can obtain a digital signature online by downloading and registering the "SIMA Imza" app on their smartphones, allowing them to sign contracts anytime, anywhere.
It is important to note that the integration of "SIMA Imza" into the "Labor Relations and Employment" platform has significantly reduced the need for citizens to visit customer service centers and has helped avoid long wait times for electronic signatures.
According to recent statistics, over 150,000 labor contracts have been signed using the "SIMA Imza" on this platform in the past week. Approximately 40,000 users successfully register in the application each day.
For non-smartphone users, employers are expected to provide alternative means of obtaining electronic signatures. Additionally, "AzInTelecom" LLC is developing a digital signature solution for citizens who do not use smartphones.
It should be noted that some users encounter difficulties when registering in the "SIMA Imza" app. The registration process involves comparing the photograph from the user’s identification document with their biometric data. Challenges may arise if light reflects off the device's screen during biometric verification, if the face appears unclear, or if there have been changes in appearance due to aesthetic procedures.
The registration process employs biometric technology and artificial intelligence, ensuring that no one can register on behalf of someone else.
Detailed information on the registration process in the "SIMA Imza" app can be found via the following link:
https://youtu.be/XWvnIORg1_E?si=2wCiaZSs22Fqu1Et
It is also recommended to pay attention to the key aspects of biometric registration presented in the following video:
https://youtu.be/e_IdYfgv5h4?si=Pk-roEfUhHKZiNur
For information regarding registration in the "SİMA İmza" app, users can contact SİMA's social media accounts or the Call Center at 157. All requests are processed in the order received.
For inquiries related to the "Labor Relations and Employment" subsystem within the Centralized Electronic Information System of the Ministry of Labor and Social Protection, it is recommended to contact the "DOST Call Center" at 142.