https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_667830091359d96d1116fa2b1_o.jpg
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) İcraçı direktoru İsrafil Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Çin Xalq Respublikasına işgüzar səfəri baş tutub. Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti 24-cü Çin Beynəlxalq İnvestisiya və Ticarət Sərgisinin açılış mərasimində iştirak edib və bir sıra dövlət və özəl sektor qurumları ilə görüşlər keçirib.
Çin Xalq Respublikasının Dövlət Şurası Baş nazirinin müavini He Lifeng və digər dövlət qurumlarının nümayəndələri ilə 7 sentyabr tarixində keçirilən dəyirmi masa görüşündə iki ölkənin suveren sərvət fondlarının birgə fəaliyyəti üçün mövcud olan imkanlar, potensial tərəfdaşlıq sahələri, eləcə də investisiya tədbirləri çərçivəsində davamlı inkişaf və yaşıl enerji təcrübələrinin tətbiqinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Səfər çərçivəsində həmçinin Çin İnvestisiya Korporasiyası sədrinin müavini Liu Haolinq, “Blackstone” investisiya qrupunun prezidenti Conatan Qrey, “Brookfield Asset Management” şirkətinin baş icraçı direktoru Brüs Flatt, Çin Xalq Bankının sədr müavini Xuan Changneng, Çinin “China Energy Engineering Corporation”, “CATL”, “HiTHIUM” və digər sənaye və enerji şirkətlərinin rəhbər nümayəndələri ilə görüşlər keçirilib və ARDNF-nin sözügedən qurumlarla əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi və investisiya perspektivləri müzakirə olunub.

SOFAZ held a series of meetings in the People’s Republic of China
SOFAZ held a series of meetings in the People’s Republic of China SOFAZ held a series of meetings in the People’s Republic of China
The delegation led by Israfil Mammadov, Chief Executive Officer of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ), had a working visit to the People’s Republic of China. During the visit, the delegation attended the Opening Ceremony of the 24th China International Fair for Investment & Trade and held meetings with various public and private sector organizations.
On September 7, a roundtable discussion was held with Vice Premier of the State Council of the People’s Republic of China, He Lifeng, along with representatives from other government bodies. The discussions focused on potential areas for collaboration between the sovereign wealth funds of both countries, exploring partnership opportunities, and exchanging views on sustainable development and the implementation of green energy initiatives within the framework of investment activities.
Additionally, the delegation met with Liu Haoling, Vice Chairman of the China Investment Corporation, Jonathan Gray, President of Blackstone Investment Group, Bruce Flatt, CEO of Brookfield Asset Management, Xuan Changneng, Deputy Governor of the People’s Bank of China, and senior representatives from companies such as China Energy Engineering Corporation, CATL, HiTHIUM, and others in the industrial and energy sectors. The meetings centered on expanding SOFAZ’s cooperation with these organizations and discussing potential investment opportunities.