https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_91e5c366ce3d4656a0502c535_o.jpg
UNEC-in Türkiyənin Ege Universiteti ilə “Qida mühəndisliyi” ixtisası üzrə ikili diplom proqramı uğurla davam edir.
Ötən ildən qəbulu həyata keçirilən iki diplom proqramını bitirmiş birinci kurs tələbələri bu ildən II və III kurs üzrə təhsillərini Ege Universitetində davam etdirəcəklər. IV kursda isə yenidən UNEC-də təhsil alacaqlar. Proqramdan uğurla məzun olan tələbələr hər iki universitetin diplomunu əldə etmiş olacaqlar.
UNEC rektoru professor Ədalət Muradov proqramın I kursunu bitirmiş tələbələrlə görüşüb. Ege Universiteti ilə ikili diplomun texniki və texnoloji ixtisaslar üzrə ilk proqram olduğunu deyən rektor, bu proqramların sayının artırılacağını diqqətə çatdırıb.
Rektor “Qida mühəndisliyi” ixtisasının əhəmiyyətindən də danışıb. Bildirib ki, gələcəyin ixtisasları sırasında olan “Qida mühəndisliyi” sahəsi üzrə peşəkar mütəxəssislərə əmək bazarında hər zaman tələb olacaq. Rektor qeyd edib ki, tələbələr II və III kursu Ege Uniersitetində təhsil alaraq, ixtisas fənlərini Türkiyə təcrübəsi əsasında öyrənmiş olacaqlar. Bu isə onların öz sahələri üzrə beynəlxalq səviyyəli mütəxəssis kimi yetişmələri üçün önəmli rol oynayacaq.
Görüşdə bildirilib ki, bu il ikili diplom proqramına 20 tələbə qəbul olaraq, plan yeri dolub. Qəbul olan tələbələr arasında bir nəfər Türkiyə vətəndaşının olduğunu deyən rektor, proqrama Türkiyə vətəndaşlarının marağının artmasının sevindirici hal olduğunu vurğulayıb.
Tələbələrə Ege Universitetində təhsil aldıqları müddətdə lazım olacaq komminikasiya sistemi haqqında da ətraflı məlumat verilib. Bildirlib ki, onlar Ege Universitetinin yataqxanası ilə təmin olunacaqlar, eyni zamanda türkiyəli tələbələr üçün yaradılan bütün imkanlardan bərabərhüquqlu şəkildə yararlana biləcəklər.
Tələbələr UNEC-in yaratdığı fürsəti yüksək qiymətləndirərək, Türkiyədə təhsil almaq imkanının onlar üçün böyük şans olduğunu qeyd ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_91e5c366ce3d4656a0502c535_o.jpg
Успешно продолжается программа двойного диплома UNEC и турецкого Эгейского университета по специальности «Пищевая инженерия».
Студенты первого курса, завершившие программу двух дипломов, осуществляемой с прошлого года, на II и III курсах продолжат обучение в Эгейского университете. На 4-м курсе они вновь будут учиться в UNEC. Студенты, успешно окончившие программу, получат дипломы обоих университетов.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов встретился со студентами, завершившими первый курс программы. Ректор сообщил, что двойной диплом с Эгейским университетом является первой программой по техническим и технологическим специальностям, и отметил, что количество этих программ будет увеличиваться.
Ректор также рассказал о значении специальности «Пищевая инженерия». По его словам, на рынке труда всегда будут востребованы профессиональные специалисты в области «Пищевая инженерия», которая является одной из специальностей будущего. Ректор отметил, что студенты обучаясь на II и III курсах в Эгейском университете, изучат свои специальности на основе опыта Турции. Это сыграет важную роль в их росте как международных экспертов в своих областях.
На встрече сообщалось, что в этом году на программу двойного диплома были приняты 20 студентов, запланированное место заполнено. Ректор сообщил, что один из принятых студентов является гражданином Турции, и подчеркнул как отрадный факт рост интереса граждан Турции к программе.
Студентам также была предоставлена подробная информация о системе связи, которая им понадобится во время учебы в Эгейском университете. Было объявлено, что им будет предоставлено общежитие Эгейского университета, и при этом они смогут на равных условиях воспользоваться всеми возможностями, созданными для турецких студентов.
Студенты высоко оценив возможности, созданные UNEC, отметили, что возможность учиться в Турции стала для них большим шансом.