https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_53c2811ef9a1978ddd058e0a2_o.jpg
Səsvermə günü “Vətəndaş cəmiyyəti uğrunda” Seçki Müşahidə Koalisiyası 538 nəfər müşahidəçi ilə respublika üzrə 75 seçki dairəsində müşahidə aparıb. Müşahidəçilərimiz Xankəndi, Şuşa, Xocalı, Zəngilan, Füzuli, Laçın, həmçinin Naxçıvan Muxtar Respublikasında olublar. Müşahidəçilərimizin hamısı QHT üzvləri, fəalları və könüllüləridir, onlar öncədən seçki müşahidəçiliyi ilə əlaqədar peşəkar təlimlərə cəlb olunublar.
innews.media xəbər verir ki, bu sözləri “Vətəndaş cəmiyyəti uğrunda” Seçki Müşahidə Koalisiyasının həmtəsisçisi Zaur İbrahimli bildirib.
O qeyd edib ki, səsvermə günü ümumrespublika müşahidəçisi olan QHT təmsilçilərinin sayı 2015-ci ildə Milli Məclisə seçkilərdəki göstəricidən 7 dəfə, 2020-ci il parlament seçkilərindəki sayından isə 4 dəfə çox olub. Bu, seçkilər üzərində ictimai nəzarətin daha yaxşı təmin olunduğunu söyləməyə əsas verir: “Seçki günü məntəqələrdə müşahidə aparmış QHT təmsilçilərindən 20 faizi 2 seçki koalisiyasının nümayəndələri olub. Bunlardan biri “Vətəndaş Cəmiyyəti Uğrunda” Seçki Müşahidə Koalisiyası, digəri “Mənim səsim” Seçki Monitorinq Koalisiyasıdır. Koalisiyalarda birləşmədən seçkiləri müşahidə edən xeyli QHT-lər də olub. Müharibə, Əmək və Silahlı Qüvvələr Veteranları Təşkilatı, Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqı, Azərbaycan Könüllü Təşkilatları İttifaqı, Azərbaycan Qarabağ Müharibəsi Əlilləri, Veteranları və Şəhid Ailələri İctimai Birliyi bu qəbildən olan təşkilatlardır”.
Zaur İbrahimli bildirib ki, koalisiyanın müşahidə apardığı seçki məntəqələrinin əksəriyyətində səsvermə prosesi ümumilikdə normal keçib: “Vətəndaş Cəmiyyəti Uğrunda” Seçki Müşahidə Koalisiyasına namizədlər tərəfindən hər hansı şikayət daxil olmayıb, seçicilərə seçki məntəqəsinin komissiya üzvləri və ya digər şəxslər tərəfindən seçimlərinə təsir edə biləcək təzyiq halları qeydə alınmayıb. Koalisiyanın müşahidəçiləri əsasən hər hansı məhdudiyyət olmadan seçki məntəqələrinə daxil ola bilsə də, bölgələri əhatə edən bəzi rayonlardakı bir neçə məntəqədə müxtəlif bəhanələrlə məntəqə sədrləri buna maneə yaratmağa çalışıb, lakin Koalisiyanın Mərkəzi Seçki Komissiyasına müraciətindən sonra problem operativ həllini tapıb. Mərkəzi Seçki Komissiyası ölkə ictimaiyyətini səsvermənin gedişi və nəticələri haqqında davamlı məlumatlandırıb. Seçki məntəqələrində media subyektlərinin, jurnalistlərin peşə fəaliyyətini həyata keçirməsinə tam şərait yaradılıb. Səsvermə ümumilikdə dinc şəraitdə keçib, seçki prosedurlarına əsasən əməl olunub. Müəyyən prosedur pozuntuları qeydə alınsa da, onlar sistematik və ya geniş yayılmış hal olmayıb, ümumi nəticələrə təsir etməyib. Şikayət və müraciət mexanizmləri bütün iştirakçılar üçün əlçatan olub. Səyyar səsvermə prosesi qanunvericilik və qaydalara uyğun həyata keçirilib. Seçkilər cəmiyyətin müxtəlif təbəqələrinin, o cümlədən əlilliyi olan şəxslərin inklüziv iştirakını təmin etmək üçün tədbirlərlə əhatə olunub. Gender təmsilçiliyi qənaətbəxş səviyyədə olub. Lakin təəssüflə bildiririk ki, səsvermə günü bəzi namizədlərin və onların nümayəndələrinin seçki məntəqələrində süni qalmaqal, şou yaratmağa, güc tətbiq edərək seçki prosesini pozmağa çalışması cəhdləri də müşahidə olunub, hesab edirik ki, belə hallar qəbuledilməzdir”.

https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_53c2811ef9a1978ddd058e0a2_o.jpg
В день голосования Коалиция по наблюдению за выборами «За гражданское общество» посредством 538 наблюдателей провела мониторинг в 75 избирательных округах республики. Наши наблюдатели побывали в Ханкенди, Шуше, Ходжалы, Зангилане, Физули, Лачине, а также в Нахчыванской Автономной Республике. Все наши наблюдатели являются членами НПО, активистами и волонтерами, которые заранее прошли профессиональные тренинги по отслеживанию выборов.
Как сообщает innews.media, об этом заявил соучредитель Коалиции по наблюдению за выборами «За гражданское общество» Заур Ибрагимли.
По его словам, в день голосования число представителей НПО – общереспубликанских наблюдателей в 7 раз превысило показатель на выборах в Милли Меджлис в 2015 году и в 4 раза – на парламентских выборах 2020 года. Это дает основание говорить, что общественный контроль за выборами был обеспечен лучше: «20 процентов представителей НПО, которые в день выборов проводили наблюдения на участках, были представителями 2-х избирательных коалиций. Одна из них – это Коалиция по наблюдению за выборами «За гражданское общество», другая – Коалиция по наблюдению за выборами «Мой голос». Также было немало НПО, которые наблюдали за выборами, не объединяясь в коалиции. К организациям из этой категории относятся Организация ветеранов войны, труда и Вооруженных сил, Союз студенческих молодежных организаций Азербайджана, Союз волонтерских организаций Азербайджана, Общественное объединение инвалидов, ветеранов и семей шехидов Карабахской войны».
На большинстве избирательных участков, где коалиция провела наблюдения, процесс голосования в целом прошел нормально, отметил Заур Ибрагимли: «Каких-либо жалоб от кандидатов в Коалицию по наблюдению за выборами «За гражданское общество» не поступало, случаев давления на избирателей со стороны членов комиссии избирательного участка или других лиц, которые могли бы повлиять на их выбор, не зафиксировано. Хотя в основном наблюдатели коалиции могли заходить на избирательные участки без каких-либо ограничений, на нескольких участках в некоторых районах, охватывающих регионы, председатели участков под разными предлогами пытались воспрепятствовать этому. Тем не менее после обращения коалиции в Центральную избирательную комиссию проблема была оперативно решена. Центральная избирательная комиссия постоянно информировала общественность страны о ходе и результатах голосования. На избирательных участках были созданы все условия для осуществления профессиональной деятельности субъектами СМИ, журналистами.
В целом голосование прошло в мирной обстановке, избирательные процедуры в основном соблюдались. Хотя и были зарегистрированы определенные процедурные нарушения, они не были систематическими или широко распространенными и не повлияли на общие результаты. Механизмы подачи жалоб и апелляций были доступны для всех участников. Процесс мобильного голосования осуществлялся в соответствии с законодательством и правилами. Выборы сопровождались мерами обеспечения инклюзивного участия различных слоев общества, в том числе людей с инвалидностью. Гендерное представительство находилось на удовлетворительном уровне. Однако с сожалением констатируем, что в день голосования со стороны некоторых кандидатов и их представителей также наблюдались попытки устроить на избирательных участках искусственный скандал, шоу, сорвать избирательный процесс путем применения силы. Считаем, что такие случаи недопустимы».