https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_312f21689b2becf0b2c8e761f_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva sentyabrın 2-də Kəlbəcər rayonuna səfər ediblər.
innews.media xəbər verir ki, dövlətimizin başçısı və birinci xanım Kəlbəcər rayonunda Tərtər çayı üzərində yerləşən “AzərEnerji” ASC-nin 22,5 MVt gücündə “Yuxarı Vəng” Su Elektrik Stansiyasının açılışında iştirak ediblər.
“AzərEnerji” ASC-nin prezidenti Baba Rzayev Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya görülən işlər barədə məlumat verdi.
Prezident İlham Əliyevin işğaldan azad edilən ərazilərin yaşıl enerji zonasına çevrilməsi istiqamətində strategiyasına uyğun olaraq “AzərEnerji” ASC tərəfindən Kəlbəcərdə yeni tikilən “Yuxarı Vəng” Su Elektrik Stansiyası Vətən müharibəsində Qələbəmizdən sonra regionda yaradılan ən böyük yaşıl enerji mənbəyidir. Belə ki, təkcə bu SES-də istehsal edilən yaşıl enerji növbəti 5 il ərzində Kəlbəcər rayonunun elektrik enerjisi tələbatını tam ödəyə bilər.
Ümumi gücü 40 meqavat olan “Kəlbəcər” SES silsiləsi azad edilən ərazilərdə 42 meqavatlıq “Zəngilan” SES silsiləsindən sonra tikilən ikinci böyük silsilədir.
Bildirildi ki, “Yuxarı Vəng” SES-ə su iki mənbədən - “Nadirxanlı” SES-in çıxışı və Tutqu çayı üzərində inşa edilən baş suqəbuledici qurğudan daxil olur. Müasir avadanlıqla təchiz edilən stansiyada 110 kilovoltluq Açıq Paylayıcı Qurğu tikilib və 24 damarlı optik kabel xətti çəkilib. Bununla da stansiya mərkəzləşmiş SCADA sisteminə inteqrasiya olunmaqla yanaşı, ən müasir rəqəmsal idarəetmə sistemləri ilə təchiz olunub və burada lazımi kibertəhlükəsizlik tədbirləri görülüb.
Layihə çərçivəsində həyata keçirilən tikinti-quraşdırma işlərində ətraf mühit amilləri nəzərə alınıb. Belə ki, çay balıqlarının derivasiya borusuna daxil olmasının qarşısının alınması və onların çay ekosistemində saxlanılması üçün xüsusi hidrotexniki qurğular layihələndirilərək tikilib.
Bu stansiyanın layihəsi “AzərEnerji” ASC-nin Energetika İnstitutu tərəfindən hazırlanıb. Aparılan işlərdə yerli mütəxəssislərlə yanaşı, Avstriya və İtaliya şirkətlərinin mütəxəssisləri də iştirak ediblər.
Prezident İlham Əliyev “Yuxarı Vəng” Su Elektrik Stansiyasını işə saldı.
Bildirildi ki, “Yuxarı Vəng” SES-də il ərzində 66 milyon kilovat-saatadək yaşıl enerjinin istehsal olunması nəzərdə tutulur. Bu da 15 milyon kubmetr təbii qaza qənaət edilməsi, 27 min tondan çox karbon emissiyasının qarşısının alınması deməkdir.
Bu layihə BMT-nin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə və yaşıl enerjiyə keçidin sürətləndirilməsi baxımından əhəmiyyətlidir. “Yuxarı Vəng” SES “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində həyata keçirilən əhəmiyyətli təşəbbüslərdən biri olmaqla, Azərbaycanın enerji sektoru ilə bağlı beynəlxalq səviyyədə qəbul edilən ekoloji standartlara uyğun icra edilib və ölkəmizin yaşıl enerji inkişafına sadiqliyini göstərən bir nümunədir.
Stansiya əhalinin məşğulluğu baxımından da mühüm rol oynayır və burada məhz Kəlbəcər rayonunun sakinlərinin işlə təmin olunması nəzərdə tutulur.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma, həmçinin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP29-a hazırlıq çərçivəsində “AzərEnerji” ASC-nin dekarbonizasiya tədbirləri, o cümlədən 2003-2023-cü illərdə ənənəvi generasiya sahəsində əldə edilən səmərəlilik barədə hesabat, “Ansaldo Energia” və “General Elektrik” şirkətləri ilə birgə layihələrin COP29-da təqdimatı, İran İslam Respublikası ilə ortaq layihə olan “Xudafərin”, “Qız Qalası” SES layihələri, Şimal-Cənub dəhlizi layihəsinin statusu haqqında məlumat verildi.
Qeyd edək ki, ölkəmizdə ilk dəfə Qarabağ və Şərqi Zəngəzur ilin bütün fəsillərində xalis sıfır karbon emissiyalı regiona çevrilib və elektrik enerjisi tələbatı tam həcmdə yaşıl enerji hesabına təmin edilir. Artıq qalan enerji ölkə enerjisisteminə ötürülür, bu da regional enerji müstəqilliyini artırır və ətraf mühitin qorunmasına töhfə verir.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended inauguration of “Yukhari Vang" Hydroelectric Power Plant on Tartar River in Kalbajar
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended inauguration of “Yukhari Vang" Hydroelectric Power Plant on Tartar River in Kalbajar President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended inauguration of “Yukhari Vang" Hydroelectric Power Plant on Tartar River in Kalbajar
On September 2, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva visited the Kalbajar district.
The head of state and the First Lady attended the opening of the “Yukhari Vang” Hydroelectric Power Plant. This plant, with a capacity of 22.5 MW, is owned by “Azerenerji” OJSC and is located on the Tartar River in the Kalbajar district.
Baba Rzayev, President of “Azerenerji” OJSC, briefed President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva on the completed work.
As part of President Ilham Aliyev's strategy to transform the liberated territories into a green energy zone, the “Yukhari Vang” Hydroelectric Power Plant is the largest green energy source established in the region following the victory in the Patriotic War. The plant’s green energy output is expected to meet the electricity needs of the Kalbajar district for the next five years.
The “Kalbajar” hydroelectric power plant chain, with a total capacity of 40 megawatts, is the second largest built in the liberated territories, following the 42-megawatt “Zangilan” hydroelectric power plant chain.
Water for the “Yukhari Vang” Hydroelectric Power Plant is sourced from two locations: the discharge of the “Nadirkhanli” Hydroelectric Power Plant and the main water intake facility constructed on the Tutgu River.
The project was developed by the Energy Institute of “Azerenerji” OJSC, with contributions from local specialists and experts from Austrian and Italian companies.
President Ilham Aliyev officially launched the “Yukhari Vang” Hydroelectric Power Plant.
The plant is expected to generate up to 66 million kilowatt-hours of green energy annually, saving 15 million cubic meters of natural gas and reducing carbon emissions by more than 27,000 tons.
The plant will also contribute to local employment, providing jobs for residents of the Kalbajar district.
The President and the First Lady were briefed on “Azerenerji” OJSC’s decarbonization measures in the context of the “Green World Solidarity Year” and preparations for COP29. They also received reports on efficiency achievements in traditional energy generation from 2003 to 2023, as well as updates on joint projects with “Ansaldo Energia” and “General Electric” at COP29. Additionally, they were informed about the “Khudafarin” and “Giz Galasi” hydroelectric projects in partnership with the Islamic Republic of Iran and the status of the North-South Corridor project.