https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_312f21689b2becf0b2c8e761f_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva sentyabrın 2-də Kəlbəcər rayonuna səfər ediblər.
innews.media xəbər verir ki, dövlətimizin başçısı və birinci xanım Kəlbəcər rayonunda Tərtər çayı üzərində yerləşən “AzərEnerji” ASC-nin 22,5 MVt gücündə “Yuxarı Vəng” Su Elektrik Stansiyasının açılışında iştirak ediblər.
“AzərEnerji” ASC-nin prezidenti Baba Rzayev Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya görülən işlər barədə məlumat verdi.
Prezident İlham Əliyevin işğaldan azad edilən ərazilərin yaşıl enerji zonasına çevrilməsi istiqamətində strategiyasına uyğun olaraq “AzərEnerji” ASC tərəfindən Kəlbəcərdə yeni tikilən “Yuxarı Vəng” Su Elektrik Stansiyası Vətən müharibəsində Qələbəmizdən sonra regionda yaradılan ən böyük yaşıl enerji mənbəyidir. Belə ki, təkcə bu SES-də istehsal edilən yaşıl enerji növbəti 5 il ərzində Kəlbəcər rayonunun elektrik enerjisi tələbatını tam ödəyə bilər.
Ümumi gücü 40 meqavat olan “Kəlbəcər” SES silsiləsi azad edilən ərazilərdə 42 meqavatlıq “Zəngilan” SES silsiləsindən sonra tikilən ikinci böyük silsilədir.
Bildirildi ki, “Yuxarı Vəng” SES-ə su iki mənbədən - “Nadirxanlı” SES-in çıxışı və Tutqu çayı üzərində inşa edilən baş suqəbuledici qurğudan daxil olur. Müasir avadanlıqla təchiz edilən stansiyada 110 kilovoltluq Açıq Paylayıcı Qurğu tikilib və 24 damarlı optik kabel xətti çəkilib. Bununla da stansiya mərkəzləşmiş SCADA sisteminə inteqrasiya olunmaqla yanaşı, ən müasir rəqəmsal idarəetmə sistemləri ilə təchiz olunub və burada lazımi kibertəhlükəsizlik tədbirləri görülüb.
Layihə çərçivəsində həyata keçirilən tikinti-quraşdırma işlərində ətraf mühit amilləri nəzərə alınıb. Belə ki, çay balıqlarının derivasiya borusuna daxil olmasının qarşısının alınması və onların çay ekosistemində saxlanılması üçün xüsusi hidrotexniki qurğular layihələndirilərək tikilib.
Bu stansiyanın layihəsi “AzərEnerji” ASC-nin Energetika İnstitutu tərəfindən hazırlanıb. Aparılan işlərdə yerli mütəxəssislərlə yanaşı, Avstriya və İtaliya şirkətlərinin mütəxəssisləri də iştirak ediblər.
Prezident İlham Əliyev “Yuxarı Vəng” Su Elektrik Stansiyasını işə saldı.
Bildirildi ki, “Yuxarı Vəng” SES-də il ərzində 66 milyon kilovat-saatadək yaşıl enerjinin istehsal olunması nəzərdə tutulur. Bu da 15 milyon kubmetr təbii qaza qənaət edilməsi, 27 min tondan çox karbon emissiyasının qarşısının alınması deməkdir.
Bu layihə BMT-nin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə və yaşıl enerjiyə keçidin sürətləndirilməsi baxımından əhəmiyyətlidir. “Yuxarı Vəng” SES “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində həyata keçirilən əhəmiyyətli təşəbbüslərdən biri olmaqla, Azərbaycanın enerji sektoru ilə bağlı beynəlxalq səviyyədə qəbul edilən ekoloji standartlara uyğun icra edilib və ölkəmizin yaşıl enerji inkişafına sadiqliyini göstərən bir nümunədir.
Stansiya əhalinin məşğulluğu baxımından da mühüm rol oynayır və burada məhz Kəlbəcər rayonunun sakinlərinin işlə təmin olunması nəzərdə tutulur.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma, həmçinin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP29-a hazırlıq çərçivəsində “AzərEnerji” ASC-nin dekarbonizasiya tədbirləri, o cümlədən 2003-2023-cü illərdə ənənəvi generasiya sahəsində əldə edilən səmərəlilik barədə hesabat, “Ansaldo Energia” və “General Elektrik” şirkətləri ilə birgə layihələrin COP29-da təqdimatı, İran İslam Respublikası ilə ortaq layihə olan “Xudafərin”, “Qız Qalası” SES layihələri, Şimal-Cənub dəhlizi layihəsinin statusu haqqında məlumat verildi.
Qeyd edək ki, ölkəmizdə ilk dəfə Qarabağ və Şərqi Zəngəzur ilin bütün fəsillərində xalis sıfır karbon emissiyalı regiona çevrilib və elektrik enerjisi tələbatı tam həcmdə yaşıl enerji hesabına təmin edilir. Artıq qalan enerji ölkə enerjisisteminə ötürülür, bu da regional enerji müstəqilliyini artırır və ətraf mühitin qorunmasına töhfə verir.

https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_312f21689b2becf0b2c8e761f_o.jpg
2 сентября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева совершили поездку в Кяльбаджарский район.
Как сообщает innews.media, глава государства и первая леди приняли участие в открытии на реке Тертер в Кяльбаджарском районе гидроэлектростанции «Юхары Венг» мощностью 22,5 МВт ОАО «АзерЭнержи».
Президент ОАО «АзерЭнержи» Баба Рзаев проинформировал Президента Ильхама Алиева и первую леди Мехрибан Алиеву о проделанной работе.
Построенная ОАО «АзерЭнержи» в Кяльбаджаре в соответствии со стратегией Президента Ильхама Алиева по превращению освобожденных от оккупации территорий в зону зеленой энергии гидроэлектростанция «Юхары Венг» является крупнейшим источником зеленой энергии, созданным в регионе после нашей Победы в Отечественной войне. Так, в течение предстоящих пяти лет зеленая энергия, производимая только на этой ГЭС, сможет полностью удовлетворять потребности Кяльбаджарского района в электроэнергии.
Каскад ГЭС «Кяльбаджар» суммарной мощностью 40 мегаватт является вторым крупным каскадом гидроэлектростанций, построенных на освобожденных территориях, после каскада ГЭС «Зангилан» мощностью 42 мегаватта.
Было сообщено, что вода поступает на ГЭС «Юхары Венг» из двух источников – выхода ГЭС «Надирханлы» и главного водозаборного сооружения, построенного на реке Тутгу. На оснащенной современным оборудованием станции построено 110-киловольтное открытое распределительное устройство, проложена 24-жильная оптическая кабельная линия. Помимо интеграции в централизованную систему SCADA, станция также оснащена самыми современными цифровыми системами управления, здесь приняты соответствующие меры кибербезопасности.
Во время строительно-монтажных работ, проведенных в рамках проекта, были приняты во внимание экологические факторы. Так, спроектированы и построены специальные гидротехнические устройства, предотвращающие попадание речных рыб в деривационный трубопровод и удерживающие их в речной экосистеме.
Проект этой станции разработал Институт энергетики ОАО «АзерЭнержи». Наряду с местными специалистами, в работах также принимали участие специалисты австрийских и итальянских компаний.
Президент Ильхам Алиев ввел в действие гидроэлектростанцию «Юхары Венг».
Было отмечено, что на ГЭС «Юхары Венг» предусмотрено производить до 66 миллионов киловатт-часов зеленой энергии. Это означает экономию 15 миллионов кубометров природного газа, предотвращение эмиссии более 27 тыс. тонн углекислого газа.
Этот проект важен с точки зрения борьбы ООН с изменением климата и ускорения перехода к зеленой энергии. ГЭС «Юхары Венг», являющаяся одной из важных инициатив, реализуемых в рамках «Года солидарности во имя зеленого мира», построена в соответствии с экологическими стандартами, принятыми на международном уровне в связи с энергетическим сектором Азербайджана, и является примером приверженности нашей страны развитию зеленой энергии.
Станция также играет важную роль с точки зрения занятости населения, здесь планируется обеспечить работой жителей именно Кяльбаджарского района.
Глава государства и первая леди были проинформированы и об отчете ОАО «АзерЭнержи» о мерах по декарбонизации в рамках «Года солидарности во имя зеленого мира» и подготовки к COP29, в том числе эффективности, достигнутой в сфере традиционной генерации в 2003-2023 годах, презентации на СОР29 совместных проектов с компаниями Ansaldo Energia и General Electric, совместных с Исламской Республикой Иран проектах «Худаферин», ГЭС «Гыз Галасы», статусе проекта коридор «Север-Юг».
Отметим, что Карабах и Восточный Зангезур первыми в нашей стране превратились в регион с нулевой чистой эмиссией углерода во все времена года, где спрос на электроэнергию полностью удовлетворяется за счет зеленой энергии. Излишки энергии передаются в энергосистему страны, что повышает энергетическую независимость региона и вносит вклад в защиту окружающей среды.