Xəzər dənizi üzərindən fiber-optik rabitə: Qazaxıstan-Azərbaycan əməkdaşlığının növbəti addımı
Xəzər dənizi üzərindən fiber-optik rabitə: Qazaxıstan-Azərbaycan əməkdaşlığının növbəti addımı Xəzər dənizi üzərindən fiber-optik rabitə: Qazaxıstan-Azərbaycan əməkdaşlığının növbəti addımı
Qazaxıstan xalqına illik Müraciətində Prezident Kasım-Jomart Tokayev Xəzər dənizi ilə fiber-optik rabitə xəttinin çəkilməsi ilə bağlı Qazaxıstanla Azərbaycan arasında vacib ikitərəfli layihəyə toxunub. Xüsusi ilə, Dövlət Başçısı layihənin 2025-ci ildə başa çatdırılacağını bildirdi.
Prezident, Qazaxıstan üçün beynəlxalq dəhlizləri və transsərhəd məlumat axınları ilə əlaqəli olan rəqəmsal infrastrukturun yaradılmasının son dərəcə vacib olduğunu da qeyd edib və telekommunikasiya şəbəkələrinin aktiv şəkildə inkişafının davam etdirilməsinin zəruri olduğunu bildirib.
Transxəzər fiber-optik rabitə xətti layihəsi Avropa ilə Asiya arasında telekommunikasiya dəhlizinin yaradılmasını nəzərdə tutan “Rəqəmsal İpək Yolu” miqyaslı layihəsinin bir hissəsidir. Layihənin məqsədi Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqaz ölkələrində internet bağlantısının keyfiyyətinin artırılmasıdır. Qazaxıstanla Azərbaycanı birləşdirəcək dənizin dibi ilə çəkiləcək kabel xəttinin uzunluğu təxminən 400 km təşkil edəcək.

Президент Токаев: Волоконно-оптическая линия связи через Каспий будет завершена к 2025 году
Президент Токаев: Волоконно-оптическая линия связи через Каспий будет завершена к 2025 году Президент Токаев: Волоконно-оптическая линия связи через Каспий будет завершена к 2025 году
В своем ежегодном Послании народу Казахстана Президент Касым-Жомарт Токаев затронул важный двусторонний проект между Казахстаном и Азербайджаном по прокладке волоконно-оптической линии связи через Каспийское море. В частности, Глава государства заявил, что реализация проекта завершится в 2025 году.
Президент также отметил, что для Казахстана крайне важно создание цифровой инфраструктуры, сопряженной с международными коридорами и трансграничными потоками данных, добавив, что нужно продолжить активное развитие телекоммуникационных сетей.
Проект Транскаспийской волоконно-оптической линии связи является частью масштабного проекта «Цифровой Шелковый путь», предусматривающего создание телекоммуникационного коридора между Европой и Азией. Цель проекта – повышение качества интернет-соединения в странах Центральной Азии и Южного Кавказа. Длина кабельной линии по морскому дну, которая соединит Казахстан и Азербайджан, составит около 400 км.