https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_865a88e0014ac7e3f6ce18674_o.jpg
Bakıdakı Rus Evində Rüstəm Hüseynovun fotoqraf Sergey Prokudin-Qorski və onun 20-ci əsrin əvvəllərində Azərbaycanda çəkdiyi rəngli fotoşəkillərinə həsr olunmuş sərgisi və mühazirəsi keçirilib.
AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun tədqiqatçı Rüstəm Hüseynov Sergey Prokudin-Qorskinin istifadə etdiyi üçrəngli fotoqrafiya üsulundan, onun irimiqyaslı foto layihəsi və 1905-1915-ci illərdə Azərbaycanda çəkdiyi fotoşəkillərdən ətraflı danışıb. Onun arxivinin və irsinin taleyinə, bu gün çəkdiyi fotoşəkillərlə tarixçilərin işinə xüsusi diqqət yetirilib.
Sergey Prokudin-Qorski bir rəssam və alim kimi böyük istedadını həsr etdi və məqsədə böyük enerji sərf etdi - "olduğu kimi" tutmaq, nəticədə yalnız bədii fotoqrafiya artefaktı deyil, həm də tarix üçün əvəzolunmaz sübut bloku, Çünki fotoqraf memarlıq abidələrinə, xalq həyatına və geyimlərə böyük maraq göstərirdi. Azərbaycan tarixi ilə maraqlananlar üçün Sergey Prokudin-Qorskinin irsi təkcə Bakının rəngli fotoşəkilləri ilə deyil, həm də 20-ci əsrin əvvəllərində Azərbaycanın regionları və əhalisinin nadir fotoşəkilləri ilə maraqlıdır.
Rəssamlıq istedadına malik olan Prokudin-Qorski hələ də Azərbaycana xas olan detalları parlaq xatırladaraq, əhalinin həyatının maraqlı eskizlərini çəkir. Fotoqraf Sergey Prokudin-Qorskinin əsərləri bədii dəyəri ilə yanaşı, bu gün Azərbaycan tarixi üçün nadir fotosənədlər kimi böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Tamaşaçıların ən böyük marağına Saatlov və Salyanın rəngli fotoşəkilləri, eləcə də sənayeləşmənin ilk obyektlərinin fotoşəkilləri səbəb olub.

https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_865a88e0014ac7e3f6ce18674_o.jpg
28 августа в 19:00 в Русском доме в Баку состоялась выставка и лекция Рустам Гусейнова, посвященная фотографу Сергею Прокудину-Горскому и его цветным снимкам, которые он делал в Азербайджане в начале XX века.
Исследователь Рустам Гусейнов подробно рассказал о методе трехцветной фотографии, применявшемся Сергеем Прокудиным-Горским, его масштабном фотографическом проекте и фотоснимках, сделанных в Азербайджане в 1905-1915 годах. Особое внимание было уделено судьбе его архива и наследия, работе историков с его фотографиями сегодня.
Сергей Прокудин-Горский посвятил свой большой талант художника и ученого и вложил огромную энергию в цель - запечатлеть «как есть», полученное в результате является артефактом не только художественной фотографии, но и бесценным блоком свидетельств для истории, так как фотограф уделял первостепенный интерес к памятникам архитектуры, народному быту и костюмам. Для интересующихся историей Азербайджана наследие Сергея Прокудина-Горского интересно не только цветными снимками Баку, но и уникальными фотографиями регионов и населения Азербайджана начала XX века.
Обладая талантом художника, Прокудин-Горский делает интересные зарисовки быта населения, оставляя после себя яркое напоминание о тех деталях, которые и сейчас характерны для Азербайджана. Работы фотографа Сергея Прокудина-Горского помимо их художественной ценности сегодня имеют огромное значение как уникальные фотодокументы для истории Азербайджана.
Наибольший интерес аудитории вызвали цветные фотографии Саатлов и Сальяна, а также снимки первых объектов индустриализации.