https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_865a88e0014ac7e3f6ce18674_o.jpg
Bakıdakı Rus Evində Rüstəm Hüseynovun fotoqraf Sergey Prokudin-Qorski və onun 20-ci əsrin əvvəllərində Azərbaycanda çəkdiyi rəngli fotoşəkillərinə həsr olunmuş sərgisi və mühazirəsi keçirilib.
AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun tədqiqatçı Rüstəm Hüseynov Sergey Prokudin-Qorskinin istifadə etdiyi üçrəngli fotoqrafiya üsulundan, onun irimiqyaslı foto layihəsi və 1905-1915-ci illərdə Azərbaycanda çəkdiyi fotoşəkillərdən ətraflı danışıb. Onun arxivinin və irsinin taleyinə, bu gün çəkdiyi fotoşəkillərlə tarixçilərin işinə xüsusi diqqət yetirilib.
Sergey Prokudin-Qorski bir rəssam və alim kimi böyük istedadını həsr etdi və məqsədə böyük enerji sərf etdi - "olduğu kimi" tutmaq, nəticədə yalnız bədii fotoqrafiya artefaktı deyil, həm də tarix üçün əvəzolunmaz sübut bloku, Çünki fotoqraf memarlıq abidələrinə, xalq həyatına və geyimlərə böyük maraq göstərirdi. Azərbaycan tarixi ilə maraqlananlar üçün Sergey Prokudin-Qorskinin irsi təkcə Bakının rəngli fotoşəkilləri ilə deyil, həm də 20-ci əsrin əvvəllərində Azərbaycanın regionları və əhalisinin nadir fotoşəkilləri ilə maraqlıdır.
Rəssamlıq istedadına malik olan Prokudin-Qorski hələ də Azərbaycana xas olan detalları parlaq xatırladaraq, əhalinin həyatının maraqlı eskizlərini çəkir. Fotoqraf Sergey Prokudin-Qorskinin əsərləri bədii dəyəri ilə yanaşı, bu gün Azərbaycan tarixi üçün nadir fotosənədlər kimi böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Tamaşaçıların ən böyük marağına Saatlov və Salyanın rəngli fotoşəkilləri, eləcə də sənayeləşmənin ilk obyektlərinin fotoşəkilləri səbəb olub.

https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_865a88e0014ac7e3f6ce18674_o.jpg
On August 28 at 19:00, the Russian House in Baku hosted an exhibition and lecture by Rustam Huseynov dedicated to the photographer Sergey Prokudin-Gorsky and his color photographs that he took in Azerbaijan at the beginning of the 20th century.
Researcher Rustam Huseynov spoke in detail about the three-color photography method used by Sergey Prokudin-Gorsky, his large-scale photographic project and photographs taken in Azerbaijan in 1905-1915. Particular attention was paid to the fate of his archive and legacy, the work of historians with his photographs today.
Sergey Prokudin-Gorsky dedicated his great talent as an artist and scientist and invested enormous energy into the goal of capturing “as is”, the result is an artifact not only of artistic photography, but also an invaluable block of evidence for history, since the photographer paid primary interest to architectural monuments, folk life and costumes. For those interested in the history of Azerbaijan, the legacy of Sergey Prokudin-Gorsky is interesting not only for its color photographs of Baku, but also for its unique photographs of the regions and population of Azerbaijan at the beginning of the 20th century.
Possessing the talent of an artist, Prokudin-Gorsky makes interesting sketches of the life of the population, leaving behind a vivid reminder of those details that are still characteristic of Azerbaijan. The works of photographer Sergey Prokudin-Gorsky, in addition to their artistic value, are of great importance today as unique photo documents for the history of Azerbaijan.
The greatest interest of the audience was aroused by the color photographs of Saatli and Salyan, as well as photographs of the first objects of industrialization.