https://www.innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_4585240673de528de8a892235_o.jpg
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Estoniyada fəaliyyət göstərən “Rauf Avşar” Kukla Teatrının bədii rəhbəri Rauf Avşarovla görüşüb.
Komitə sədri Azərbaycan mədəniyyətinin Estoniyada təbliğ olunması istiqamətində həmyerlimizin gördüyü işləri yüksək qiymətləndirib, Estoniyadakı diaspor təşkilatlarının, Tallin şəhərindəki Azərbaycan Evinin həyata keçirdiyi fəaliyyət istiqamətlərindən danışıb, Komitənin mədəniyyət sahəsində maraqlı layihələrə hər zaman dəstək göstərdiyini vurğulayıb.
Qonaq “Rauf Avşar” Kukla Teatrının fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib və gələcək planlarına dair fikirlərini bölüşüb.
Rauf Avşarovun fəaliyyətinin Azərbaycan dövləti tərəfindən daim yüksək qiymətləndirildiyini, 2006-cı ildə Azərbaycan Respublikasının əməkdar artisti fəxri adına layiq görüldüyünü qeyd edən F.Muradov Dünya Azərbaycanlılarının V Qurultayı ərəfəsində - Prezident İlham Əliyevin 21 aprel 2022-ci il tarixli Sərəncamı ilə xalqlar arasında dostluğun möhkəmləndirilməsi və Azərbaycan diasporunun inkişafı sahəsində xidmətlərinə görə təltif olunduğu “Tərəqqi” medalını ona təqdim edib.
Xatırladaq ki, Rauf Avşarov 17 aprel 1952-ci ildə Gəncə şəhərində Azərbaycanın xalq artisti, görkəmli teatr və kino aktyoru Muxtar Avşarovun ailəsində dünyaya gəlib. Orta təhsilini öncə Gəncə şəhərində, sonra isə Bakı şəhərində alıb. 1978-ci ildə Azərbaycan Pedaqoji İnstitunu müəllim ixtisası üzrə bitirib. Bir müddət Sumqayıt şəhərindəki orta məktəblərin birində rəsmxətt müəllimi kimi fəaliyyət göstərib. 1981-ci ildə Estoniyaya köçərək orada öz müəllimlik fəaliyyətini davam etdirib. 1992-ci ildə Estoniyanın Tallinn şəhərində kukla teatrı rejissorluğu üzrə kursu bitirib. 1996-cı ildə "Rauf Avşar" Kukla Teatrını yaradıb.
Teatrın repertuarında daha çox italyan, bolqar, rus və Azərbaycan xalq nağılları əsasında səhnələşdirilmiş əsərlər yer tutur. Teatr təsis olunduğu tarixdən bu günə qədər 25 əsəri səhnələşdirib. Səhnələşilən əsərlərdə daha çox Azərbaycan adət-ənənələri təbliğ edilir. Hər il Novruz bayramı ərəfəsində Novruz elementlərini özündə əks etdirən əsərlərin səhnələşdirilməsi eston uşaqları tərəfindən maraqla qarşılanır. Teatr kollektivinin səhnələşdirdiyi uşaq tamaşaları bir neçə dəfə Skandinaviya və Baltikyanı ölkələrdə - Latviya, Norveç və İsveçdə oynanılıb. Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəvəti ilə teatr heyəti Salyan, Şəki, Zaqatala, Qax rayonlarında, Gəncə və Sumqayıt şəhərindəki dövlət teatrlarında bir sıra tamaşaları səhnələşdirib.
“Rauf Avşar” Kukla Teatrı 2011-ci ildə Azərbaycanda təşkil edilmiş Kukla Teatrlarının I Festivalında iştirak edib. Teatr Estoniyada hər il təşkil edilən kukla teatrları festivalında da davamlı olaraq iştirak edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_4585240673de528de8a892235_o.jpg
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов встретился с художественным руководителем функционирующего в Эстонии Кукольного театра “Рауф Авшар” Рауфом Авшаровым.
Поприветствовав гостя, председатель комитета высоко оценил работу, проводимую нашим соотечественником в области пропаганды азербайджанской культуры в Эстонии, остановился на направлениях деятельности, осуществляемой диаспорскими организациями в Эстонии, домом Азербайджана в городе Таллин, подчеркнул, что комитет всегда поддерживает интересные проекты в сфере культуры.
Гость подробно рассказал о работе Кукольного театра “Рауф Авшар” и поделился мыслями о планах на будущее.
Констатировав, что деятельность Рауфа Авшарова всегда получала высокую оценку Азербайджанского государства, что в 2006 году он был удостоен почетного звания заслуженного артиста Азербайджанской Республики, Ф.Мурадов вручил ему медаль “Tерегги”, которой он был награжден накануне V Съезда азербайджанцев мира Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 21 апреля 2022 года за укрепление дружбы между народами и заслуги в области развития азербайджанской диаспоры.
Напомним, что Рауф Авшаров родился 17 aпреля 1952 года в городе Гянджа в семье народного артиста Азербайджана, видного актера театра и кино Мухтара Авшарова. Среднее образование получил вначале в Гяндже, а затем в Баку. В 1978 году окончил Азербайджанский педагогический институт по специальности “учитель”. Некоторое время работал в одной из средних школ города Сумгайыт в качестве учителя черчения. В 1981 году переехал в Эстонию, где продолжил педагогическую деятельность. В 1992 году окончил в столице Эстонии Таллине курс по режиссуре театра кукол. В 1996 году создал Кукольный театр “Рауф Авшар”.
Репертуар театра в основном состоит из произведений, поставленных по мотивам итальянских, болгарских, русских и азербайджанских народных сказок. Со дня учреждения театр поставил 25 произведений, в которых в основном пропагандируются азербайджанские обычаи и традиции. Ежегодно накануне Новруз байрамы ставятся произведения, отражающие элементы Новруза, что с интересом воспринимается эстонскими детьми. Поставленные коллективом театра детские спектакли неоднократно были показаны в странах Скандинавии и Балтии – Латвии, Норвегии и Швеции.
По приглашению Министерства культуры Азербайджанской Республики труппа театра сыграла ряд спектаклей в государственных театрах в Сальянском, Шекинском, Загатальском, Гахском районах, городах Гянджа и Сумгайыт
Кукольный театр “Рауф Авшар” – участник I Фестиваля кукольных театров, организованного в Азербайджане в 2011 году. Teaтр постоянно принимает участие также в ежегодно проводимых в Эстонии фестивалях кукольных театров.