“Aframax” tipli “Xankəndi” tankerində Azərbaycan Bayrağı qaldırılıb - VİDEO
“Aframax” tipli “Xankəndi” tankerində Azərbaycan Bayrağı qaldırılıb - VİDEO “Aframax” tipli “Xankəndi” tankerində Azərbaycan Bayrağı qaldırılıb - VİDEO
SOCAR və ASCO-nun Müşahidə Şuralarının razılığı ilə paritet əsaslarla yaradılaraq  Ələt Azad İqtisadi Zonasında qeydiyyatdan keçirilmiş “SA Maritime AFEZCO” Birgə Müəssisəsinin bazar araşdırmaları nəticəsində alınmış sayca dördüncü “Aframax” tipli tanker istismara qəbul olunub. Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə gəmiyə qədim Azərbaycan torpağının şərəfinə “Xankəndi” adı verilib.
Bundan əvvəl istismara verilən “Aframax” tipli digər tankerlərimiz kimi, “Xankəndi” də “ASCO Shipmanagement AFEZCO" tərəfindən idarə olunacaq.
Türkiyənin Aliağa limanında Dövlət Himnimizin sədaları altında “Xankəndi” tankerində üçrəngli bayrağımız qaldırılıb.ASCO-nun İdarə heyəti sədrinin müavini Tariyel Mirzəyev “Xankəndi” tankerinin istismara verilməsi münasibətilə bütün dənizçiləri təbrik edib, heyətə uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə həmçinin gəmi kapitanına milli suvenirlər təqdim olunub.
Mərasimdə məhdudiyyətsiz üzmə imkanlarına malik olan və Xəzərdənkənar sularda üzəcək “Xankəndi” tankerinin istismara verilməsinin Azərbaycan iqtisadiyyatı və milli gəmiçilik üçün strateji əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanıb.
Tədbirdə o da qeyd olunub ki, həm “Xankəndi”, həm də digər bu tip gəmilərimizdə heyətin milli dənizçi kadrlardan formalaşdırılması əsas prioritetlərdəndir. Artıq bu tip gəmilərin heyət üzvləri sırasında azərbaycanlı dənizçilər də var. Onlardan ikisi - kapitanın üçüncü köməkçisi Cahangir Yaqubov və dördüncü mexanik Teyyub Məmmədov “Xankəndi” gəmisində işləyir.
Qeyd edək ki, gəmiqayırmanın son nailiyyətləri əsasında inşa olunan tankerin dedveyti (ümumi yükgötürmə qabiliyyəti) 115 521 tondur. Uzunluğu 249,95 metr, eni 44 metr, bortunun hündürlüyü 21,20 metr, suya oturumu 15,22 metr, makimum sürəti 16 knotdur.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_3f4c49d713b4f47db9cdd8ef8_o.jpg
Приобретенный в результате исследования рынка совместным предприятием "SA Maritime AFEZCO", созданным на паритетных началах и зарегистрированным в свободной экономической зоне Алят с одобрения наблюдательных советов SOCAR и ASCO четвертый танкер типа "Афрамакс" введен в эксплуатацию.
По поручению президента Ильхама Алиева судну присвоено название «Ханкенди» в честь древней азербайджанской земли.
«Ханкенди» будет управляться компанией «ASCO Ship management AFEZCO», как и другие наши танкеры типа «Афрамакс», введенные в эксплуатацию ранее.
Наш трехцветный флаг был поднят на танкере «Ханкенди» под звуки Государственного гимна.
Заместитель председателя правления ASCO Тариель Мирзаев поздравил всех моряков с вводом в эксплуатацию танкера «Ханкенди» и пожелал экипажу успехов.
На мероприятии капитану судна также были вручены национальные сувениры.
На церемонии было подчеркнуто, что ввод в эксплуатацию танкера "Ханкенди", который имеет неограниченные навигационные возможности и будет плавать в водах за пределами Каспийского моря, имеет стратегическое значение для экономики Азербайджана и национального судоходства.
На мероприятии также было отмечено, что формирование экипажа из отечественных моряков является одним из главных приоритетов как для «Ханкенди», так и для других судов данного типа. Среди членов экипажей судов данного типа уже есть азербайджанские моряки. Двое из них - третий помощник капитана Джахангир Ягубов и четвертый механик Тейюб Мамедов - работают на судне "Ханкенди".
Следует отметить, что дедвейт (общая грузоподъемность) танкера, построенного на основе последних достижений судостроения, составляет 115 521 тонн. Длина 249,95 метра, ширина 44 метра, высота борта 21,20 метра, осадка 15,22 метра, максимальная скорость 16 узлов.