https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_57b536c10e2e9e58e4d9b2adb_o.jpg
“Vətəndaş Cəmiyyəti Uğrunda” Seçki Müşahidə Koalisiyası Naxçıvan Muxtar Respublikası da daxil olmaqla, ölkə üzrə 75 seçki dairəsində 500 nəfərdən çox şəxs ilə müşahidə aparacaq. Müşahidəçilər QHT üzvləri, fəalları və könüllüləridir.
Koalisiya sentyabrın 1-də keçiriləcək Milli Məclisə seçkilərdə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə də müşahidə aparacaq. Ağdam, Cəbrayıl, Zəngilan, Füzuli, Laçın, Kəlbəcər rayonlarında, Şuşa şəhərində müşahidəçi kimi 30 illik işğaldan sonra doğma yurdlarına daimi yaşamaq üçün qayıtmış QHT nümayəndələri cəlb olunub.
innews.media AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə “Vətəndaş Cəmiyyəti Uğrunda” Seçki Müşahidə Koalisiyasının avqustun 20-də parlament seçkiləri ilə əlaqədar təqdim etdiyi hesabatda bildirilib.
Hesabatda, həmçinin qeyd olunur: “Seçkilər ərəfəsində Azərbaycanda ictimai-siyasi mühit tam sabitdir. Seçki prosesi ilə əlaqədar kütləvi narazılıqlar, etiraz aksiyaları, təlatümlü proseslər müşahidə edilmir.
İnternet media və sosial media bütün maraqlı tərəflərə, siyasi partiya və namizədlərə öz fikirlərini və mövqelərini sərbəst şəkildə açıqlamaq imkanlarını genişləndirib. Növbədənkənar seçkilərin təyin edilməsi ilə əlaqədar məlumatların, fikirlərin, tənqidi mülahizələrin azad şəkildə yayılması, açıq müzakirələrə maneələr yaradılması ilə əlaqədar hər hansı hal qeydə alınmayıb".

https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_57b536c10e2e9e58e4d9b2adb_o.jpg
Коалиция по наблюдению за выборами «За гражданское общество» проведет мониторинг с участием более 500 человек в 75 избирательных округах по стране, включая Нахчыванскую Автономную Республику. Наблюдателями являются члены НПО, активисты и волонтеры.
Коалиция также проведет наблюдение и на освобожденных от оккупации территориях во время выборов в Милли Меджлис, которые состоятся 1 сентября. В качестве наблюдателей в Агдамском, Джебраильском, Зангиланском, Физулинском, Лачинском, Кяльбаджарском районах, в городе Шуше привлечены представители НПО, вернувшиеся на родные земли на постоянное место жительства после 30 лет оккупации.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом говорится в отчете, представленном Коалицией по наблюдению за выборами «За гражданское общество» 20 августа в связи с парламентскими выборами.
В документе также отмечается: «Накануне выборов общественно-политическая обстановка в Азербайджане полностью стабильна. Массовых недовольств, акций протестов, тревожных процессов, связанных с избирательной кампанией, не наблюдается.
Интернет-медиа и социальные сети расширили возможности для всех заинтересованных сторон, политических партий и кандидатов свободно выражать свои взгляды и позиции. Не зафиксировано каких-либо случаев, препятствующих свободному распространению информации, мнений, критических мыслей, открытым дискуссиям».