https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_57b536c10e2e9e58e4d9b2adb_o.jpg
“Vətəndaş Cəmiyyəti Uğrunda” Seçki Müşahidə Koalisiyası Naxçıvan Muxtar Respublikası da daxil olmaqla, ölkə üzrə 75 seçki dairəsində 500 nəfərdən çox şəxs ilə müşahidə aparacaq. Müşahidəçilər QHT üzvləri, fəalları və könüllüləridir.
Koalisiya sentyabrın 1-də keçiriləcək Milli Məclisə seçkilərdə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə də müşahidə aparacaq. Ağdam, Cəbrayıl, Zəngilan, Füzuli, Laçın, Kəlbəcər rayonlarında, Şuşa şəhərində müşahidəçi kimi 30 illik işğaldan sonra doğma yurdlarına daimi yaşamaq üçün qayıtmış QHT nümayəndələri cəlb olunub.
innews.media AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə “Vətəndaş Cəmiyyəti Uğrunda” Seçki Müşahidə Koalisiyasının avqustun 20-də parlament seçkiləri ilə əlaqədar təqdim etdiyi hesabatda bildirilib.
Hesabatda, həmçinin qeyd olunur: “Seçkilər ərəfəsində Azərbaycanda ictimai-siyasi mühit tam sabitdir. Seçki prosesi ilə əlaqədar kütləvi narazılıqlar, etiraz aksiyaları, təlatümlü proseslər müşahidə edilmir.
İnternet media və sosial media bütün maraqlı tərəflərə, siyasi partiya və namizədlərə öz fikirlərini və mövqelərini sərbəst şəkildə açıqlamaq imkanlarını genişləndirib. Növbədənkənar seçkilərin təyin edilməsi ilə əlaqədar məlumatların, fikirlərin, tənqidi mülahizələrin azad şəkildə yayılması, açıq müzakirələrə maneələr yaradılması ilə əlaqədar hər hansı hal qeydə alınmayıb".

https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_57b536c10e2e9e58e4d9b2adb_o.jpg
With more than 500 observers, the "For Civil Society" Election Observation Coalition will monitor voting in 75 election constituencies nationwide, including the Nakhchivan Autonomous Republic.
During the September 1 Milli Majlis elections, the coalition will also observe the elections in the territories freed from occupation. Representatives of NGOs who returned to their native lands to live permanently after 30 years of occupation were involved as observers in Agdam, Jabrayil, Zangilan, Fuzuli, Lachin, Kalbajar regions and in the city of Shusha, according to the most recent report submitted by the "For Civil Society" Election Observation Coalition on snap parliamentary elections.
The report stated: "On the eve of the elections, the socio-political environment in Azerbaijan is entirely stable. The internet and social media have expanded opportunities for all stakeholders, political parties and candidates to express their views and positions freely. No instances of creating barriers to open discussions or critical opinions have been reported."