https://www.innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_752634f0a4425226e03837d07_o.jpg
19 avqust 2022-ci il tarixində Zaqatala rayonu, Mədəniyyət Evində Azərbaycan hökuməti tərəfindən maliyyələşdirilən BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) - Azərbaycan Tərəfdaşlıq Proqramına daxil olan və Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən layihələrin iştirakı ilə kənd təsərrüfatı məhsullarının yarmarkası baş tutacaq.
"Kənd Boğçası" fermer yarmarkasında qida qəhrəmanlarının məhsul və işləri təqdim olunaraq yerli qida məhsulları, qida təhlükəsizliyi və sağlam qidalanmanın əhəmiyyəti iştirakçıların diqqətinə çatdırılacaq. Tədbirə qatılan qonaqlar xüsusi məhsullarla tanış ola, yerli aşbazların hazırladığı təamlardan dada və kiçik fermer təsərrüfatı sahiblərinə dəstək ola bilərlər.
Yarmarkada Azərbaycan hökuməti tərəfindən maliyyələşdirilən FAO-Azərbaycan Tərəfdaşlıq Proqramının üç layihəsi (Qadınların iqtisadi səlahiyyətlərinin artırılması, Gənclərin aqrar məşğulluğunun artırılması, Qoyunçuluğun davamlı inkişafı və ərzaq məhsullarının istehsalı üzrə dəyər zəncirinin yaradılması) və Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi və FAO-nun təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən bir layihəsi (Azərbaycanın şimal-qərb regionunda davamlı və inklüziv yerli aqro-ərzaq sistemlərinin inkişafı) iştirak edir.
Fermer yarmarkasının məqsədi yerli qida və kənd təsərrüfatı məhsullarını təqdim edərək potensial alıcı və istehlakçıları həmin məhsullara cəlb etməkdir. Yarmarkanın təşkili regionların, region məhsullarının və adət-ənənələrinin təbliğinə töhfə verərək, regionun dayanıqlı inkişafına təkan verəcək. Kənd əhalisinin gəlirlərini və dolanışıq vəziyyətini yaxşılaşdırmaq və dəyər zənciri yanaşması ilə kiçik sahibkarlıq müəssisələrinin dəstəklənməsi yarmarkanın əsas hədəflərindən biridir.
Heç kəsi kənarda qoymadan daha yaxşı istehsal, daha yaxşı qidalanma və daha yaxşı həyat üçün inklüziv və dayanıqlı aqro-ərzaq sistemlərinin yaradılması ümumi məqsədlərimizdən biridir.

https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_752634f0a4425226e03837d07_o.jpg
On 19 August 2022, the agricultural products fair will be held at the Zagatala House of Culture with the participation of projects included in the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) - Azerbaijan Partnership Program and financial support from the European Union.
The importance of local food products, food safety and healthy nutrition will be brought to the participants' attention by presenting products and works of food heroes at the "Kend Bogchası" farmers' fair. Guests attending the event can get acquainted with unique products, taste dishes prepared by local chefs and support small-holder farmers.
During the fair, three projects from the FAO-Azerbaijan Partnership Program (increasing the economic empowerment of women, increasing the agricultural employment of youth, creating a value chain for the sustainable development of sheep farming and the production of food products) and one project implementing with the financial support of the European Union and the organization of the FAO (the northern part of Azerbaijan development of sustainable and inclusive local agro-food systems in the western region) will exhibit their service and products.
The farmer's fair is to present local food and agricultural products and attract potential buyers and consumers to those products. The organization of the fair will contribute to the promotion of regions, regional products and traditions and stimulate the area's sustainable development. One of the main goals of the fair is to improve the incomes and livelihoods of the rural population by supporting the connection of producers to the market and small business enterprises with a value chain approach.
Creating inclusive and sustainable agri-food systems for better production, nutrition and lives without leaving anyone behind is one of our common goals.