H1 Airport Express marşrutu sərnişinlərin rahatlığı üçün artıq fasiləsiz fəaliyyət göstərəcək
H1 Airport Express marşrutu sərnişinlərin rahatlığı üçün artıq fasiləsiz fəaliyyət göstərəcək H1 Airport Express marşrutu sərnişinlərin rahatlığı üçün artıq fasiləsiz fəaliyyət göstərəcək
Azərbaycanın aparıcı sərnişindaşıma şirkəti “BakuBus” və Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu nəqdliyyat xidmətlərinin təkmilləşdirməsinə, sərnişinlər və şəhərimizin qonaqları üçün əlçatanlığın artırmasına çalışırlar.
Belə ki, artıq bu gündən etibarən H1 Airport Express marşrutu 24 saat fəaliyyət göstərərək hava limanı ilə şəhər mərkəzi arasında rahat nəqliyyat əlaqəsini təmin edəcək. Avtobuslar gündüz saatlarında 20 dəqiqəlik intervalla, gecələr isə 45 dəqiqədən bir hərəkət edəcək.
Daha öncə, H1 marşrutu gecə saat 01:00-dək xidmət göstərirdi ki,  bu da gec saatlarda gələn sərnişinlər üçün müəyyən narahatlıq yaradırdı. Hazırda isə qrafikin genişləndirilməsi sayəsində sərnişinlər günün istənilən vaxtında şəhərə rahat çata biləcəklər ki, bu da onların səyahət təcrübəsini xeyli yaxşılaşdıracaq.
Marşrut şəhərin əsas nəqliyyat qovşaqlarını - “Koroğlu” habı və “28 May” metrosunu əhatə edir. Bu marşrut üzrə fəaliyyət göstərən müasir “Neoplan” avtobusları geniş baqaj bölmələri, soyuducu və məlumat monitorları ilə təchiz olunub ki, bu da səfəri mümkün qədər rahat edir. Yolda sərf olunan müddət günün saatından asılı olaraq təxminən 30 dəqiqə təşkil edir.
H1 marşrutu üzrə gediş haqqı 1,3 manatdır. Ödənişi hava limanında əldə edilə bilən “BakıKart” kartı, həmçinin “M10” və “Birbank” mobil tətbiqləri vasitəsilə həyata keçirmək mümkündür.
Qeyd edək ki, H1 marşrutunun hərəkət cədvəlinin genişləndirilməsi, xüsusən də Bakı şəhərində yaxın aylarda keçiriləcək Formula 1 Qran-Prisi və BMT-nin İqlim Dəyişiklikləri üzrə Tərəflər Konfransı (COP29) kimi mühüm tədbirlər öncəsi, bütün sərnişinlər üçün nəqliyyat xidmətlərinin rahatlığının və əlçatanlığının artırmasına yönəldilib.

Ведущая пассажирская транспортная компания Азербайджана «BakuBus» и Международный аэропорт Гейдар Алиев продолжают улучшать транспортные услуги, повышая доступность для пассажиров и гостей нашего города.
С сегодняшнего дня маршрут H1 Airport Express будет работать 24 часа в сутки, обеспечивая удобное транспортное сообщение между аэропортом и центром города. Автобусы будут курсировать с интервалом в 20 минут в дневное время и каждые 45 минут ночью.
Ранее маршрут H1 функционировал до 01:00 ночи, что создавало определенные неудобства для пассажиров, прибывающих поздно. Теперь, благодаря расширению графика, пассажиры смогут добираться до города в любое время суток, что значительно улучшит их опыт путешествия.
Маршрут охватывает основные транспортные узлы города – хаб «Кероглу» и станцию метро «28 Мая». Современные автобусы «Neoplan», обслуживающие данный маршрут, оборудованы просторными багажными отделениями, кондиционерами и информационными мониторами, что делает поездку максимально комфортной. Время в пути составляет около 30 минут, в зависимости от времени суток.
Проезд по маршруту H1 составляет 1,3 маната. Оплату можно произвести с помощью карты «BakıKart», которую можно приобрести в аэропорту, а также через мобильные приложения «M10» и «Birbank».
Отметим, что расширение расписания маршрута H1 направлено на повышение удобства и доступности транспортных услуг для всех пассажиров, особенно в преддверии таких важных мероприятий, как Гран-при Формулы 1 и Конференция сторон по изменению климата ООН (COP29), которые пройдут в ближайшие месяцы в городе Баку.