https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_a67769dcf5fe5ec3915c5d7f4_o.jpg
Dizayner Gülnarə Xəlilovanın əsərlərində qədim Azərbaycan mədəni irsi Kapadokya Moda və Mədəniyyət Həftəsi çərçivəsində “AFWEU Fashion Week Cappadocia”da (təşkilatçı - Aydın Açık) təqdim edilib.
innews.media xəbər verir ki, qonaqlara 30-dan artıq beynəlxalq dizayner kolleksiyaları təqdim olunub.
Gülnarə Xəlilovanın orta əsrlərin eskizlərini, xalça naxışlarını, Qarabağın motivlərini, Azərbaycanın rəmzi olan nar, qurama, ipək işlərini əks etdirən iki kolleksiyası "Miniatür" və "Cizgi" qonaqların xüsusi marağına səbəb olub və alqışlarla qarşılanıb.
Qeyd edək ki, Gülnarə Xəlilova Azərbaycan Milli geyim mərkəzinin rəhbəri, Avrasiya Etnodizaynçılar Assosiasiyasının üzvü, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktorudur, "Cizgi" brendinin sahibidir. Kolleksiyaları ABŞ, İngiltərə, İsveç, Avstriya, Rumıniya, Türkiyə, Rusiya, Çin, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Bolqarıstan, Norveç, Serbiya və digər ölkələrdə moda həftələrində və beynəlxalq tədbirlərdə uğurla nümayiş olunub.

https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_a67769dcf5fe5ec3915c5d7f4_o.jpg
Древнее азербайджанское культурное наследие в работах дизайнера Гюльнары Халиловой было представлено на AFWEU Fashion Week Cappadocia в рамках Недели моды и культуры в турецкой Каппадокии (организатор - Айдын Ачык).
Как передает innews.media, гостям были представлены коллекции более тридцати международных дизайнеров.
Две работы Гюльнары Халиловой Miniatür и Cizgi, в которых отображены этюды средневековья, ковровые узоры, мотивы Карабаха, символ Азербайджана – гранат, гурама, работы по шелку, вызвали особый интерес и были встречены овациями.
Отметим, что Г.Халилова - руководитель Центра национальной одежды Азербайджана, член Евразийской ассоциации этнодизайнеров, доктор философии по искусствоведению, основатель бренда Cizgi. Ее коллекции с успехом демонстрировались на Неделях моды и других международных мероприятиях в США, Великобритании, Швеции, Австрии, Румынии, Турции, России, Китае, Казахстане, Кыргызстане, Узбекистане, Болгарии, Норвегии, Сербии и других странах.