https://www.innews.az/uploads/news/2022-02/_innews_532e46775eead4db597a59ca5_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) 2 Fevral - Azərbaycan Gəncləri Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, tarixi zəfərlə başa çatan Vətən müharibəsində şəhid olan soydaşlarımızın unudulmaz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla anılıb.
Tədbirdə çıxış edən BDU-nun sosial məsələlər, tələbələrlə iş və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru Əliş Ağamirzəyev ölkəmizdə Gənclər Gününün qeyd edilməsinin, bu sahədə dövlət siyasətinin formalaşdırılmasının Ümummilli Lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, hər bir ölkədə gənclər cəmiyyətin aparıcı qüvvəsidir. Yarandığı gündən ölkəmizin bütün həyatında misilsiz xidmətlər göstərən Bakı Dövlət Universiteti bu gün də ölkənin ictimai-siyasi və mədəni həyatında fəal iştirak edən, dövlətçiliyin daha da möhkəmləndirilməsinə, töhfələr verən, vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə edilən yüksəkixtisaslı mütəxəssis-gənclər yetişdirir. Dövlətin gənclərə dəstək və diqqət göstərməsi Azərbaycan gəncliyində öz gücünə, istedadına inam hissini artırır. 44 günlük Vətən müharibəsində Ali Baş Komandanımızın rəhbərliyi ilə xalqımıza parlaq qələbə sevincini yaşadan, canı və qanı bahasına ən yeni tarix yazaraq əzəli torpaqlarımızı işğaldan azad edən qəhrəman övladlarımızı da xüsusi xatırlayıb. Azad edilən torpaqlarımızda görüləcək quruculuq-abadlıq işlərində, doğma diyarımızın yenidən çiçəklənməsində gənclərimizin də iştirakının mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyinə diqqət çəkib.
Sonra Bakı Şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsinin rəisi Raqif Abbasov, BDU-nun Beynəlxalq münasibətlər və iqtisadiyyat fakültəsinin Politologiya və sosiologiya kafedrasının gənc müəllimi Nuran Məmmədli, Hüquq fakültəsinin I kurs tələbəsi, şahmat üzrə Avropa çempionu Uğur İlyaslı çıxış edərək tələbə-gəncləri təbrik ediblər.
Çıxışçılar Azərbaycan gənclərinin müasir, inkişaf etmiş, yüksək intellektli aparıcı qüvvə kimi formalaşmasında dövlətin apardığı gənclər siyasətinin rolundan bəhs ediblər.
Tədbirdə BDU-nun elan etdiyi 2 Fevral - Azərbaycan Gəncləri Gününə həsr olunmuş “İlin gənc alimi” müsabiqəsinin qalibləri elan olunub. BDU-nun elm və innovasiyalar üzrə prorektor Hüseyn Məmmədov bildirib ki, BDU artıq 2 ildir ki, ənənəvi olaraq, 2 fevral-Gənclər günü münasibətilə “İlin gənc alimi” müsabiqəsi elan edir və müsabiqənin qalibləri Gənclər günündə elan olunur. Müsabiqənin nəticələrinə əsasən Şərqşünaslıq fakültəsinin dekan müavini Şahin Yusifli humanitar və ictimai elmlər üzrə, Kimya fakültəsinin əməkdaşı Gülnar Süleymanova isə təbiət və texnika elmləri üzrə isə I yerə layiq görülüb.
Daha sonra BDU-nun rektoru Elçin Babayev Universitetin ictimai həyatında fəal iştirak edən tələbələrə təşəkkürnamələr, Bakı Şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsinin rəisi Raqif Abbasov isə BDU-nun yaradıcı tələbələrinə fəxri diplomlar təqdim ediblər.
Tədbir BDU-nun Mədəniyyət-yaradıcılıq Mərkəzinin tələblərlə birgə hazırladığı konsert proqramı ilə davam edib.

https://innews.az/uploads/news/2022-02/_innews_532e46775eead4db597a59ca5_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялось мероприятие, посвященное 2 февраля – Дню молодежи Азербайджана.
Выступая на мероприятии, проректор БГУ по социальным вопросам, по работе со студентами и связям с общественностью Алиш Агамирзаев подчеркнул, что празднование Дня молодежи в нашей стране, формирование государственной политики в этой сфере связано с именем общенационального лидера Гейдара Алиева. Оратор подчеркнул, что БГУ продолжает свою историческую миссию - готовит воспитанных в духе патриотизма высококвалифицированных молодых специалистов, принимающих активное участие в общественно-политической и культурной жизни страны и способствующих дальнейшему укреплению ее государственности. По словам Алиша Агамирзаева, поддержка и внимание государства к молодежи повышают уверенность азербайджанской молодежи в своих силах и талантах. Проректор особо отметил героических сыновей родины, освободивших в ходе 44-дневной Отечественной войны земли Азербайджана от оккупации, указал на важность участия молодежи в работах по строительству и благоустройству, которые будут вестись на освобожденных территориях.
Затем на мероприятии выступили начальник Главного управления молодежи и спорта города Баку Рагиф Аббасов, преподаватель факультета международных отношений и экономики БГУ Нуран Мамедли, студент юридического факультета, чемпион Европы по шахматам Угур Ильяслы.
На мероприятии объявлены победители объявленного БГУ конкурса «Молодой ученый года», посвященного 2 февраля - Дню молодежи Азербайджана. По словам проректора по науке и инновациям БГУ Гусейна Мамедова, по итогам конкурса первое место по гуманитарным и общественным наукам присуждено заместителю декана факультета востоковедения Шахину Юсифли, по естественным и техническим наукам - сотруднику химического факультета Гюльнар Сулеймановой.
Затем ректор БГУ Эльчин Бабаев студентам- активистам общественной жизни университета вручил благодарственные письма, а начальник Главного управления молодежи и спорта города Баку Рагиф Аббасов творческим студентам вуза - почетные дипломы.