https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_38ae51d9d9c926fd82b084246_o.jpg
Müharibə veteranlarına göstərilən psixoloji və tibbi reabilitasiya xidmətlərinə vahid platformadan nəzarətin təşkil edilməsi, müharibə veteranları və şəhid ailələri ilə proaktiv işin aparılması, bu işlərin sistemli və davamlı şəkildə təmin edilməsi, sahəvi fəaliyyətlərin digər dövlət qurumları ilə koordinasiyasının aparılması məqsədilə Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin “Çağrı Mərkəzi” yaradılıb. 9109 qısa nömrəli “Çağrı Mərkəzi” 1 aprel 2023-cü il tarixindən fəaliyyət göstərir.
“Çağrı Mərkəzi”nə daxil olan müraciətlərin operativ şəkildə həlli məqsədilə aidiyyəti dövlət qurumları ilə inteqrasiya olunan “Müharibə veteranları və şəhid ailələrinə psixoloji yardım və tibbi reabilitasiya üzrə Vahid Nəzarət Platforması” formalaşdırııb.
Fəaliyyət göstərdiyi ötən müddət ərzində “Çağrı Mərkəzi” vasitəsilə müharibə iştirakçısı və şəhid ailəsinin 67 326 müraciəti cavablandırılıb.
Bunlardan 13 928-i birbaşa daxil olan, 53 398-i isə proaktiv zənglər təşkil edib.
Bugünədək Səhiyyə Nazirliyinin ixtisaslaşmış qurumlarına psixoloji yardımla bağlı 2257 müraciət yönləndirilib. Eyni zamanda, psixiatrik müayinə / müalicə ilə bağlı 2291 müraciət daxil olub. Daxil olan müraciətlərdən Səhiyyə Nazirliyinin reabilitasiya mərkəzlərinə ümumilikdə 1 237 müraciət yönləndirilib. Belə ki, nazirliyin nəzdində olan Sanator Kurort Reabilitasiya Mərkəzinə 839, Elmi-Tədqiqat Tibbi Bərpa İnstitutuna 374 və 24 şəhid övladı müalicə almaq üçün Respublika Uşaq Sanatoriyasına yönləndirilib.
Qeyd edək ki, 9109 “Çağrı Mərkəzi"nə müraciətlər həftənin bütün günləri, günün istənilən vaxtında qəbul olunur.

https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_38ae51d9d9c926fd82b084246_o.jpg
С целью организации контроля оказания услуг медико-психологической реабилитации ветеранам войны с единой платформы, проведения проактивной работы с ветеранами войны и семьями шехидов, обеспечения системного подхода и непрерывного проведения этих мер, а также для координированной деятельности совместно с другими государственными структурами создан Call-центр Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики. Call-центр с коротким номером 9109 функционирует с 1 апреля 2023 года.
В целях оперативного рассмотрения обращений, поступивших в Call-центр, сформирована «Единая мониторинговая платформа по оказанию психологической помощи и медицинской реабилитации ветеранам войны и семьям шехидов», интегрированная с соответствующими государственными структурами.
За прошедший период посредством Call-центр были рассмотрены 67 326 обращений ветеранов войны и семей шехидов.
Из них 13 928 были прямыми входящими, а 53 398 – проактивными звонками.
До сегодняшнего дня в специализированные учреждения Министерства здравоохранения для оказания психологической помощи направлено 2257 обращений. Кроме того, поступило 2291 обращение на психиатрическое обследование/лечение. Всего в реабилитационные центры Министерства здравоохранения были направлены 1237 обращений. Так, 839 детей шехидов были направлены на лечение в Санаторно-курортный реабилитационный центр Минздрава, 374 - в Научно-исследовательский институт медицинской реабилитации и 24 - в Республиканский детский санаторий.
Стоит отметить, что обращения в Call-центр - 9109 Министерства здравоохранения принимаются круглосуточно в течение всей недели.