https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_5a3c79c6eb400dc9b7a091a19_o.jpg
Görkəmli qazax şairi və maarifçisi Abay Kunanbayulının 179 illiyinin qeyd olunması ilə əlaqədar Bakıda Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfirliyinin, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun, Azərbaycanın yaradıcı ziyalıların, abayşünasların və yazıçıların, habelə Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrində təhsil alan qazaxıstanlı tələbələrin iştirakı ilə xatirə tədbiri keçirilib.
Tədbirin əvvəlində iştirakçılar şairin adını daşıyan küçədə yerləşən xatirə lövhəsi önünə gül qoyaraq, onun xatirəsini yad ediblər.
Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfirliyinin müşaviri Yedil Mırzaxanov öz salamlama nitqində qonaqları Abay Günü münasibətilə təbrik edərək, onun dəyərli yaradıcılığın gələcək nəsillər üçün əvəzsiz əhəmiyyət daşıdığını və qazax xalqının mənəvi zənginliyini təşkil etdiyini qeyd edib. Diplomat, Abayın əsərlərinin Azərbaycan dilinə tərcümə edilməsi ilə bağlı uzunmüddətli fəaliyyətlərinə, bütün Türk dünyası və dünya ədəbiyyatı üçün sərvət sayılan onun irsinə nümayiş etdirdikləri hörmətə və sevgiyə görə abayşünaslara təşəkkürünü bildirib.
Öz növbəsində, Azərbaycanın yaradıcı ziyalılar və abayşünaslar Abayın həyatı və yaradıcılıq yolu haqqında söz açdılar və onun şəxsiyyətinin və əsərlərinin bütün dünyada hörmətlə qarşılandığını vurğulayıblar.
Tədbir qazaxıstanlı və azərbaycanlı gəncləri tərəfindən Abayın "Közimnin karası" və "May tüni" kimi məşhur əsərlərinin ifası ilə tamamlanıb.

В Баку отметили День Абая В Баку отметили День Абая
По случаю празднования 179-летия выдающегося казахского поэта и просветителя Абая Кунанбайулы в Баку состоялась памятная акция с участием Посольства Казахстана в Азербайджане, Фонда тюркской культуры и наследия, творческой интеллигенции, абаеведов и писателей Азербайджана, а также казахстанских студентов, обучающихся в азербайджанских ВУЗах.
В начале мероприятия участники почтили память поэта, возложив цветы к его мемориальной доске, расположенной на улице, названной в его честь.
В своей приветственной речи советник Посольства Казахстана в Азербайджане Едиль Мырзаханов, поздравив гостей с Днем Абая, отметил, что его бесценное творческое наследие является духовным богатством казахского народа, которое имеет непреходящее значение для будущих поколений. Дипломат выразил благодарность абаеведам за их многолетнюю работу по переводу произведений Абая на азербайджанский язык, уважение и любовь к его наследию, которое представляет ценность для всего тюркского мира и мировой литературы.
В свою очередь, представители творческой интеллигенции и абаеведы Азербайджана рассказали о жизни и творческом пути Абая, подчеркнув, что его личность и произведения почитаются во всем мире.