Azərbaycan ali təhsil sistemində ilk...
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) vitse-prezidenti Ziba Mustafayevanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Özbəkistan Respublikasında səfərdə olub. Nümayəndə heyətinin tərkibinə, həmçinin SOCAR-ın Baş ofisinin İnsan kapitalının inkişafı və funksional mükəmməllik departamentinin rəisi Elnur Hüseynov, SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov və BANM-in Davamlı təhsil fakültəsinin dekanı Rövşən Budaqov daxil idilər.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyətinin Özbəkistanın Daşkənd Kimya Texnologiyası İnstitutunun rektoru professor Botir Usmanov və akademik heyətlə görüşü olub.
Görüşdə BANM ilə Daşkənd Kimya Texnologiyası İnstitutu arasında magistratura səviyyəsində Kimya mühəndisliyi ixtisası üzrə ikili diplom proqramının həyata keçirilməsi ilə bağlı əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalanıb. Həmçinin iki ali təhsil müəssisəsi arasında birgə təlimlərin həyata keçirilməsi imkanları barəsində fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, bu əməkdaşlıq 18 iyul 2023-cü il tarixində SOCAR və Özbəkistanın “Uzbekneftegaz” Səhmdar Cəmiyyəti arasında birgə kadr hazırlığı üzrə imzalanmış Anlaşma Memorandumu çərçivəsində həyata keçiriləcək və Azərbaycanın ali təhsil sahəsində ilk belə təcrübə olacaq. İkili diplom proqramına Daşkənd Kimya Texnologiyası İnstitutunun tələbələri cəlb olunacaq və proqramın tədrisi Bakı Ali Neft Məktəbi tərəfindən akademik və texniki dəstək göstərməklə həyata keçiriləcək.
Nümayəndə heyətinin “Uzbekneftegaz” Səhmdar Cəmiyyətinin Rejim və kadr məsələləri üzrə sədr müavini Qəhrəman Hakimovla görüşündə 18 iyul 2023-cü il tarixində imzalanmış Anlaşma Memorandumunun nəticələri, o cümlədən iki qurum arasında insan kapitalının inkişafı və kadr hazırlığı istiqamətində gələcək əməkdaşlıq sahələri müzakirə olunub.
Səfər çərçivəsində SOCAR-ın nümayəndə heyəti Buxara Mühəndislik-Texnologiya İnstitutunun rektoru Sədaqət Siddikova ilə görüşüb. Söhbət zamanı gələcəkdə BANM ilə Buxara Mühəndislik-Texnologiya İnstitutu arasında Neft-qaz mühəndisliyi ixtisası üzrə ikili diplom proqramının reallaşdırılması imkanları müzakirə edilib.
Nümayəndə heyəti, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Özbəkistan Respublikasındakı Səfirliyini, o cümlədən Heydər Əliyev Mərkəzini ziyarət edib.

Делегация во главе с вице-президентом Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики (SOCAR) Зибой Мустафаевой посетила Республику Узбекистан.
В состав делегации также вошли руководитель Департамента развития человеческого капитала и функционального совершенствования головного офиса SOCAR Эльнур Гусейнов, ректор Бакинской высшей школы нефти (БВШН) Эльмар Гасымов и декан факультета непрерывного образования БВШН Ровшан Будагов.
В рамках визита делегация встретилась с ректором Ташкентского химико-технологического института, профессором Ботиром Усмановым и профессорско-преподавательским составом вуза. На встрече было подписано соглашение о сотрудничестве между БВШН и Ташкентским химико-технологическим институтом в сфере реализации магистерской программы двойного диплома по специальности «Химическая инженерия». Также состоялся обмен мнениями о возможности проведения совместного обучения между двумя высшими учебными заведениями.
Отметим, что данное сотрудничество будет реализовано в рамках Меморандума о взаимопонимании по совместной подготовке кадров, подписанного 18 июля 2023 года между SOCAR и узбекским Акционерным обществом «Узбекнефтегаз», и станет первым подобным опытом в системе высшего образования Азербайджана.
К программе двойного диплома будут привлечены студенты Ташкентского химико-технологического института, а процесс преподавания программы будет осуществлять Бакинская высшая школа нефти с использованием академической и технической поддержки.
На встрече делегации с Кахраманом Хакимовым, заместителем председателя по режимным и кадровым вопросам АО «Узбекнефтегаз» были обсуждены результаты подписанного 18 июля 2023 года Меморандума о взаимопонимании, включая направления будущего сотрудничества между двумя вузами в сфере развития человеческого капитала и подготовки кадров.
В рамках визита делегация SOCAR встретилась с ректором Бухарского инженерно-технологического института Садокат Сиддиковой. В ходе беседы обсуждалась возможность реализации в будущем программы двойного диплома в области нефтегазовой инженерии между БВШН и Бухарским инженерно-технологическим институтом.
Делегация также посетила посольство Азербайджанской Республики в Республике Узбекистан, в том числе Центр Гейдара Алиева.