https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_83b966675cadc20c40ef2b9c4_o.jpg
Kaspersky-nin uşaqların onlayn təhlükəsizliyi üçün məhsulu arzuolunmaz məzmunun bloklanmasında effektivliyinə görə “AV-TEST” və “AV-Comparatives” sertifikatları alıb.
Uşaqların onlayn təhlükəsizliyi üçün “Kaspersky Safe Kids” tətbiqi müstəqil “AV-TEST” və “AV-Comparatives” təşkilatlarının sınaq nəticələrinə əsasən keyfiyyət sertifikatları (Approved) əldə edib. Hər iki laboratoriya yaşa uyğun olmayan məzmunun qarşısını almaqda məhsulun yüksək effektivliyini qeyd edib.
“Windows” platformasındakı böyüklər üçün məzmun “AV-TEST” və “AV-Comparatives” sınaqlarında müvafiq olaraq 100% və 98,1% bloklanıb. “Kaspersky Safe Kids” tətbiqi 2015-ci ildən bəri “AV-TEST” sınaqları tarixində bu kateqoriyada ən yüksək nəticə göstərən yeganə həll yolu olub və bu göstərici iki dəfə (2021 və 2023-cü illərdə) qeydə alınıb. “AV-Comparatives”in tədqiqatında həll beş iştirakçı arasında təsdiqlənmiş yeganə həll olub və 2019, 2021 və 2022-ci illərdə göstərdiyi nəticəni təkrarlayıb.
Sınaq laboratoriyalarının hər biri öz metodlarına uyğun sınaqlar aparır. “AV-TEST” mütəxəssisləri sınaq üçün 13 məzmun kateqoriyasına aid altı dildə 7500 saytdan istifadə ediblər. Bunlara böyüklər üçün məzmun, zorakılıq nümayişləri, silah və qumar daxildir. “Kaspersky Safe Kids” həlli “Windows” platformasında böyüklər üçün saytların 100%-ni və müxtəlif kateqoriyalar üzrə uşaqlar üçün arzuolunmaz materialların 92,2%-ni bloklayıb. “Android” platformasında həll böyüklər üçün saytların 99,09%-ni bloklayıb. Tətbiq ardıcıl səkkizinci dəfə “AV-TEST”dən sertifikat əldə edərək bazarda bu nailiyyətə ardıcıl səkkiz dəfə imza atan ilk məhsul olub.
“AV-Comparatives” sınağında “Kaspersky Safe Kids” həlli “Windows” platformasındakı böyüklər üçün resursların 98,1%-ni heç bir yalnış müsbət nəticə vermədən bloklayıb. “AV-Comparatives” ekspertləri həmçinin bu həllin uşaqların onlayn fəaliyyətinin monitorinqi baxımından geniş imkanlarını, eləcə də uşağın cihazında valideynin qacetindən edilən dəyişikliklərin ortaya çıxma sürətini qeyd ediblər.
“Valideynlər övladlarının rəqəmsal cihazlarda nə etdiyini və internetdə kimlərlə ünsiyyətdə olduğunu bilməlidirlər. Azərbaycanda apardığımız son araşdırmaya görə, respondentlərin 31%-i övladına ilk dəfə 2-3 yaşında elektron cihaz verib, demək olar ki, dörddə biri (23%) bunu uşaq 4-6 yaşlarında olanda edib. Eyni zamanda, uşaqların üçdə biri (35%) artıq 7-11 yaş arasında şəxsi telefon və ya planşetini əldə edir”, - deyə Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov bildirir. "Valideynlərə “Kaspersky Safe Kids” valideyn nəzarəti həllindən istifadə etməyi tövsiyə edirik - onun köməyi ilə uşaqların müəyyən məzmuna girişini məhdudlaşdıra və uşağın ekran vaxtına nəzarət edə bilərsiniz”.
“AV-TEST Parental Control Test 2023” sınağının nəticələri ilə ətraflı buradan tanış ola bilərsiniz: https://www.av-test.org/en/news/kaspersky-safe-kids-premium-parental-control-test-2023/.
“AV-Comparatives Parental Control Certification 2024” sınağının nəticələrini buradan görə bilərsiniz: https://www.av-comparatives.org/tests/parental-control-review-2024-kaspersky-safe-kids-for-windows/.
Kaspersky 2014-cü ildən internetdə uşaqları qorumaq üçün məhsullarının imkanlarını sınaqdan keçirir. Bütün “Kaspersky Safe Kids” sınaqlarının nəticələrinə buradan keçid edə bilərsiniz: https://www.kaspersky.com/about/awards?filter%5Bproducts%5D=ksk.
Şirkət təkcə uşaqların kibertəhlükəsizliyi üçün məhsullar istehsal etmir, həm də ən gənc internet istifadəçilərinin rəqəmsal savadlılıq səviyyəsini artırır. 2024-cü ildə Kaspersky “Kiberəlifba” kitabını təqdim etdi ki, onun köməyilə uşaqlara fırıldaqçıların hiylələrini tanımağı və onlayn təhlükəsizliyin vacibliyini ətraflı izah etmək mümkündür.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_83b966675cadc20c40ef2b9c4_o.jpg
Продукт «Лаборатории Касперского» для детской онлайн-безопасности получил сертификаты AV-TEST и AV-Comparatives за эффективность в блокировке неподходящего контента
Приложение Kaspersky Safe Kids для детской онлайн-безопасности стало обладателем сертификатов качества (Approved) по итогам тестирований независимых организаций AV-TEST и AV-Comparatives. Обе лаборатории отметили высокую эффективность решения в блокировке не подходящего по возрасту контента.
Контент для взрослых на платформе Windows был заблокирован в тестах AV-TEST и AV-Comparatives на 100% и 98,1% соответственно. Kaspersky Safe Kids стало единственным решением за всю историю тестов AV-TEST с 2015 года, которое показало высочайший результат по этой категории, и это произошло дважды (в 2021 и 2023 годах). В исследовании AV-Comparatives решение стало единственным сертифицированным из пяти участников. Такой же результат оно показало в 2019, 2021 и 2022 годах.
Каждая из тестовых лабораторий проводит испытания в соответствии с собственными методиками. Специалисты AV-TEST использовали для теста 7500 сайтов на шести языках, относящихся к 13 категориям контента. В их числе ― взрослый контент, демонстрация насилия, оружия и азартных игр. Решение заблокировало на платформе Windows 100% сайтов для взрослых, а в общей сложности 92,2% не подходящих для детей материалов из разных категорий. На платформе Android решение заблокировало 99,09% сайтов для взрослых. Приложение получило сертификат от AV-TEST уже восьмой раз подряд и стало единственным на рынке с таким достижением.
В тесте AV-Comparatives решение Kaspersky Safe Kids заблокировало 98,1% ресурсов для взрослых на платформе Windows, не произведя при этом ни одного ложного срабатывания. Эксперты AV-Comparatives также отметили широкие возможности Kaspersky Safe Kids с точки зрения контроля онлайн-активности детей, а также скорость появления изменений на устройстве ребёнка, которые вносились с родительского гаджета.
«Родители должны знать, что дети делают на цифровых устройствах, с кем общаются в сети. По данным нашего недавнего исследования, проведенного в Азербайджане, 31% респондентов впервые дали своему ребёнку электронный девайс уже в 2-3 года, почти четверть (23%) — в период, когда ребёнку было от 4 до 6 лет. При этом собственный телефон или планшет у трети детей (35%) появляется уже в возрасте от 7 до 11 лет, — комментирует Мушвиг Мамедов, официальный представитель Kaspersky в Азербайджане. — Мы рекомендуем родителям использовать решение родительского контроля Kaspersky Safe Kids — с его помощью можно ограничивать доступ детей к определенному контенту и контролировать экранное время ребёнка», — говорит Мушвиг Мамедов, официальный представитель Kaspersky в Азербайджане.
Ознакомиться с подробными результатами AV-TEST Parental Control Test 2023 можно по ссылке: https://www.av-test.org/en/news/kaspersky-safe-kids-premium-parental-control-test-2023/. Результаты AV-Comparatives Parental Control Certification 2024 доступны на странице: https://www.av-comparatives.org/tests/parental-control-review-2024-kaspersky-safe-kids-for-windows/.
«Лаборатория Касперского» тестирует возможности своих продуктов для защиты детей в интернете с 2014 года. Результаты всех тестирований Kaspersky Safe Kids: https://www.kaspersky.com/about/awards?filter%5Bproducts%5D=ksk.
Компания не только производит продукты для детской кибербезопасности, но и повышает уровень цифровой грамотности самых юных пользователей интернета. В 2024 году «Лаборатория Касперского» выпустила Киберазбуку. Это книга, которая учит детей распознавать уловки мошенников и осознавать важность безопасности в онлайне.