Şuşada Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri, Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri Hökuməti arasında iqtisadi, ticarət və texniki əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri Mikayıl Cabbarov və BƏƏ-nin iqtisadiyyat naziri, Komissiyanın həmsədri Abdulla Bin Touq Al Marri arasında görüş keçirilib.
İqtisadiyyat Nazirliyindən innews.media bildirilib ki, görüşdə Azərbaycan-BƏƏ arasında münasibətlərin qarşılıqlı dostluq və hörmət prinsiplərinə əsaslandığı, hər iki ölkənin dövlət başçılarının siyasi iradəsinin əməkdaşlığın inkişafında mühüm rolu vurğulanıb. Qeyd edilib ki, qarşılıqlı səfərlər, aparılan müzakirələr əlaqələrin yeni istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində xüsusi rol oynayır. Diqqətə çatdırılıb ki, bu gün Şuşada 9-cu iclası keçirilən Azərbaycan və BƏƏ arasında Birgə Hökumətlərarası Komissiya, BƏƏ-də Azərbaycanın Ticarət Nümayəndəliyinin və Dubay şəhərindəki Azərbaycan Ticarət Evinin fəaliyyəti işgüzar əlaqələrin inkişafına xidmət edir.
İkitərəfli görüşdə əməkdaşlığın inkişafı üçün böyük potensial olduğu diqqətə çatdırılıb, qarşılıqlı ticarət həcminin daha da artırılması və strukturunun şaxələndirilməsinin önəmi vurğulanıb. Yaşıl enerji və turizm üzrə potensial investisiya layihələri, Azərbaycan-BƏƏ arasında Hərtərəfli İqtisadi Tərəfdaşlıq Sazişinin imzalanması istiqamətində həyata keçirilən danışıqlar barədə müzakirələr aparılıb.
Daha sonra Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri Hökuməti arasında iqtisadi, ticarət və texniki əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 9-cu iclası keçirilib.
İclasda çıxış edən iqtisadiyyat naziri, Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri Mikayıl Cabbarov Azərbaycanla BƏƏ arasında tərəfdaşlığın istər dövlətlərarası, istərsə də işgüzar dairələr arasında uğurla inkişaf etdiyini, ticarət dövriyyəsinin həcminin artdığını və birgə təşəbbüslərin müsbət nəticələr verdiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbir iştirakçılarına ölkəmizdə yaradılmış əlverişli biznes və investisiya mühiti, sənaye zonalarının fəaliyyəti və Ələt Azad İqtisadi Zonasının imkanları, xarici sərmayədarlar üçün yürüdülən “açıq qapı” siyasəti barədə məlumat verilib, BƏƏ investorları tətbiq olunan investisiya təşviqi mexanizmlərindən faydalanmağa, birgə layihələrin icrasına dəvət ediliblər.
BƏƏ-nin iqtisadiyyat naziri, komissiyanın həmsədri Abdulla Bin Touq Al Marri Azərbaycana səfərindən və komissiyanın iclasının Şuşa şəhərində təşkilindən məmnunluğunu ifadə edərək, ölkəmizin böyük inkişafa nail olduğunu, Azərbaycanın təşəbbüsü ilə əhəmiyyətli enerji, nəqliyyat və logistika layihələrinin reallaşdırıldığını vurğulayıb. Ölkələrimiz arasında çoxsahəli əməkdaşlığın gücləndirilməsi üçün həyata keçirilən tədbirlərin yeni birgə layihələrin reallaşdırılmasına, iqtisadi-ticarət münasibətlərimizin inkişafına töhfə verəcəyinə əminlik ifadə edilib.
Tərəflər iki ölkə arasında tərəfdaşlığın gücləndirilməsi, yaşıl enerji və digər sahələrdə birgə təşəbbüslərin reallaşdırılması, COP29 çərçivəsində potensial əməkdaşlıq istiqamətləri kimi məsələləri müzakirə ediblər.
İclasda Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri Hökuməti arasında iqtisadi, ticarət və texniki əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 9-cu iclasının yekunlarına dair Protokol imzalanıb. Sənədi Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədrləri - Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və BƏƏ-nin iqtisadiyyat naziri Abdulla Bin Touq Al Marri imzalayıblar. Sənəddə ticarət-investisiya, KOB-ların dəstəklənməsi, innovasiya və rəqəmsallaşma, enerji, o cümlədən yaşıl enerji, sənaye, kənd təsərrüfatı, qida təhlükəsizliyi, ətraf mühit, meliorasiya və su idarəçiliyi, nəqliyyat-logistika, rabitə və yüksək texnologiyalar, elm və təhsil, turizm, səhiyyə, mədəniyyət və s. sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi nəzərdə tutulur.

В Шуше состоялась встреча министра экономики Азербайджана, сопредседателя Совместной комиссии по экономическому, торговому и техническому сотрудничеству между правительством Азербайджанской Республики и правительством Объединенных Арабских Эмиратов Микаила Джаббарова и министра экономики ОАЭ, сопредседателя комиссии Абдуллы бин Тука Аль Марри.
Как сообщили innews.media в Министерстве экономики, на встрече было отмечено, что отношения между Азербайджаном и ОАЭ основаны на принципах взаимной дружбы и уважения, подчеркнута важная роль политической воли глав государств в развитии сотрудничества двух стран. Говорилось о том, что взаимные визиты и проводимые обсуждения играют особую роль в определении новых направлений двусторонних отношений. Доведено до сведения, что проводимое сегодня в Шуше 9-е заседание Совместной межправительственной комиссии Азербайджан–ОАЭ, деятельность Торгового представительства Азербайджана в ОАЭ и Торгового дома Азербайджана в Дубае служат развитию деловых контактов.
На двусторонней встрече было отмечено наличие большого потенциала для развития сотрудничества, подчеркнута важность дальнейшего увеличения объемов взаимного товарооборота и диверсификации его структуры. Обсуждены потенциальные инвестиционные проекты в сферах зеленой энергетики и туризма, а также ход переговоров по подписанию Соглашения о всеобъемлющем экономическом партнерстве между Азербайджаном и ОАЭ.
Затем состоялось 9-е заседание Совместной комиссии по экономическому, торговому и техническому сотрудничеству между правительствами Азербайджанской Республики и Объединенных Арабских Эмиратов.
Выступая на заседании, министр экономики Азербайджана, сопредседатель межправительственной комиссии Микаил Джаббаров отметил успешное развитие партнерства между Азербайджаном и ОАЭ как на межгосударственном уровне, так и среди деловых кругов. Министр подчеркнул рост товарооборота между странами и позитивные результаты совместных инициатив.
Участники мероприятия были проинформированы о созданной в нашей стране благоприятной деловой и инвестиционной среде, деятельности промышленных зон и возможностях Алятской Свободной экономической зоны, а также политике «открытых дверей», проводимой для иностранных инвесторов. Инвесторы из ОАЭ были приглашены воспользоваться применяемыми механизмами поощрения инвестиций и принять участие в реализации совместных проектов.
Министр экономики ОАЭ, сопредседатель комиссии Абдулла бин Тук Аль Марри выразил удовлетворение визитом в Азербайджан и организацией заседания комиссии в Шуше. Подчеркнув, что Азербайджан достиг большого развития, министр акцентировал внимание на реализуемых по инициативе нашей страны значимых энергетических, транспортных и логистических проектах. Была выражена уверенность, что меры по укреплению разнопланового сотрудничества между двумя странами будут способствовать реализации новых совместных проектов и развитию торгово-экономических отношений.
Стороны также обсудили вопросы укрепления двустороннего партнерства, реализацию совместных инициатив в области зеленой энергетики и других сферах, потенциальные направления сотрудничества в рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата – COP29.
В завершение 9-го заседания Совместной межправительственной комиссии по экономическому, торговому и техническому сотрудничеству Азербайджан–ОАЭ был подписан итоговый протокол. Документ, который подписали сопредседатели межправительственной комиссии – министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров и министр экономики ОАЭ Абдулла бин Тук Аль Марри, – предусматривает расширение сотрудничества в сферах торговли и инвестиций, поддержки малого и среднего бизнеса, инноваций и цифровизации, энергетики, в том числе зеленой энергетики; промышленности, сельского хозяйства, продовольственной безопасности, охраны окружающей среды, мелиорации и управления водными ресурсами, транспорта и логистики, связи и высоких технологий, науки и образования, туризма, здравоохранения, культуры и др.