https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_335ca199c7c846379f66935b8_o.jpg
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Laçın Rayonunda Xüsusi Nümayəndəliyinin, Gənclər və İdman Nazirliyinin və Gənclər Fondunun dəstəyi ilə “Böyük Qayıdış” Gənclər Təşkilatı tərəfindən formalaşdırılan “Qayıdış Könüllüləri” Proqramının “Laçın Könüllüləri” qrupu ilk dəfə olaraq ərazidə fəaliyyətə başlayıb.
Prezident İlham Əliyevin işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə aparılan işlərə gənc nəslin, xüsusilə də kökləri bu torpaqlara bağlı olan gənclərin daha geniş cəlb edilməsi çağırışına uyğun olaraq həyata keçirilən “Qayıdış Könüllüləri” proqramının əsas məqsədi azad olunmuş ərazilərdə könüllülük fəaliyyətini dəstəkləmək, əslən oradan olan gənclərin doğma torpaqlarında yenidənqurma və bərpa işlərində, eləcə də bölgənin zəngin tarixi-mədəni irsinin təbliğində iştirakını təşviq etmək və Böyük Qayıdış prosesinə töhfə verməkdir.
Laçın könüllülərinin şəhərə təşkil olunan səfəri zamanı Laçın rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Məsim Məmmədov könüllülərlə görüşərək şəhərdə aparılan bərpa və quruculuq işləri haqqında, həyata keçirilən və gələcəkdə keçirilməsi planlaşdırılan layihələr haqqında geniş məlumat verib, könüllülərin səfər təəssüratlarını dinləyib, onlara bu nəcib işdə, gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb. Həmçinin görüşdə tərəfdaş qurumların nümayəndələri könüllülərə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə, eləcə də Laçın rayonunda könüllü fəaliyyətinin təşkili və onların iştirakı ilə həyata keçiriləcək fəaliyyətlər haqqında ətraflı məlumat veriblər. Bildirilib ki, Laçın könüllülərinin belə səfərlərinin tez-tez təşkili, eyni zamanda, Nümayəndəliklə birlikdə Laçın rayonunda müxtəlif məzmunlu, maraqlı tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Ekskursiya zamanı könüllülər işğaldan azad olunmuş, həyatın yenidən canlandığı, gündən - günə abadlaşan Laçın şəhərinin ərazisi ilə, buraya köçürülən ailələr üçün yaradılan şəraitlə yaxından tanış olub, şəhərdə aparılan bərpa və yenidənqurma işləri haqqında ətraflı məlumat əldə ediblər. Həmçinin könüllülər şəhərdə fəaliyyət göstərən “Hoçazfilm” yaradıcılıq studiyasının çəkiliş pavilyonunda və “Gilabi Ceramics” Yaradıcılıq Mərkəzində olublar.
Qeyd edək ki, könüllülər növbəti mərhələlərdə Laçın rayonunda fəaliyyət göstərəcək, o cümlədən tədbirlərin təşkilində yaxından iştirak edəcəklər. Eləcə də bölgəyə səfər edən yerli və xarici qonaqlarla işləyəcək, bərpa və yenidənqurma işlərinə, qayıdışa hazırlıq və məskunlaşmaya könüllü dəstəyin göstərilməsinə cəlb olunacaqlar.

https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_335ca199c7c846379f66935b8_o.jpg
Впервые в Лачине приступила к своей деятельности группа «Лачинские волонтеры» в рамках программы «Волонтеры возвращения», сформированная молодежной организацией «Великое возвращение» при поддержке Специального представительства Президента Азербайджанской Республики в Лачинском районе, Министерства молодежи и спорта и Фонда молодежи Азербайджана.
Об этом innews.media сообщили в Фонде молодежи.
Основной целью программы «Волонтеры возвращения», реализуемой в соответствии с призывом Президента Ильхама Алиева о более широком привлечении молодого поколения к работе на освобожденных территориях, особенно молодых людей – уроженцев этих территорий, является поддержка волонтерской деятельности на освобожденных территориях, их участие в созидательно-восстановительных работах на родных землях, а также содействие процессу великого возвращения.
Во время организованной поездки лачинских волонтеров в город Лачин специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Лачинском районе Масим Мамедов встретился с волонтерами и подробно рассказал о проводимых в городе восстановительных работах, о реализуемых и планируемых в будущем проектах, выслушал впечатления от поездки волонтеров, пожелал им успехов в этом благородном деле. На встрече представители партнерских структур подробно проинформировали волонтеров об организации волонтерской деятельности на освобожденных от оккупации территориях, в том числе в Лачинском районе и о мероприятиях, которые будут проводиться с их участием.
Было отмечено, что подобные поездки лачинских волонтеров будут организовываться достаточно часто, в то же время в Лачинском районе совместно с Представительством будут проводиться интересные мероприятия различного содержания.
В ходе экскурсии волонтеры ознакомились с освобожденной от оккупации территорией города Лачин, условиями, созданными для переселенных сюда семей, получили подробную информацию о проводимых в городе созидательно-восстановительных работах. Также волонтеры посетили съемочный павильон действующей в городе творческой студии Hoçazfilm и творческий центр Gilabi Ceramics.
Отметим, что на последующих этапах волонтеры будут работать в Лачинском районе, в том числе принимать активное участие в организации мероприятий. Они также будут работать с местными и иностранными гостями, посещающими регион, участвовать в восстановительных работах, подготовке к возвращению и оказании волонтерской поддержки жителям.