Günay Əfəndiyeva: "Hun-Türk Qurultayı kimi tədbirlərin Bursada və Şuşada, Türküstanda və Oşda, Səmərqənddə və Mərvdə də təşkil olunması mühim önəm daşımaqdadır"
Günay Əfəndiyeva: "Hun-Türk Qurultayı kimi tədbirlərin Bursada və Şuşada, Türküstanda və Oşda, Səmərqənddə və Mərvdə də təşkil olunması mühim önəm daşımaqdadır" Günay Əfəndiyeva: "Hun-Türk Qurultayı kimi tədbirlərin Bursada və Şuşada, Türküstanda və Oşda, Səmərqənddə və Mərvdə də təşkil olunması mühim önəm daşımaqdadır"
Macarıstanın Buğac bölgəsində 12-14 avqust tarixlərində Avropada ən böyük ənənəvi tədbirlərdən sayılan, 27 türk xalqının iştirak etdiyi təntənəli VII Hun – Türk Qurultayı gerçəkləşdirilib. Türk dünyasının birliyini təcəssüm etdirən beynəlxalq Qurultay Macarıstanın Budapeşt, Keçkement, Şiofok şəhərlərində də coşğuyla qeyd olunub.
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva Qurultay iştirakçılarına təbrik məktubu ünvanlayıb. Məktubda deyilir: “Mən əminəm ki, Qurultaya qatılan hər bir Türk minilliklərə söykənən mədəniyyətin davamçısı və parçası olduğu üçün böyük fəxarət duymaqdadır. Qurultayda türk xalqlarının milli mədəniyyət nümunələrinin nümayiş etdirilməsi Avropa məkanında maddi-mənəvi dəyərlərimizin tanıdılması baxımından da önəmli rol oynamaqdadır”.
Fondun prezidenti türk xalqları arasında birlik və bərabərliyin möhkəmləndirilməsində son dərəcə əhəmiyyətli olan Hun-Türk Qurultayının təşkili münasibətilə Macar-Turan Fondunun prezidenti Andraş Bironu və əməyi keçən hər kəsi təbrik edib: “Bu cür maraq və əks-səda doğuran tədbirlərin, qürurlu anların Türk Dünyasının dörd bir yanında, o cümlədən Bursada və Şuşada, Türküstanda və Oşda, Səmərqənddə və Mərvdə də təşkil olunması mühim önəm daşımaqdadır. Beləliklə, Türklər olaraq, öz şanlı keçmişimizi bir daha xatırlayacaq, bugünümüzə nəzər salacaq və güc alaraq, əl-ələ parlaq gələcəyə doğru irəliləyəcəyik”.
Eyni zamanda Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu VII Hun - Türk Qurultayında dəstəkçi təşkilat kimi çıxış edib. Fondun və Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı Səfirliyinin birgə əməkdaşlığı çərçivəsində Azərbaycanın tanınmış tarzəni Arslan Növrəsli, Azərbaycanın əməkdar artistləri Nuriyyə Hüseynova, Qoçaq Əsgərov, Kamran Kərimov, kamança ustası Elnur Mikayılov və “Odlar Yurdu” rəqs qrupu Qurultayda iştirak edib. Sənətçilərin Türk Dünyasının zəngin musiqisini əks etdirən ifaları maraqla qarşılanıb və alqışlarla müşayiət olunub.

https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_14a47612ef37f16066adf923f_o.jpg
12-14 августа в регионе Бугац Венгрии с участием 27 тюркских народов состоялся торжественный VII Гунно – тюркский Курултай, считающийся одним из крупнейших традиционных мероприятий в Европе. Международный Курултай, олицетворяющий единство Тюркского мира, с энтузиазмом отмечался и в таких венгерских городах как Будапешт, Кечкемет и Шиофок.
Президент Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия Гюнай Эфендиева направила участникам Курултая поздравительное письмо. В письме говорится: «Я уверена, что каждый тюрок, участвующий на Курултае, испытывает огромную гордость за то, что является продолжателем и частью нашей тысячелетней культуры. Демонстрация на Курултае образцов национальной культуры тюркских народов играет важную роль в продвижении наших материально-духовных ценностей на европейском пространстве».
Гюнай Эфендиева поздравила Президента Фонда Мадьяр Туран Андраша Биро и всех, кто внес свой вклад в организацию Гунно - тюркского Курултая, чрезвычайно важного для укрепления единства и равенства между тюркскими народами: «Проведение подобных мероприятий, вызывающих интерес, отклик, моменты гордости, по всему Тюркскому миру, в том числе в таких городах как Бурса и Шуша, Туркестан и Ош, Самарканд и Мерв имеет важное значение. Таким образом, как тюрки, мы еще раз вспомним свое славное прошлое, взглянем на наше настоящее, черпнём сил и рука об руку двинемся к яркому будущему».
В то же время Международный Фонд Тюркской Культуры и Наследия выступил в качестве соорганизатора VII Гунно - тюркского Курултая. В рамках сотрудничества Фонда и Посольства Азербайджанской Республики в Венгрии на Курултае приняли участие заслуженные артисты Азербайджана Нурия Гусейнова, Гочаг Аскеров, Кямран Керимов, известный тарзян Арслан Новрасли, мастер кяманчи Эльнур Микаилов и Ансамбль танца «Одлар Юрду». Выступления артистов, отражающие богатую музыку Тюркского мира, были встречены с большим интересом и сопровождались бурными аплодисментами.