COP29 Sədrliyi “Azərbaycanda Dayanıqlı Yaşıl Tikinti” mövzusunda dəyirmi masa keçirib
COP29 Sədrliyi “Azərbaycanda Dayanıqlı Yaşıl Tikinti” mövzusunda dəyirmi masa keçirib COP29 Sədrliyi “Azərbaycanda Dayanıqlı Yaşıl Tikinti” mövzusunda dəyirmi masa keçirib
Ölkəmizin cari ildə ev sahibliyi edəcəyi COP29 konfransına hazırlıq çərçivəsində özəl sektorun dayanıqlılıq səriştələrinin artırılması istiqamətində silsilə tədbirlərin davamı olaraq COP29-un müəyyən edilmiş Prezidenti Muxtar Babayev və İqlim üzrə yüksək səviyyəli çempionu Nigar Arpadarai tikinti sahəsində dövlət və özəl sektorun nümayəndələri ilə görüşüb.
innews.media xəbər verir ki, iyulun 30-da “Azərbaycanda Dayanıqlı Yaşıl Tikinti” mövzusunda baş tutan dəyirmi masada yerli və xarici tikinti şirkətləri, eləcə də aidiyyəti dövlət qurumları bir araya gəlib.
Görüşün məqsədi tikinti sahəsinin ətraf mühitə təsirləri nəzərə alınaraq yerli tikinti şirkətlərini, tikinti-istehsal müəssisələrini, xarici şirkət və ekspertləri, eyni zamanda, dövlət orqanlarının nümayəndələrini bir araya gətirməklə, dayanıqlı və sıfır karbonlu tikintiyə keçid istiqamətində əməkdaşlıq platformasının yaradılması olub. Tədbir zamanı dekarbonizasiya yolunda beynəlxalq imkanlar, aşağı emissiyalı tikinti materiallarına keçidin ekoloji faydaları və bu yolda potensial çətinliklər, dayanıqlı inkişaf və iqlim dəyişmələri ilə mübarizə istiqamətində görülmüş və planlaşdırılan işlər müzakirə olunub.
Dəyirmi masada COP29-un müəyyən edilmiş Prezidenti Muxtar Babayev, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev, COP29-un İqlim üzrə yüksək səviyyəli çempionu Nigar Arpadarai, eləcə də BMT, Dünya Bankı və Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının nümayəndələri, yerli və qlobal miqyasda nüfuzlu tikinti şirkətlərinin təmsilçiləri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Nigar Arpadarai özəl sektorun milli iqtisadiyyatın sütunu olduğunu qeyd edərək tədbirdə iştirak edən biznes liderlərinin tikinti sektorunda dəyişikliyi təmin etməkdə mühüm rola malik olduqlarını vurğulayıb. N. Arpadarai COP29-un İqlim üzrə yüksək səviyyəli çempionu olaraq hədəfinin dekarbonizasiya yolunda olan yerli bizneslərə dəstək olmaq və özəl müəssisələrin səslərinin eşidilməsini təmin etmək olduğunu bildirib.
Toplantıda çıxış edən COP29-un müəyyən edilmiş Prezidenti Muxtar Babayev tikinti sektorunun nümayəndələrinin iqlim dəyişmələrinin təsirlərinin azaldılması istiqamətində dövlətimiz tərəfindən ölkədə həyata keçirilən fəaliyyətlərə dəstək olaraq bu tədbirə qatılmalarını təqdir edib, sahibkarları Azərbaycanda dayanıqlı yaşıl tikinti mərhələsinin təşviq olunmasına töhfə verməyə çağırıb.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev işğaldan azad edilmiş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur, eləcə də Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaşıl enerji zonası elan olunmasına diqqət çəkib, həmin ərazilərdə “ağıllı şəhər”, “ağıllı kənd” kimi innovativ yanaşmaların tətbiq edildiyini, ekosistemin bərpa olunduğunu vurğulayıb: “Qarabağa “Böyük Qayıdış”la bağlı aparılan bərpa-quruculuq işləri regionun böyük potensialının olduğunu sübut edir. Azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən genişmiqyaslı yenidənqurma prosesində ətraf mühitin qorunması əsas prirotetlərdəndir”.
Tədbir iştirakçıları ölkənin karbon emissiyalarının 1,5°C səviyyəsində məhdudlaşdırılma səylərini dəstəklədiklərini bildirilib, karbon emissiyalarının azaldılması ilə yanaşı, enerji səmərəliliyinin təkmilləşdirilməsində tikinti sektorunun rolunu anladıqlarını qeyd edərək, bu istiqamətdə öz davamlı töhfələrini verməyə hazır olduqlarını vurğulayıblar.
Dəyirmi masa çərçivəsində “PMD Qrup”, Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidməti, Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan rayonlarında Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidməti, “Paşa Real Estate Qrup”, “6-cı mərtəbə”, “Aral Qrup”, “Hünər Qrup”, “SR Construction”, “Kristal Abşeron”, “Avant Qrup”, “Baku City Residence” nümayəndələri tərəfindən qlobal dekarbonizasiya hədəflərinə nail olunmasını nəzərdə tutan “Azərbaycanda Dayanıqlı Yaşıl Tikinti” üzrə bəyannamə imzalanıb. İmzalanan sənəd dekarbonizasiya hədəflərinin təşviqi, emissiyaların ölçülməsi və hesabatlılıq, eləcə də şəffaflıq və əməkdaşlığın təmin edilməsi, bilik və təcrübə mübadiləsi, iqlim fəaliyyətlərinin biznes modellərinə inteqrasiyası kimi müxtəlif öhdəliklər ətrafında kollektiv səylərə yönəlib.

Президиум COP29 провел круглый стол на тему «Устойчивое зеленое строительство в Азербайджане»
Президиум COP29 провел круглый стол на тему «Устойчивое зеленое строительство в Азербайджане» Президиум COP29 провел круглый стол на тему «Устойчивое зеленое строительство в Азербайджане»
В продолжение серии мероприятий, проводимых в рамках подготовки к предстоящей в Азербайджане в этом году 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата – COP29 и направленных на повышение навыков частного сектора в области устойчивого развития, назначенный президент COP29 Мухтар Бабаев и лидер высокого уровня ООН на COP29 Нигяр Арпадараи встретились с представителями государственного и частного секторов в сфере строительства.
Как сообщает innews.media, 30 июля представители местных и зарубежных строительных компаний, а также соответствующих государственных учреждений собрались за круглым столом на тему «Устойчивое зеленое строительство в Азербайджане».
Цель встречи – объединить местные строительные компании, строительно-производственные предприятия, иностранные компании и экспертов, а также представителей государственных органов для создания платформы сотрудничества по переходу к устойчивому и безуглеродному строительству с учетом воздействия строительной площадки на окружающую среду. В ходе мероприятия обсуждались международные возможности в области декарбонизации, экологические преимущества перехода на низкоэмиссионные строительные материалы и потенциальные трудности на этом пути, а также проделанная и запланированная работа по обеспечению устойчивого развития и борьбе с изменением климата.
В мероприятия приняли участие назначенный президент COP29 Мухтар Бабаев, председатель Государственного комитета градостроительства и архитектуры Азербайджанской Республики Анар Гулиев, лидер высокого уровня ООН на COP29 Нигяр Арпадараи, а также представители ООН, Всемирного банка и Международной финансовой корпорации, местных и зарубежных строительных компаний.
Открывая мероприятие вступительной речью, Нигяр Арпадараи отметила, что частный сектор является основой национальной экономики, и подчеркнула, что бизнес-лидеры, участвующие в мероприятии, играют важную роль в обеспечении перемен в строительном секторе. Н.Арпадараи заявила, что ее цель, как лидера высокого уровня ООН на COP29, – поддержать местный бизнес на пути к декарбонизации и обеспечить, чтобы голоса частных предприятий были услышаны.
В свою очередь Мухтар Бабаев высоко оценил участие представителей строительного сектора в поддержке мероприятий, проводимых государством в направлении снижения последствий изменения климата, и призвал предпринимателей внести свой вклад в продвижение устойчивого зеленого строительства в Азербайджане.
Председатель Государственного комитета градостроительства и архитектуры Анар Гулиев привлек внимание к объявлению освобожденного Карабаха и Восточного Зангезура, а также Нахчыванской Автономной Республики зоной зеленой энергии, применению на этих территориях таких инновационных подходов, как «умный город» и «умное село», и восстановлению экосистемы. «Проводимые в рамках «Великого возвращения» в Карабахе строительно-восстановительные работы свидетельствуют наличие большого потенциала в этом регионе. Защита окружающей среды является одним из главных приоритетов в процессе широкомасштабного восстановительного процесса на освобожденных территориях», - сказал он.
Участники мероприятия отметили, что поддерживают усилия страны по ограничению выбросов углекислого газа до 1,5°C и понимают роль строительного сектора не только в сокращении выбросов углекислого газа, но и в повышении энергоэффективности. Они подчеркнули свою готовность вносить постоянный вклад в этом направлении.
В рамках круглого стола PMD Group, Служба реставрации, строительства и управления в Агдамском, Физулинском и Ходжавендском районах, Служба реставрации, строительства и управления в Джебраильском, Губадлинском и Зангиланском районах, Pasha Real Estate Group, «6-й этаж», Aral Group, Huner Group, SR Construction, «Кристал Абшерон», Avant Group, Baku City Residence подписали декларацию «Устойчивое зеленое строительство в Азербайджане», которая предусматривает достижение цели глобальной декарбонизации. Подписанный документ нацелен на коллективные усилия по различным обязательствам, таким как продвижение целей декарбонизации, измерение выбросов и подотчетность, а также обеспечение прозрачности и сотрудничества, обмен знаниями и опытом и интеграция действий по борьбе с изменением климата в бизнес-модели.