COP29 Sədrliyi “Azərbaycanda Dayanıqlı Yaşıl Tikinti” mövzusunda dəyirmi masa keçirib
COP29 Sədrliyi “Azərbaycanda Dayanıqlı Yaşıl Tikinti” mövzusunda dəyirmi masa keçirib COP29 Sədrliyi “Azərbaycanda Dayanıqlı Yaşıl Tikinti” mövzusunda dəyirmi masa keçirib
Ölkəmizin cari ildə ev sahibliyi edəcəyi COP29 konfransına hazırlıq çərçivəsində özəl sektorun dayanıqlılıq səriştələrinin artırılması istiqamətində silsilə tədbirlərin davamı olaraq COP29-un müəyyən edilmiş Prezidenti Muxtar Babayev və İqlim üzrə yüksək səviyyəli çempionu Nigar Arpadarai tikinti sahəsində dövlət və özəl sektorun nümayəndələri ilə görüşüb.
innews.media xəbər verir ki, iyulun 30-da “Azərbaycanda Dayanıqlı Yaşıl Tikinti” mövzusunda baş tutan dəyirmi masada yerli və xarici tikinti şirkətləri, eləcə də aidiyyəti dövlət qurumları bir araya gəlib.
Görüşün məqsədi tikinti sahəsinin ətraf mühitə təsirləri nəzərə alınaraq yerli tikinti şirkətlərini, tikinti-istehsal müəssisələrini, xarici şirkət və ekspertləri, eyni zamanda, dövlət orqanlarının nümayəndələrini bir araya gətirməklə, dayanıqlı və sıfır karbonlu tikintiyə keçid istiqamətində əməkdaşlıq platformasının yaradılması olub. Tədbir zamanı dekarbonizasiya yolunda beynəlxalq imkanlar, aşağı emissiyalı tikinti materiallarına keçidin ekoloji faydaları və bu yolda potensial çətinliklər, dayanıqlı inkişaf və iqlim dəyişmələri ilə mübarizə istiqamətində görülmüş və planlaşdırılan işlər müzakirə olunub.
Dəyirmi masada COP29-un müəyyən edilmiş Prezidenti Muxtar Babayev, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev, COP29-un İqlim üzrə yüksək səviyyəli çempionu Nigar Arpadarai, eləcə də BMT, Dünya Bankı və Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının nümayəndələri, yerli və qlobal miqyasda nüfuzlu tikinti şirkətlərinin təmsilçiləri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Nigar Arpadarai özəl sektorun milli iqtisadiyyatın sütunu olduğunu qeyd edərək tədbirdə iştirak edən biznes liderlərinin tikinti sektorunda dəyişikliyi təmin etməkdə mühüm rola malik olduqlarını vurğulayıb. N. Arpadarai COP29-un İqlim üzrə yüksək səviyyəli çempionu olaraq hədəfinin dekarbonizasiya yolunda olan yerli bizneslərə dəstək olmaq və özəl müəssisələrin səslərinin eşidilməsini təmin etmək olduğunu bildirib.
Toplantıda çıxış edən COP29-un müəyyən edilmiş Prezidenti Muxtar Babayev tikinti sektorunun nümayəndələrinin iqlim dəyişmələrinin təsirlərinin azaldılması istiqamətində dövlətimiz tərəfindən ölkədə həyata keçirilən fəaliyyətlərə dəstək olaraq bu tədbirə qatılmalarını təqdir edib, sahibkarları Azərbaycanda dayanıqlı yaşıl tikinti mərhələsinin təşviq olunmasına töhfə verməyə çağırıb.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev işğaldan azad edilmiş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur, eləcə də Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaşıl enerji zonası elan olunmasına diqqət çəkib, həmin ərazilərdə “ağıllı şəhər”, “ağıllı kənd” kimi innovativ yanaşmaların tətbiq edildiyini, ekosistemin bərpa olunduğunu vurğulayıb: “Qarabağa “Böyük Qayıdış”la bağlı aparılan bərpa-quruculuq işləri regionun böyük potensialının olduğunu sübut edir. Azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən genişmiqyaslı yenidənqurma prosesində ətraf mühitin qorunması əsas prirotetlərdəndir”.
Tədbir iştirakçıları ölkənin karbon emissiyalarının 1,5°C səviyyəsində məhdudlaşdırılma səylərini dəstəklədiklərini bildirilib, karbon emissiyalarının azaldılması ilə yanaşı, enerji səmərəliliyinin təkmilləşdirilməsində tikinti sektorunun rolunu anladıqlarını qeyd edərək, bu istiqamətdə öz davamlı töhfələrini verməyə hazır olduqlarını vurğulayıblar.
Dəyirmi masa çərçivəsində “PMD Qrup”, Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidməti, Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan rayonlarında Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidməti, “Paşa Real Estate Qrup”, “6-cı mərtəbə”, “Aral Qrup”, “Hünər Qrup”, “SR Construction”, “Kristal Abşeron”, “Avant Qrup”, “Baku City Residence” nümayəndələri tərəfindən qlobal dekarbonizasiya hədəflərinə nail olunmasını nəzərdə tutan “Azərbaycanda Dayanıqlı Yaşıl Tikinti” üzrə bəyannamə imzalanıb. İmzalanan sənəd dekarbonizasiya hədəflərinin təşviqi, emissiyaların ölçülməsi və hesabatlılıq, eləcə də şəffaflıq və əməkdaşlığın təmin edilməsi, bilik və təcrübə mübadiləsi, iqlim fəaliyyətlərinin biznes modellərinə inteqrasiyası kimi müxtəlif öhdəliklər ətrafında kollektiv səylərə yönəlib.

https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_897b1939f0138258f0a1f74dc_o.jpg
COP29 President-Designate Mukhtar Babayev and Climate Change High-Level Champion Nigar Arpadarai met representatives of the public and private construction sector at a round table discussion on 30 July. Attended by local and foreign construction companies and state bodies, the meeting discussed the Sustainable Built Environment in Azerbaijan. It is one of a series of events designed to increase the sustainability competencies of the private sector, as part of preparations for the COP29 Conference that Azerbaijan will host later this year.
The aims of the meeting were to create a collaborative platform on the transition to sustainable and zero carbon construction, taking into consideration the impact of the construction sector on the environment, and to bring together local construction companies, construction and production enterprises, foreign companies and experts, and representatives of state bodies. The round table discussed international opportunities on the road to decarbonisation, the ecological advantages of switching to low emission construction materials and potential problems on this road, sustainable development, and past and future actions to combat climate change.
The round table was joined by COP29 President-Designate Mukhtar Babayev, Chair of the State Committee of Urban Planning and Architecture Anar Guliyev, COP29 Climate Change High-Level Champion Nigar Arpadarai, and representatives of the UN, World Bank and International Finance Corporation, along with leading local and global construction companies.
The event was opened with an introductory remark by Nigar Arpadarai, who highlighted that the private sector is the pillar of the national economy. She emphasized that the business leaders participating at the event play a pivotal role in driving change in the construction sector in Azerbaijan. As the Climate Change High-Level Champion for COP29, Nigar Arpadarai stated that her goal is to lend a helping hand to local businesses on the path to decarbonisation and ensure that the voices of private enterprises are heard.
In his address at the meeting, COP29 President-Designate Mukhtar Babayev commended the construction industry representatives for their participation, noting how they are supporting the government’s endeavors to mitigate the impacts of climate change. He urged the business community to lend their weight to the drive to promote sustainable green construction in Azerbaijan.
The Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture, Anar Guliyev, highlighted the declaration of the green energy zone in the liberated territories of Karabakh and Eastern Zangezur, as well as the Nakhchivan Autonomous Republic, emphasizing the application of innovative approaches such as Smart Cities, Smart Villages and the restoration of the ecosystem. He noted that, “The restoration and reconstruction tied to the ‘Great Return’ to Karabakh underscore the region’s considerable potential. Environmental conservation is a top priority within the full-fledged restoration process in the liberated territories.”
Participants at the round table voiced support for Azerbaijan’s efforts to limit carbon emissions to 1.5°C, noting their understanding of the role of the construction sector in improving energy efficiency and reducing carbon emissions, and stressed their readiness to make ongoing contributions in this regard.
A declaration on the Sustainable Built Environment in Azerbaijan, which aims to support global decarbonisation targets, was signed at the round table by representatives of PMD Group, the Restoration, Construction and Management Service in Aghdam, Fuzuli and Khojavand Districts, the Restoration, Construction and Management Service in Jabrayil, Gubadli and Zangilan districts, Pasha Real Estate Group, The Sixth Floor, Aral Group, Hunar Group, SR Construction, Crystal Absheron, Avant Group and Baku City Residence. The declaration focuses collective efforts on a range of commitments such as promoting decarbonisation targets, measuring and accounting for emissions, ensuring transparency and collaboration, exchanging knowledge and experience, and integrating climate action into business models.