https://www.innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_981e82b2c9b1a216ca58112b7_o.jpg
Səhiyyə Nazirliyinin mütəxəssis-eksperti Günay İsmayılova: Kəskin respirator infeksiyaların, qripin və koronovirusun simptomları oxşar olsa da, onları bir-birindən ayırmaq mümkündür
- Günay xanım, payıza doğru virusa yoluxma sayında artım müşahidə oluna bilərmi?
- Son zamanlar qonşu ölkələrdə olduğu kimi, Azərbaycanda da koronavirus infeksiyasının yoluxma sayında artım müşahidə olunur. Buna səbəb əksər məhdudiyyətlərin xeyli vaxtdır ki, aradan qaldırılması, zaman keçdikcə qazanılmış kollektiv immunitetin zəifləməsi ola bilər.
Unutmayaq ki, payız mövsümündə bir çox infeksiyalar aktivləşir. Fəsil dəyişkənliyi insanların orqanizmində müəyyən dəyişikliyə səbəb olur. Havalar soyuduqca bədənin müqaviməti azalır, orqanizm zəiflədiyi üçün xəstəliyə yoluxma halları çoxalır. Payız aylarında tənəffüs yolu infeksiyalarının artmasının daha bir səbəbi isə havaların soyuması ilə mövsümə uyğun geyinməmək, qapalı məkanlardan daha çox istifadə etməkdir. Məlumdur ki, pandemiyanın hər yeni dalğası infeksiyanın daha sürətli və immun nəzarətindən asan yayına bilən mutant variantları törədir. Bütün bunları nəzərə alaraq ölkəmizdə koronavirus infeksiyasına yoluxma halının payızda yüksəlməsi istisna deyil.
- Kəskin respirator infeksiyaların koronovirusla fərqi nədədir?
- Koronavirus qripin və əksər hallarda zökəmin törədicisi viruslardır. Bu xəstəliklərin hər üçünün simptomları oxşar olsa da, onları bir-birindən ayırmaq mümkündür. Həm koronaviruslu xəstələrdə, həm də kəskin respirator infeksiyalara yoluxmuş xəstələrdə ümumi zəiflik, bədən hərarətinin yüksəlməsi, boğaz ağrısı, öskürək müşahidə olunur. Amma COVID-19 xəstəliyin ilkin mərhələsində kəskin respirator infeksiyalara yoluxduqda görünməyən bəzi simptomlar müşahidə oluna bilər: qoxu və dad itkisi, ayaqların aşağı hissəsində səpkilər. Bu şikayətlər bütün COVID -19 infeksiyasına yoluxmuş insanlarda müşahidə olunmur. Ona görə də bu əlamətlərin olmaması COVID-19 diaqnozunu inkar etmir.
Qrip də simptomlara görə koronavirusa bənzəyir. Amma bəzi fərqlər də var. Belə ki, qrip xəstənin vəziyyətinin kəskin pisləşməsi ilə xarakterizə olunur, COVID-19 zamanı isə simptomların şiddəti tədricən artır.
Bütün bu deyilənlərə baxmayaraq, xəstəliyi müəyyən etmək üçün xüsusi laboratoriya müayinələri aparmaq çox vacibdir.
- Yanaşı xəstəlikləri olan şəxslər özlərini virusdan necə qoruya bilər?
- Məlumdur ki, koronavirus infeksiyası ağırlığına görə müxtəlif formalarda keçə bilər: asimptomatikdən çox ağır dərəcəyə qədər irəliləyə bilər. Sübut olunub ki, xroniki xəstəliklərdən əziyyət çəkənlər və yaşı 65-dən yuxarı olan şəxslər üçün koronavirus infeksiyası daha təhlükəlidir.
Ümumiyyətlə, bütün xroniki xəstəlikləri olanlar üçün koronavirus infeksiyası təhlükəlidir. Ona görə də bu qrupda olanlar səhhətlərinə qarşı xüsusi diqqətli olmalı və daha ciddi profilaktik tədbirlər görməlidirlər. Belə ki, yanaşı xəstəlikləri, yaşı 65-dən yuxarı risk qrupuna daxil olanların səhhətində hər hansı şübhəli bir hal baş verərsə mütləq həkimlə əlaqə saxlamaları vacibdir.
- Vətəndaşlar virusa yoluxmamaq üçün hansı qaydalara əməl etməlidilər?
- Sınaqdan keçirilmiş virusdan qorunma yolları dəyişməz olaraq qalır. İlk növbədə, qapalı məkanlarda, ictimai nəqliyyatda tibbi maskalardan düzgün istifadə, otaqları tez-tez havalandırmaq, insanların sıx toplaşdığı yerlərdə iştirakı minimuma endirmək, sosial məsafəni (ən azı 1.5 metr) gözləmək, əl və tənəffüs gigiyenası qaydalarına əməl etmək vacibdir.

https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_981e82b2c9b1a216ca58112b7_o.jpg
Специалист-эксперт Министерства здравоохранения Гюнай Исмаилова: Несмотря на схожесть симптомов коронавируса, ОРЗ и вируса гриппа, их можно отличить друг от друга
- Гюнай ханым, возможен ли рост числа вирусных инфекций к осени?
- В последнее время, как и в соседних странах, в Азербайджане наблюдается рост числа случаев заражения коронавирусом. Одной из причин этого является то, что в течение длительного времени большинство ковидных ограничений сняты. К тому же, приобретенный коллективный иммунитет со временем ослабевает.
Не следует забывать, что многие инфекции активируются в осенний сезон. Смена времен года вызывает определенные изменения в организме человека. По мере того, как погода становится холоднее, сопротивляемость организма снижается. Соответственно, в этот период ослабления защитных сил организма возрастает риск заболеваемости простудного характера. Одеваться не по сезону и проводить больше времени в закрытых помещениях также является одной из причин роста заболеваемости инфекциями дыхательных путей в осенний сезон. Как известно, каждая новая волна пандемии порождает мутантные варианты, способные быстрее заражать и легче ускользать от иммунного контроля. Учитывая все это, не исключено, что осенью число заражений в нашей стране возрастет.
- В чем разница между коронавирусом, острыми респираторными заболеваниями и вирусом гриппа?
- Несмотря на схожесть симптомов коронавируса и острых респираторных заболеваний, их можно отличить друг от друга. Общая слабость, высокая температура, боль в горле, сухой кашель наблюдаются как у инфицированных коронавирусом, так и у больных острыми респираторными инфекциями. Однако в начальной стадии заболевания могут проявляться некоторые симптомы (потеря обоняния и вкуса, сыпь в области голеней), которые не проявляются при заражении ОРЗ. Эти жалобы наблюдаются не у всех инфицированных коронавирусом. Поэтому отсутствие этих симптомов не исключает наличие COVID-19.
Симптомы новой коронавирусной инфекции также схожи с симптомами гриппа. При этом есть некоторые отличия. Так, если грипп характеризуется резким ухудшением состояния больного, то при COVID-19 тяжесть симптомов нарастает постепенно.
Несмотря на все вышесказанное, для выявления заболевания очень важно проводить специальные лабораторные методы исследования.
- Как защитить себя и окружающих от COVID-19 людям с сопутствующими заболеваниями?
- Известно, что коронавирусная инфекция может принимать разные формы в зависимости от тяжести течения болезни. Доказано, что у лиц, страдающих хроническими заболеваниями, и граждан старше 65 лет риск развития серьезных осложнений в результате COVID-19 значительно выше. В целом, коронавирусная инфекция опасна для всех пациентов с хроническими заболеваниями. Поэтому представителям этой группы следует внимательно относиться к своему здоровью и выполнять меры профилактики от ковид. В случае возникновения подозрительных симптомов лицам, входящим в группу тяжелого течения COVID-19 (люди с сопутствующими заболеваниями и граждане старше 65 лет) необходимо обращаться к врачу.
- Какие правила должны соблюдать граждане, чтобы защитить себя от вируса?
- Проверенные временем способы защиты от вируса остаются неизменными. В первую очередь, важно правильно использовать медицинские маски в закрытых помещениях и в общественном транспорте, часто проветривать помещения, минимизировать пребывание в местах массового скопления людей, соблюдать социальную дистанцию не менее 1,5 метра, а также соблюдать правила гигиены рук и респираторной гигиены.