https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_684137df7686a5250467a1ef3_o.jpg
Günəş fəallığı son sutka ərzində yüksək səviyyədə olub. İyulun 23-də Günəş səthində bəzi oblastlarda güclü M3.9/Sn (R1-minor), iyulun 24-də isə şərq hissədə M2.4 alışmaları baş verib. Digər oblastlar C4.5, C8.4 səviyyədə C sinif (Yerə bir o qədər təsir edə biməyən) alışmalarla fəal olub. C4.5 alışması tac kütlə atılması ilə müşayiət edilib.
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən məlumata görə, hazırda koronoqraflarda Yerə yönəlmiş tac kütlə atılması müşahidə olunmasa da, iyulun 26-dək Günəşdə M (radio rabitələri əngəlləyə bilən) və X sinif (daha güclü) alışmaların olacağı proqnozlaşdırılır. 23-25 iyul tarixlərində kiçik də olsa, S1 (minor) geomaqnit qasırğasının olma ehtimalı var.
İyulun 21-də Günəşi tərk etmiş tac kütlə atılmasının təsiri ilə 24-25 iyul tarixləri üçün Günəş küləyi parametrləri normal səviyyəyə enəcək. Bu gün geomaqnit qasırğasının G1-G2 (mülayim-nəzərə çarpmayan) səviyyədə davam edəcəyi ehtimal olunur. İyulun 25-də tac kütlə atılmasının təsirinin zəifləyəcəyinə baxmayaraq, geomaqnit sahənin fəal səviyyədə qalması gözlənilir.
Hazırda geomaqnit səviyyə qeyri-stabil vəziyyətdədir. İyulun 26-dan geomaqnit sahə normal, sakit səviyyəyə enəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_684137df7686a5250467a1ef3_o.jpg
Солнечная активность в последние сутки находилась на высоком уровне. 23 июля на поверхности Солнца произошли сильные вспышки класса M3.9/Sn (R1-minor), а 24 июля - вспышки класса M2.4. В некоторых областях светила наблюдались вспышки класса C (которые не могли так сильно повлиять на Землю) на уровнях C4.5, C8.4. Вспышка С4.5 сопровождалась выбросом корональной массы.
По информации кафедры астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ), хотя корональных выбросов массы, направленных на Землю, в настоящее время не наблюдается, по прогнозам на Солнце до 26 июля будут происходить вспышки класса М (способные блокировать радиосвязь) и Х (более сильный). Есть небольшая вероятность геомагнитной бури S1 (малой) 23-25 июля.
Параметры солнечного ветра - последствия коронального выброса массы 21 июля, 24-25 июля снизятся до нормальных уровней. Сегодня геомагнитная буря, вероятно, продолжится на уровне G1-G2 (умеренный). Хотя воздействие коронального выброса массы 25 июля ослабнет, ожидается, что геомагнитное поле останется активным.
В настоящее время геомагнитный уровень нестабилен. С 26 июля геомагнитное поле снизится до нормального, спокойного уровня.