https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_4464c145701194efabe0f29cc_o.jpg
Webometrics Reytinq Agentliyinin bu gün açıqladığı dünya universitetlərinin reytinqinə əsasən, (Azerbaijan | Ranking Web of Universities: Webometrics ranks 30000 institutions) UNEC Azərbaycanın ən yaxşı universitetidir, birinci yerdədir!
UNEC dünyanın 31606 universiteti arasında 2960-cı pilləyə yüksəlib. Ötən ilin iyul ayı ilə müqayisədə UNEC dünyada 684 pillə, yanvarla müqayisədə isə 38 pillə irəliləyib.
Beləliklə, UNEC dünyanın ən yaxşı 10 faiz universitetləri sırasına daxil olub. Eləcə də, UNEC Avropanın 5985 univetsiteti arasında 972-ci, Mərkəzi Şərqi Avropanın 2692 universiteti arasında isə 206-cı yerə yüksəlib.

UNEC advanced 684 places in the worldwide ranking UNEC advanced 684 places in the worldwide ranking
According to the ranking of world, universities announced today by the Webometrics Rating Agency (Azerbaijan | Ranking Web of Universities: Webometrics ranks 30000 institutions), UNEC is the best university in Azerbaijan, in the first place!
UNEC has risen to the 2960th rank among 31606 universities in the world. Compared to July last year, UNEC has advanced 684 places worldwide, and 38 places compared to January.
Thus, UNEC was included in the top 10 per cent of universities in the world. UNEC has also risen to the 972nd place among the 5985 universities of Europe, and the 206th place among the 2692 universities of Central Eastern Europe.