https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_4626215e9bafcb481881e12bc_o.jpg
“Dünya Universitetlərinin Vebometrik Reytinqi” (“Webometrics Ranking of World Universities”) 2024-cü ilin birinci yarısının nəticələrini elan edib. Müvafiq reytinq siyahısına əsasən, BDU 233 pillə irəliləyib və dünyanın 31606 ali təhsil müəssisəsinin adının yer aldığı reytinq siyahısında 3295-ci yerdə qərarlaşıb. Bununla yanaşı, BDU yeni uğura imza ataraq Avropanın 5985 universiteti arasında 1051-ci, Mərkəzi və Şərqi Avropanın 2692 universiteti arasında isə 232-ci yerə yüksəlib. Onu da qeyd etmək lazımdır ki, BDU “Dünya Universitetlərinin Vebometrik Reytinqi”nin göstəricilərinə görə “Şəffaflıq” (“Transparency”) indikatoru üzrə ölkə birincisidir.
Məlumat üçün bildirək ki, “Dünya Universitetlərinin Vebometrik Reytinqi”nin əsas məqsədi biliyə açıq çıxışı təşviq etmək, ali təhsil müəssisələrinin rəqəmsal fəaliyyətlərini və virtual akademik cəmiyyətə töhfələrini nəzərə alaraq onların qlobal fəaliyyətini qiymətləndirməkdir.

https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_4626215e9bafcb481881e12bc_o.jpg
Вебометрический рейтинг университетов мира (Webometrics Ranking of World Universities) подвел итоги первого полугодия 2024 года. Согласно соответствующему рейтингу, Бакинский государственный университет (БГУ) поднялся на 233 позиции и занял 3295-е место в рейтинге из 31606 высших учебных заведений мира. Вместе с тем, БГУ занял 1051-е место среди 5985 университетов Европы и 232-е место среди 2692 университетов Центральной и Восточной Европы.
Также следует отметить, что БГУ занимает первое место в стране по показателю «Прозрачность» («Transparency») Вебометрического рейтинга университетов мира.
Напомним, что главной целью Вебометрического рейтинга университетов мира является поддержка открытого доступа к знаниям, оценка глобальной деятельности высших учебных заведений с учетом их цифровой деятельности и вклада в виртуальное академическое сообщество.