https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_92887793cbc0f528d8418a2e1_o.jpg
Yelo Bank 2024-cü ilin ikinci rübü üzrə maliyyə nəticələrini açıqlayıb. Bank bu yarımil ərzində əsas maliyyə göstəriciləri üzrə müsbət tendensiyanı davam etdirib. Hesabata görə Yelo Bank cari ilin ilk 6 ayı ərzində 26 mln manat xalis mənfəət əldə edib. Digər göstəricilərə nəzər salaq:
- İlin əvvəlindən ümumi kredit portfeli 83 mln manat (11%) artıb. Rübün sonuna ümumi kredit portfelinin həcmi 846,7 mln manat təşkil edib. Qeyd etmək lazımdır ki, verilən kreditlərin əsas hissəsi Yelo Bank üçün prioritet istiqamətlərdən olan real sektorun maliyyələşdirilməsinə yönəldilib.
- 2024-cü ilin ilk 6 ayı ərzində 11 mindən çox müştəriyə 221 mln manata yaxın biznes krediti verilib. Nəticədə biznes kredit portfeli ötən ilin sonu ilə müqayisədə 47 mln (10%-dək), analoji dövr ilə müqayisədə isə 86 mln manat (19%-dən çox) artaraq 529,7 mln manat olub.
- Eyni müddət ərzində 14 mindən çox müştəriyə 159 mln manatdan çox istehlak krediti ayrılıb. Bunun nəticəsində istehlak kredit portfeli də böyüyərək 317 mln manat olub. Bu da ötən ilin sonu ilə müqayisədə 36 mln manat (13%), analoji dövr ilə müqayisədə isə 77 mln manat (32%) artım deməkdir. Bu satışların 38%-i, eləcə də portfel artımının 52%-i onlayn kanallar vasitəsilə həyata keçirilib.
- Cari ilin iyunun sonuna əmanət portfeli 807,7 mln manat təşkil edib. Dövr üzrə fiziki şəxslərin əmanət portfeli 60,7 mln manat artıb, bu da Yelo Bank-a olan inam və etibarın göstəricisidir.
- Bankın faiz gəlirləri ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 23 mln manatdan çox (44%) artımla 75,8 mln manat təşkil edib. Qeyri-faiz gəlirləri isə 3 dəfədən çox artaraq 19 mln manatı keçib.
- Hesabat dövrünə Bank-ın məcmu kapitalı 130 mln manatı ötüb. Bu da requlyativ tələbdən 80 mln manat çoxdur. Məcmu kapitalın adekvatlıq əmsalı 13,09%, birinci dərəcəli kapitalın adekvatlıq əmsalı isə 8,02% olmaqla, hər iki göstərici üzrə tələb olunan normanı üstələyir. Bankın cəmi aktivləri isə hesabat dövrünün sonuna 1 mlrd 124 mln manat təşkil edib.
Yelo Bank-ın İdarə Heyətinin sədri Anar Həsənov 2-ci rübün sonuna olan maliyyə nəticələrini belə şərh edib: “Əsas maliyyə göstəricilərimizdəki yüksək artım dinamikası həyata keçirdiyimiz yeni inkişaf strategiyasından qaynaqlanır. Bankımız maliyyə tərəfdaşı kimi real sektoru fəal şəkildə dəstəkləməyə və ümumilikdə Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafına öz töhfəsini verməyə davam edir. İlin yarısını müsbət nəticələrlə geridə qoyduq. 2024-cü ilin sonunadək Bakı və ətraf qəsəbələrdə, eləcə də Şamaxıda bir neçə yeni rəqəmsal filial istifadəyə verəcəyik. Bununla yanaşı rəqəmsal xidmətlərimizi təkmilləşdirərək, innovativ və müştərilərin gündəlik həyatını rahatlaşdıracaq bankçılıq həlləri təqdim edəcəyik. İlsonunadək bu strategiyanı davam etdirərək cari ili daha böyük və parlaq uğurlarla yekunlaşdıracağımıza əminəm".
Bank xidmətləri (https://www.yelo.az/az/individuals/loans/) ilə maraqlanırsınız? O zaman 981 nömrəsinə zəng edin və ya Facebook, Instagram , Whatsapp və yelo.az hesablarımızı ziyarət edin.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_92887793cbc0f528d8418a2e1_o.jpg
Yelo Bank объявил финансовые результаты за второй квартал 2024 года. В этом полугодии банк продолжил положительную динамику основных финансовых показателей. Согласно отчету, Yelo Bank за первые шесть месяцев текущего года получил чистую прибыль в размере 26 миллионов манатов. Ниже представлены другие показатели:
Кредитный портфель: с начала года портфель увеличился на 83 миллиона манатов (11%). По итогам квартала объем совокупного кредитного портфеля составил 846,7 миллиона манатов. Основная часть выданных кредитов направлена на финансирование реального сектора, который является одним из приоритетных направлений для Yelo Bank.
Бизнес-кредиты: за первые шесть месяцев 2024 года более 11 тысячам клиентов были выданы бизнес-кредиты на сумму 221 миллион манатов. В результате бизнес-кредитный портфель увеличился на 47 миллионов манатов (до 10%) по сравнению с концом прошлого года, а по сравнению с аналогичным периодом прошлого года – на 86 миллионов манатов (более 19%), тем самым составив 529,7 миллиона манатов.
Потребительские кредиты: за тот же период более 14 тысячам клиентов были выданы потребительские кредиты на сумму более 159 миллионов манатов. В результате портфель потребительских кредитов вырос до 317 миллионов манатов, что на 36 миллионов манатов (13%) больше по сравнению с концом прошлого года и на 77 миллионов манатов (32%) больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. 38% этих продаж и 52% роста портфеля осуществлены через онлайн-каналы.
Депозиты: на конец июня текущего года депозитный портфель составил 807,7 миллиона манатов. За отчетный период депозитный портфель физических лиц увеличился на 60,7 миллиона манатов, что свидетельствует о высоком уровне доверия к Yelo Bank.
Процентные доходы: банк заработал 75,8 миллиона манатов, что на 23 миллиона манатов (44%) больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Непроцентные доходы увеличились более чем в три раза, превысив 19 миллионов манатов.
Капитал: общий капитал банка за отчетный период превысил 130 миллионов манатов, что на 80 миллионов манатов больше нормативного требования. Коэффициент достаточности общего капитала составляет 13,09%, а коэффициент достаточности капитала 1 уровня – 8,02%, что превышает требуемую норму. Совокупные активы банка на конец отчетного периода составили 1 миллиард 124 миллиона манатов.
Председатель правления Yelo Bank Анар Гасанов прокомментировал финансовые результаты за второй квартал: «Высокая динамика роста наших основных финансовых показателей – результат нашей новой стратегии развития. В качестве финансового партнера наш банк активно поддерживает реальный сектор и способствует развитию экономики Азербайджана. Мы завершили полугодие с положительными результатами и планируем до конца 2024 года открыть несколько новых цифровых филиалов в Баку и близлежащих населенных пунктах, а также в Шемахе. Также мы будем совершенствовать наши цифровые услуги и предлагать инновационные банковские решения, упрощающие повседневную жизнь наших клиентов. Уверен, что мы продолжим эту стратегию до конца года и завершим его с большими и яркими успехами».