Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Sankt-Peterburqda MDB PA Şurasının iclasında iştirak edib
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Sankt-Peterburqda MDB PA Şurasının iclasında iştirak edib Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Sankt-Peterburqda MDB PA Şurasının iclasında iştirak edib
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova iyulun 12-də Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərinə işgüzar səfəri çərçivəsində  Müstəqil Dövlətlər Birliyinə üzv ölkələrin Parlamentlərarası Assambleyası (MDBPA) Şurasının iclasında iştirak edib.
İclasda bir sıra təşkilati məsələlər müzakirə olunub və müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Azərbaycan Respublikasında keçirilən növbədənkənar prezident seçkilərində MDB PA müşahidəçilərinin iştirakı haqqında məsələnin müzakirəsi zamanı çıxış edən spiker Sahibə Qafarova deyib ki, seçkilərdə aidiyyəti dövlət orqanları tərəfindən prosesin ən yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün hər cür şərait yaradılıb, seçki prosesinin tam şəffaflığı təmin edilib ki, seçicilər öz iradələrini sərbəst və maneəsiz ifadə edə bilsinlər. Bunu beynəlxalq müşahidəçilər də ifadə ediblər.
Seçkilərin monitorinqində 89 ölkəni və 72 beynəlxalq təşkilatı, o cümlədən 22 parlamenti və 12 parlamentlərarası təşkilatı təmsil edən 790 beynəlxalq müşahidəçinin iştirak etdiyini xatırladan Milli Məclisin sədri seçkilərlə bağlı əsas məsələ olaraq, onu qeyd edib ki, bu seçkilərdə xalqımız ərazi bütövlüyünü və suverenliyini tam bərpa etmiş Azərbaycanın gələcək inkişafına səs verib. Qeyd olunub ki, İlham Heydər oğlu Əliyev seçkilərdə iştirak etmiş seçicilərin 92 faizdən çoxunun səsini toplayaraq yenidən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilib.
Çıxışında Sahibə Qafarova deyib ki, seçki proseslərinin müşahidəsi MDB PA çərçivəsində əməkdaşlığın mühüm sahəsidir. Bu, seçki prosesinin təşkili və keçirilməsi sahəsində təcrübə mübadiləsi kimi üzv dövlətlərin ərazisində demokratiyanın və qanunun aliliyinin inkişafına töhfə verir. Bu baxımdan MDB PA-nın Demokratiyanın, parlamentarizmin inkişafının və vətəndaşların seçki hüquqlarına riayət olunmasının monitorinqi beynəlxalq İnstitutunun (DİMBİ), o cümlədən onun Bakı filialının seçkilərin müşahidəsi prosesində fəaliyyəti və verdiyi töhfə də xüsusi diqqətə layiqdir.
Spiker Sahibə Qafarova çıxışında seçki proseslərinin monitorinqi sahəsində əməkdaşlığın davam etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayaraq, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına əsasən 2024-cü il sentyabrın 1-də ölkəmizdə növbədənkənar parlament seçkilərinin keçiriləcəyi haqda məlumat verib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_1cb23f6329a692e8bf2e1cbb2_o.jpg
Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova has taken part in the meeting of the Council of the Interparliamentary Assembly of the Commonwealth of Independent States (IPA CIS) during her working visit to St Petersburg on 12 July.
Speaking during the debate about IPA CIS monitors’ involvement in the extraordinary presidential election in the Republic of Azerbaijan, Speaker Sahiba Gafarova said relevant state entities had afforded every condition required for the process to be conducted to the highest standards. Full transparency of the electoral process was ensured so that the voters could their will freely and unhindered express. The international observers said so as well.
Having mentioned the involvement of as many as 790 international monitors representing 89 countries and 72 international organisations including 22 legislature and 2 interparliamentary organisations, the Speaker of Milli Majlis noted as the main point of the elections that our people had voted for further development of Azerbaijan, which had fully restored her territorial integrity and sovereignty. It was said also that Ilham Heydar oglu Aliyev was re-elected President of the Republic of Azerbaijan with more than 92 per cent of votes cast by the voters who took part in the elections.
In her speech, Sahiba Gafarova described monitoring of election processes as an important co-operation field within the IPA CIS. It contributes to the development of democracy and rule of law in the territories of the Member States through the exchange of experience in the organisation and conduct of electoral processes. Therefore, the activities and contribution of the International Institute for Monitoring the Development of Democracy, Parliamentarism and Observance of Electoral Rights of Citizens of the CIS PA (IGIM), including its Baku branch in the process of election observation deserve special attention.
Continuing, Speaker Sahiba Gafarova underscored the necessity to continue the co-operation in the field of monitoring electoral processes and informed that according to the order of the President of the Republic of Azerbaijan, extraordinary parliamentary elections will be held in our country on 1 September 2024.