Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Sankt-Peterburqda MDB PA Şurasının iclasında iştirak edib
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Sankt-Peterburqda MDB PA Şurasının iclasında iştirak edib Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Sankt-Peterburqda MDB PA Şurasının iclasında iştirak edib
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova iyulun 12-də Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərinə işgüzar səfəri çərçivəsində  Müstəqil Dövlətlər Birliyinə üzv ölkələrin Parlamentlərarası Assambleyası (MDBPA) Şurasının iclasında iştirak edib.
İclasda bir sıra təşkilati məsələlər müzakirə olunub və müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Azərbaycan Respublikasında keçirilən növbədənkənar prezident seçkilərində MDB PA müşahidəçilərinin iştirakı haqqında məsələnin müzakirəsi zamanı çıxış edən spiker Sahibə Qafarova deyib ki, seçkilərdə aidiyyəti dövlət orqanları tərəfindən prosesin ən yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün hər cür şərait yaradılıb, seçki prosesinin tam şəffaflığı təmin edilib ki, seçicilər öz iradələrini sərbəst və maneəsiz ifadə edə bilsinlər. Bunu beynəlxalq müşahidəçilər də ifadə ediblər.
Seçkilərin monitorinqində 89 ölkəni və 72 beynəlxalq təşkilatı, o cümlədən 22 parlamenti və 12 parlamentlərarası təşkilatı təmsil edən 790 beynəlxalq müşahidəçinin iştirak etdiyini xatırladan Milli Məclisin sədri seçkilərlə bağlı əsas məsələ olaraq, onu qeyd edib ki, bu seçkilərdə xalqımız ərazi bütövlüyünü və suverenliyini tam bərpa etmiş Azərbaycanın gələcək inkişafına səs verib. Qeyd olunub ki, İlham Heydər oğlu Əliyev seçkilərdə iştirak etmiş seçicilərin 92 faizdən çoxunun səsini toplayaraq yenidən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilib.
Çıxışında Sahibə Qafarova deyib ki, seçki proseslərinin müşahidəsi MDB PA çərçivəsində əməkdaşlığın mühüm sahəsidir. Bu, seçki prosesinin təşkili və keçirilməsi sahəsində təcrübə mübadiləsi kimi üzv dövlətlərin ərazisində demokratiyanın və qanunun aliliyinin inkişafına töhfə verir. Bu baxımdan MDB PA-nın Demokratiyanın, parlamentarizmin inkişafının və vətəndaşların seçki hüquqlarına riayət olunmasının monitorinqi beynəlxalq İnstitutunun (DİMBİ), o cümlədən onun Bakı filialının seçkilərin müşahidəsi prosesində fəaliyyəti və verdiyi töhfə də xüsusi diqqətə layiqdir.
Spiker Sahibə Qafarova çıxışında seçki proseslərinin monitorinqi sahəsində əməkdaşlığın davam etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayaraq, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına əsasən 2024-cü il sentyabrın 1-də ölkəmizdə növbədənkənar parlament seçkilərinin keçiriləcəyi haqda məlumat verib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_1cb23f6329a692e8bf2e1cbb2_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 12 июля в русле текущего рабочего визита в Санкт-Петербург приняла участие в заседании Совета Межпарламентской ассамблеи Содружества Независимых Государств (МПА СНГ).
Выступая в ходе обсуждения вопроса об участии наблюдателей МПА СНГ во внеочередных президентских выборах в Азербайджанской Республике, спикер Сагиба Гафарова отметила создание соответствующими государственными органами на выборах всех условий для проведения процесса на самом высоком уровне. Была обеспечена полная прозрачность избирательного процесса, чтобы избиратели могли свободно и беспрепятственно выражать свою волю. Об этом заявили и международные наблюдатели.
Упомянув участие в мониторинге выборов 790 международных наблюдателей от 89 стран и 72 международных организаций, в том числе 22 парламентов и 12 межпарламентских организаций, спикер Милли Меджлиса отметила как основной касающийся выборов момент то, что них наш народ проголосовал за дальнейшее развитие Азербайджана, полностью восстановившего свои территориальную целостность и суверенитет. Было отмечено, что Ильхам Гейдар оглы Алиев был вновь избран Президентом Азербайджанской Республики, набрав более 92 процентов голосов избирателей, принявших участие в выборах.
В своем выступлении Сагиба Гафарова охарактеризовала наблюдение за избирательными процессами как важную сферу сотрудничества в рамках МПА СНГ. Оно способствует развитию демократии и правовых государств на территориях стран-членов посредством обмена опытом в сфере организации и проведения избирательных процессов. Поэтому, особого внимания заслуживают деятельность и вклад Международного Института Мониторинга Развития Демократии, Парламентаризма и Соблюдения Избирательных Прав Граждан ПА СНГ (МГИМ), в том числе его Бакинского филиала в процессе наблюдения за выборами.
В своем выступлении спикер Сагиба Гафарова подчеркнула необходимость продолжения сотрудничества в области мониторинга избирательных процессов и сообщила, что в соответствии с распоряжением Президента Азербайджанской Республики 1 сентября 2024 года в нашей стране пройдут внеочередные парламентские выборы.