https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_8ddf45b621d9ccc78c91f0a7c_o.jpg
5 iyul 2024-cü il tarixində “Moody’s” beynəlxalq reytinq agentliyinin yayımladığı son hesabatda ölkənin uzunmüddətli kredit reytinqi proqnozu “sabit”dən “müsbət”ə yüksələrək “Ba1” səviyyəsində qiymətləndirilib və ölkənin makro iqtisadi göstəricisinin yüksəldiyi qeyd olunub.
Agentlik, həmçinin ölkənin birinci bankı Kapital Bank-ın yerli və xarici valyutada uzunmüddətli depozit reytinq proqnozunu “sabit”dən “müsbət”ə dəyişməklə “Ba2” səviyyəsində təsdiq edib. Onu da qeyd etmək lazımdır ki, bankın Əsas Kredit (BCA) qiymətləndirməsi üzrə reytinqi “Ba3” səviyyəsində və Uzunmüddətli Kontragent Riski (LT-CRR) qiymətləndirilməsi üzrə reytinqi “Ba1” səviyyəsində təsdiqlənib. Agentlik öz hesabatında bankın keyfiyyətli kredit portfelinin olmasını, məcmu kapital adekvatlığının bankın güclü və dayanıqlı kapital resursları ilə dəstəklənməsini, o cümlədən aktivlərin effektiv idarə olunması ilə güclü gəlirlilik göstərcilərini müsbət məqamlar kimi qeyd edib.
“Standard & Poor’s (S&P)” agentliyinin 2 iyul 2024-cü il tarixində yayımladığı göstəricilərə gəldikdə isə Kapital Bank-ın uzun və qısamüddətli kredit reytinqləri “BB-/B” səviyyəsində təsdiqlənib. Bu, bankın güclü və sabit maliyyə imkanlarını, kredit portfelinin böyüməsini vurğulamaqla yanaşı, bankın gələcək perspektivlərinin də müsbət olduğunu göstərir. Agentlik xüsusilə növbəti 12-18 ay ərzində bankın ölkənin maliyyə sektorundakı mövqeyinin daha da güclənəcəyinə dair gözləntilərini vurğulayıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_8ddf45b621d9ccc78c91f0a7c_o.jpg
According to the latest report released by Moody’s international rating agency on July 5, 2024, upgrading the country's long-term credit rating outlook from "stable" to "positive" and affirming the rating at the "Ba1" level, citing an improvement in the country's macroeconomic indicators.
The agency also upgraded the long-term deposit rating outlook of the country's first bank, Kapital Bank, in both local and foreign currencies from "stable" to "positive," affirming the rating at the "Ba2" level. Additionally, the bank's Baseline Credit Assessment (BCA) was affirmed at the "Ba3" level, and its Long-Term Counterparty Risk (LT-CRR) rating was confirmed at the "Ba1" level. The agency highlights good quality loan portfolio, strong capital position supported by the bank's good internal capital generation capacity and solid profitability together with strong efficiency on assets as major factors affecting their decision.
As for the ratings published by Standard & Poor’s (S&P) on July 2, 2024, Kapital Bank’s long-and short-term issuer credit ratings were affirmed at “BB-/B.” This also underscores the bank’s strong and stable financial capabilities and credit potential, highlighting a positive future outlook. S&P particularly emphasized their expectations for further strengthening the bank’s position in the country’s financial sector over the next 12-18 months.