https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_17a468b1c7f27649bebd72efd_o.jpg
2024-cü ilin yanvar-iyun ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, 6 ay ərzində ölkədə təxminən 14,4 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib.
Respublika üzrə neft hasilatının 8,2 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 2,1 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in, 0,3 milyon tonu (kondensat) Abşeron yatağının payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 3,8 milyon ton təşkil edib.
Hesabat dövründə təxminən 11,9 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 10,3 milyon tonu konsorsiumun, 1,6 milyon tonu isə SOCAR-ın payına düşür.
Cari ilin yanvar-iyun aylarında ölkədə neftin emalı 3,2 milyon ton təşkil edib.
2024-cü ilin iyun ayında gündəlik neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 80 585 ton olub. Bunun 65 597 tonunu xam neft, 14 988 tonunu kondensat təşkil edib.
6 ay ərzində ölkədə 25,1 milyard kubmetr təbii qaz hasil edilib. Qazın 6,5 milyard kubmetri AÇG-dən, 14 milyard kubmetri “Şahdəniz”dən, 0,8 milyard kubmetri Abşerondan, 3,8 milyard kubmetri SOCAR üzrə hasil olunub. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən qaz hasilatında təqribən 1 milyard kubmetr, yəni 4,3 faiz artım qeydə alınıb.
Hesabat dövründə xaricə qaz satışı təxminən 12,7 milyard kubmetr təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə təqribən 6 faiz çoxdur. Cari ilin yanvar-iyun aylarında Türkiyəyə təqribən 5 milyard kubmetr, Avropaya təqribən 6,4 milyard kubmetr, Gürcüstana isə 1,3 milyard kubmetr qaz satılıb. Qeyd edək ki, Türkiyəyə TANAP-la bu müddətdə 2,8 milyard kubmetr qaz nəql olunub.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 1 iyul 2024-cü il tarixinədək 639,6 milyon tona yaxın neft (kondensatla birlikdə), 445,9 milyard kubmetr qaz hasil edilib. AÇG-dən 593 milyon ton neft, 222,9 milyard kubmetr qaz hasil olunub. “Şahdəniz”dən isə təqribən 223 milyard kubmetr qaz, 46,6 milyon tona yaxın kondensat hasil edilib. Bu yataqlardan indiyə kimi təqribən 637,6 milyon ton neft (kondensatla birlikdə), 158,8 milyard kubmetrə yaxın qaz ixraca nəql edilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_17a468b1c7f27649bebd72efd_o.jpg
Azeri-Chirag-Gunashli accounted for 8.2 million tons of oil produced in the republic while Shah Deniz for 2.1 million tons (condensate) and Absheron for 0.3 million tons. SOCAR's oil output amounted to 3.8 million tons (including condensate).
During the reporting period, the volume of exported oil, including condensate, amounted to nearly 11.9 million tons. Out of this, consortium accounts for nearly 10.3 million tons, SOCAR for 1.6 million tons.
In January-June of the current year, oil refining in the country amounted to 3.2 million tons.
In June 2024, daily oil production (including condensate) in Azerbaijan amounted to 80585 tons, including 65597 tons crude oil and 14988 tons condensate.
For 6 months, 25.1 billion cubic meters of natural gas was produced in the country. 6.5 bcm of gas production extracted from ACG, while 14 bcm from Shah Deniz. Absheron and SOCAR produced 0.8 bcm and 3.8 bcm of gas respectively. Gas was transported with an increase of namely 1 bcm, 4.3 percent compared to the relevant period of last year.
During this period, gas sales amounted to approximately 12.7 bcm, which was 6 % more compared to the same period previous year. In January-June this year, nearly 5 bcm of gas was sold to Türkiye, 6.4 billion cubic meters to Europe and 1.3 billion cubic meters to Georgia. It should be noted that, during this period 2.8 bcm of gas was exported to Türkiye through TANAP.
Since its commissioning till 1 July 2024, more than 639.6 million tons oil (including condensate) and 445.9 bcm of gas were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz. 593 million tons oil and 222.9 bcm of gas were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli. About 223 bcm of gas and nearly 46.6 million tons of condansate were extracted from Shah Deniz. Up to now, approximately 637.6 million tons oil (including condensate), about 158.8 bcm of gas were exported.