Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova iyulun 11-də BRICS ölkələrinin X Parlament Forumunun plenar sessiyasında çıxışı zamanı bu ilin noyabrında Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP29 haqqında məlumat verib. Spiker deyib ki, ölkəmizin bu mötəbər beynəlxalq tədbirə ev sahibliyi etməsi Azərbaycanın iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə təkcə milli səviyyədə deyil, həm də regional və qlobal miqyasda göstərdiyi səylərin tanınmasının göstəricisidir.
Milli Məclisin sədri bildirib ki, iqlimlə bağlı fəaliyyətin inkişafı və məqsədlərimizə çatmaq üçün bütün tərəflərin iştirakı vacibdir. Yalnız konstruktiv əməkdaşlıq, geniş öhdəliklər və birgə fəaliyyət yolu ilə biz hamı üçün davamlı və firavan gələcəyə dair ümumi baxışımızı həyata keçirə bilərik. Spiker Sahibə Qafarova xüsusilə qeyd edib ki, Azərbaycanın COP29-a ev sahibliyi edən ölkə kimi seçilməsi həm də onun icmaları və ölkələri ümumi məqsəd ətrafında birləşdirmək potensialına inamdır. Ölkəmiz iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə qlobal səylərin səfərbər olunması istiqamətində səylərini əsirgəməyəcək.
Parlamentləri iqlim böhranının həlli yollarının tapılmasında fəal olmağa səsləyən Milli Məclisin sədri, iştirakçıları Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin Parlamentlərarası İttifaqla birlikdə COP29 çərçivəsində keçiriləcək Parlament iclası barədə məlumatlandırıb. O vurğulayıb ki, bu görüş parlamentarilər üçün fikir mübadiləsi aparmaq və iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə həll yollarının tapılması üçün əlverişli fürsət olacaq, həmçinin bu sahədə çoxtərəfli fəaliyyətin həyata keçirilməsinə parlament töhfəsini verəcək.

Сагиба Гафарова проинформировала участников пленарной сессии Парламентского форума БРИКС о предстоящей в Баку COP29
Сагиба Гафарова проинформировала участников пленарной сессии Парламентского форума БРИКС о предстоящей в Баку COP29 Сагиба Гафарова проинформировала участников пленарной сессии Парламентского форума БРИКС о предстоящей в Баку COP29
Выступая 11-го июля на пленарной сессии 10-го Парламентского форума стран БРИКС, спикер Милли меджлиса Сагиба Гафарова проинформировала участников сессии о 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29), которая состоится в Баку в ноябре этого года. По словам г-жи Спикера, проведение нашей страной этого престижного международного мероприятия говорит о признании усилий Азербайджана в борьбе с изменением климата, и не только на национальном уровне, но и в региональном и глобальном масштабах.
Затем спикер Милли Меджлиса сказала, что для развития деятельности, связанной с климатом, и для достижения наших целей требуется всеобщая вовлечённость. Только через конструктивное сотрудничество, широкие обязательства и совместную деятельность мы можем реализовать наше общее видение устойчивого и процветающего будущего для всех. Как особо отметила спикер Сагиба Гафарова, выбор Азербайджана в качестве страны, принимающей COP29, является также и демонстрацией веры в его потенциал по объединению сообществ и стран во имя общей цели. Наша страна не пожалеет усилий по мобилизации глобальных усилий для борьбы с изменением климата.
Спикер Милли Меджлиса призвала парламентариев быть активными в поиске путей решения климатического кризиса и поведала о Парламентской встрече, которую Милли Меджлиса Азербайджанской Республики совместно с Межпарламентским Союзом проведёт на полях COP29. Г-жа Гафарова заметила, что эта встреча станет для парламентариев благоприятной возможностью для обмена мнениями и поиска решений в борьбе с изменением климата, а также внесёт парламентский вклад в осуществление многосторонней деятельности в этой сфере.