Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova iyulun 11-də BRICS ölkələrinin X Parlament Forumunun plenar sessiyasında çıxışı zamanı bu ilin noyabrında Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP29 haqqında məlumat verib. Spiker deyib ki, ölkəmizin bu mötəbər beynəlxalq tədbirə ev sahibliyi etməsi Azərbaycanın iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə təkcə milli səviyyədə deyil, həm də regional və qlobal miqyasda göstərdiyi səylərin tanınmasının göstəricisidir.
Milli Məclisin sədri bildirib ki, iqlimlə bağlı fəaliyyətin inkişafı və məqsədlərimizə çatmaq üçün bütün tərəflərin iştirakı vacibdir. Yalnız konstruktiv əməkdaşlıq, geniş öhdəliklər və birgə fəaliyyət yolu ilə biz hamı üçün davamlı və firavan gələcəyə dair ümumi baxışımızı həyata keçirə bilərik. Spiker Sahibə Qafarova xüsusilə qeyd edib ki, Azərbaycanın COP29-a ev sahibliyi edən ölkə kimi seçilməsi həm də onun icmaları və ölkələri ümumi məqsəd ətrafında birləşdirmək potensialına inamdır. Ölkəmiz iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə qlobal səylərin səfərbər olunması istiqamətində səylərini əsirgəməyəcək.
Parlamentləri iqlim böhranının həlli yollarının tapılmasında fəal olmağa səsləyən Milli Məclisin sədri, iştirakçıları Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin Parlamentlərarası İttifaqla birlikdə COP29 çərçivəsində keçiriləcək Parlament iclası barədə məlumatlandırıb. O vurğulayıb ki, bu görüş parlamentarilər üçün fikir mübadiləsi aparmaq və iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə həll yollarının tapılması üçün əlverişli fürsət olacaq, həmçinin bu sahədə çoxtərəfli fəaliyyətin həyata keçirilməsinə parlament töhfəsini verəcək.

In her speech at the plenary session of the 10th BRICS Parliamentary Forum on 11 July Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova informed the participants of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) that is to be held in Baku in November this year. According to Mrs Speaker, the planned hosting of this prestigious international event by our country speaks of the recognition of Azerbaijan's efforts in the fight against climate change, not only at the national level, but also on regional and global scales.
Then, the Speaker of the Milli Majlis said that that advancing climate action and achieving our goals required universal engagement. It is only through constructive co-operation, extensive commitments and a joint action that we can realise our shared vision of a sustainable and prosperous future for all. Speaker Sahiba Gafarova made a point of saying that the choice of Azerbaijan as the COP29 host also demonstrated a confidence in her potential to rally communities and countries to a common goal. Our country will spare no efforts to mobilise the global endeavour to tackle climate change.
The Speaker of the Milli Majlis called on parliamentarians to search climatic crisis solutions actively. She also told about the Parliamentary Meeting that the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan is going to hold on the COP29 margins in conjunction with the Inter-Parliamentary Union. Ms Gafarova said that this meeting would provide a fine opportunity for parliamentarians to exchange views and find solutions to combat climate change, as well as make a parliamentary contribution to the implementation of multilateral activities in this field.