https://www.innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_c6af37c776e89bd004a5a1dba_o.jpg
Şuşada Diaspor Gənclərinin III Yay Düşərgəsinin iştirakçıları ilə görüşən tanınmış Azərbaycan diplomatları təəssüratlarını bölüşüblər.
Azərbaycanın baş naziri, xarici işlər naziri və müxtəlif ölkələrdəki səfiri vəzifələrində çalışmış dövlət xadimi Həsən Həsənov III Yay Düşərgəsinin Şuşada keçirilməsi ideyasını çox yüksək qiymətləndirib: “Auditoriya çox mükəmməl idi. Başqa ölkələrdə yaşamalarına baxmayaraq, uşaqların hamısında konsepsiyanın dolğunluğu hiss olunur. Mən böyük məmnuniyyətlə bu tədbirdə işitrak etdim və suallara böyük həvəs cavab verdim. Bu panelin təşkili uşaqların diplomatik və tarixi biliklərinin artmasına vəsilə olacaq”.
Azərbaycanın Bosniya və Herseqovinadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri, sabiq xarici işlər naziri Vilayət Quliyev də qeyd edib ki, Yay Düşərgəsinin keçirilməsi Azərbaycan diaspor gənclərinin diplomatiya və tarixlə bağlı təsəvvürlərinin artmasına müsbət təsir edir: “Mən son illərdə gənclərlə bir neçə dəfə təmasda olmuşam. Hesab edirəm ki, belə tədbirlərin sayı artırılmalıdır. Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi son dövrlərdə diasporla iş sahəsində canlanma yaradıb. Həm yay məktəblərinin keçirilməsi, həm də müxtəlif ölkələrdə Azərbaycan Evlərinin açılması təqdirəlayiq haldır. Budapeştdə açılmış Azərbaycan Evi artıq orada yaşayanların ümumi evinə çevrilib. Gənclər və tələbələr orada müxtəlif tədbirlər keçirirlər. Bütünlükdə bu, müsbət təcrübədir. Bunu daha da inkişaf etdirmək və yaymaq lazımdır. Belə layihələr genişləndirilməli, təkcə diaspor gənclərinin yox, müxtəlif sahələr üzrə fəaliyyət göstərən diaspor gənclərinin seminarlarının keçirilməsi yaxşı olardı”.

https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_c6af37c776e89bd004a5a1dba_o.jpg
Известные азербайджанские дипломаты, встретившиеся в Шуше с участниками III Летнего лагеря диаспорской молодежи, поделились впечатлениями.
Государственный деятель Гасан Гасанов, занимавший должности премьер-министра, министра иностранных дел и посла Азербайджана в различных странах, высоко оценил идею проведения в Шуше III Летнего лагеря: “Aудитория была очень внимательной. У всех ребят, хотя они и проживают в других странах, ощущается полнота концепции. С большим удовольствием принял участие в этом мероприятии и охотно ответил на вопросы. Организация данной панели будет способствовать повышению дипломатических и исторических знаний ребят”.
Чрезвычайный и полномочный посол Азербайджана в Боснии и Герцеговине, бывший министр иностранных дел Вилаят Гулиев также отметил, что проведение Летнего лагеря оказывает позитивное влияние на расширение представлений диаспорской молодежи о дипломатии и истории: “В последние годы я несколько раз общался с молодежью. Считаю, что таких мероприятий должно стать больше. В последнее время благодаря Государственному комитету по работе с диаспорой наблюдается оживление в области работы с диаспорой. Проведение летних школ, а также открытие домов Азербайджана в различных странах заслуживают одобрения. Дом Азербайджана, открытый в Будапеште, уже стал общим домом проживающих в этом городе людей. Молодежь и студенты проводят там различные мероприятия. B целом, это – позитивный опыт. Необходимо еще больше развивать и распространять это. Надо расширять такие проекты, было бы хорошо проводить семинары не только диаспорской молодежи в целом, но и диаспорской молодежи, осуществляющей деятельность по различным сферам”.