https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_08a7377aafa0ad87b6a0c37b9_o.jpg
Məlum olduğu kimi, Milli Məclis tərəfindən ratifikasiya olunan və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən 21 iyun 2024-cü il tarixində təsdiq edilən Qanuna əsasən, Gədəbəy, Qoşa, Xarxar, Qaradağ, Ordubad qrupu (Piyazbaşı, Ağyurd, Şəkərdərə, Kələki), Qızılbulaq, Dəmirli və Vejnəli qızıl, mis və polimetal perspektiv filiz yataqlarının kəşfiyyatı, işlənməsi və hasilatın pay bölgüsü haqqında Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi ilə Amerika Birləşmiş Ştatlarının R.V. Investment Group Services, LLC arasında bağlanmış Sazişin həyata keçirilməsi ilə əlaqədar dövləti təmsil etmək səlahiyyəti “AzerGold” QSC-yə ötürülüb.
Məqsəd Saziş üzrə işlərin icrasında R.V. Investment Group Services, LLC ilə dağ-mədən sahəsində ixtisaslaşmış dövlət şirkəti arasında səmərəli əməkdaşlığın təmin edilməsidir. Sazişin şərtlərinə əsasən, “AzerGold” QSC R.V. Investment Group Services, LLC-yə hüquq və mənafelər vermək, fəaliyyətin səmərəli təşkil edilməsinə nəzarət etmək, mədən-filiz əməliyyatlarının həyata keçirilməsi üçün hökumət orqanları ilə əməkdaşlığı təmin etmək və digər öhdəlikləri daşıyır.
Saziş sahələrində mədənlərin idarəolunması, geoloji kəşfiyyat, hasilat, istehsalat, həmçinin ətraf mühitin mühafizəsi, yerli icmalarla işin təşkili, korporativ sosial məsuliyyət və digər istiqamətlərdə R.V. Investment Group Services, LLC tərəfindən fəaliyyət “AzerGold” QSC-nin nəzarəti ilə icra ediləcək: “AzerGold” QSC operator şirkətin dağ-mədən fəaliyyətinin yerli və beynəlxalq qanunvericiliyinin tələblərinə uyğun icrasını təmin edəcək.
Artıq QSC tərəfindən Sazişdən irəli gələn məsələlərin həlli, fəaliyyətin operativ təşkili, müxtəlif fəaliyyət istiqamətlərində Sazişin tələblərinin müəyyən edilməsi məqsədilə işlərə başlanılıb. Belə ki, qeyd edilən məqsədlər nəzərə alınaraq “AzerGold” QSC-nin nəzdində yaradılan İşçi qrupa bir ay müddətində fəaliyyətin təşkil edildiyi sahələrə, o cümlədən infrastruktura ümumi baxışın keçirilməsi, Saziş çərçivəsində görülən işlərin və mövcud vəziyyətin təhlil edilməsi, görülməsi zəruri olan tədbirlərin müəyyən edilməsi və təkliflərin formalaşdırılması tapşırılıb. Eyni zamanda fəaliyyət və nəzarətin təşkili məqsədilə Rəhbər Komitənin yaradılması üzrə müvafiq işlər icra edilir.
Qeyd edək ki, Saziş 20 avqust 1997-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının “Azərqızıl” Dövlət Şirkəti ilə R.V. Investment Group Services, LLC arasında bağlanılmışdı. 22 yanvar 2000-ci il tarixindən, Sazişə yeni dəyişikliyə qədər “Azərqızıl” dövlət şirkətinin ləğv edilməsi nəticəsində Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi Sazişdən irəli gələn öhdəliklər üzrə “Azərqızıl” dövlət şirkətinin hüquqi varisi hesab edilmişdi.

https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_08a7377aafa0ad87b6a0c37b9_o.jpg
Как известно, в соответствии с Законом, ратифицированным Милли Меджлисом и утвержденным Президентом Азербайджанской Республики, господином Ильхамом Алиевым 21 июня 2024 года, ЗАО «AzerGold» было уполномочено представлять государство в реализации Соглашения между Министерством экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики и американским ООО «R.V. Investment Group Services» о разведке, разработке и распределении добычи с перспективных месторождений золота, меди и полиметаллов Гедабей, Гоша, Хархар, Гарадаг, Ордубадской группы (Пиязбаши, Агъюрд, Шекердере, Келеки), Гызылбулаг, Демирли и Вежнели.
Целью является обеспечение эффективного сотрудничества между ООО «R.V. Investment Group Services» и государственной специализированной горнодобывающей компанией в выполнении работ по Соглашению. Согласно условиям Соглашения ЗАО «AzerGold» будет удовлетворять права и интересы ООО «R.V. Investment Group Services», контролировать эффективную организацию деятельности, обеспечивать сотрудничество с государственными органами в осуществлении горнодобывающих операций и выполнять другие обязательства.
ООО «R.V. Investment Group Services» будет осуществлять деятельность по управлению месторождений, геологоразведке, добыче, производству, а также охране окружающей среды, организации работы с местными сообществами, корпоративной социальной ответственности и другим направлениям в рамках Соглашения под контролем ЗАО «AzerGold»: ЗАО «AzerGold» будет обеспечивать соответствие горнодобывающей деятельности оператора требованиям местного и международного законодательства.
ЗАО уже начало исполнение обязанностей, связанных с решением вытекающих из Соглашения вопросов, оперативной организацией деятельности и определением требований Соглашения в различных направлениях. Так, в соответствии с указанными целями, созданной при ЗАО «AzerGold» Рабочей группе поручено в течение месяца провести общий обзор действующих месторождений, включая инфраструктуру, проанализировать выполненные в рамках Соглашения работы и текущее состояние, определить необходимые меры и сформулировать предложения. Также принимаются соответствующие меры по созданию Руководящего комитета для организации деятельности и контроля.
Отметим, что Соглашение было заключено 20 августа 1997 года между Государственной компанией «Азергызыл» Азербайджанской Республики и ООО «R.V. Investment Group Services». С 22 января 2000 года, после ликвидации государственной компании «Азергызыл» до внесения изменений в Соглашение, Министерство экологии и природных ресурсов считалось правопреемником государственной компании «Азергызыл» в отношении вытекающих из Соглашения обязательств.