https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_48078ee504e4fcc800ae60b4d_o.jpg
Təcavüzkarlar istifadəçilər arasında maliyyə əməliyyatları apararkən şəxsiyyətin yoxlanılmasından keçməyə inandırırlar
Kaspersky mütəxəssisləri rusdilli istifadəçilərin “Telegram” hesablarını və kriptovalyutalarını oğurlamaq üçün hazırlanmış sxem aşkar ediblər. Təcavüzkarlar fişinq botundan istifadə edərək messencer daxilində P2P ticarət əməliyyatları* edən rəqəmsal aktivlərin sahiblərinə hücum edirlər. Şirkət artıq bir neçə belə saxta bot aşkar edib.
Sxemin təfərrüatları. Təcavüzkarlar Telegram vasitəsilə P2P ticarətinə bağlı kriptovalyuta əməliyyatları etmək istəyən istifadəçiləri axtarır və əməliyyatı tamamlamaq bəhanəsi ilə onlarla əlaqə saxlayırlar. Belə ki, ilkin mərhələdə potensial qurbana təhlükəsizlik səviyyəsini artırmaq və tənzimləyicilərin tələblərinə riayət etmək üçün guya KYC (Know Your Customer – Müştərini tanı) yoxlamasından keçmək lazım olduğunu**, əks halda kripto pul kisəsi dondurulacağını bildirirlər. Yoxlamadan fırıldaqçıların göndərdiyi link vasitəsilə xüsusi "avtorizasiya" xidməti vasitəsilə keçməyi təklif edirlər. Əslində, bu yolla qurbanı fişinq botuna cəlb edirlər.
Saxta bot. Kriptovalyutanın sahibi xarakterik bir ada malik (məsələn, Wallet KYC) “Telegram” botuna keçid edən kimi ondan şəxsi “Telegram” hesabı vasitəsilə daxil olması təklif olunur. Bunun üçün messencerdə iki faktorlu autentifikasiyanı söndürməyi və müvafiq düyməni sıxaraq bunu təsdiq etmək istənilir. Bundan sonra “Telegram”da rəsmi xidmətdən gələn avtorizasiya kodunu təqdim etmək bildirilir. Əslində, bütün bunlar qurbanın messencerdəki hesabını oğurlamaq və onun adından P2P əməliyyatları edə bilmək üçün lazımdır. Şəxsin “Telegram” hesabı vasitəsilə fırıldaqçılar onun kriptovalyuta cüzdanı “Telegram Wallet”ə giriş əldə edirlər. Nəticədə, təkcə hesaba girişi deyil, həm də kriptovalyutanı itirmək riski yaranır.
“İnandırıcı olmaq üçün təcavüzkarlar tez-tez qanunvericiliyin tələblərinə müraciət edirlər – bunlar gerçək və uydurma ola bilər. İstifadəçilər həmsöhbətlərinin təklifinə cavab verməzdən əvvəl məlumatları təkrarən yoxlamalıdırlar. Bundan əlavə, hər bir halda, yayılan əfsanədən asılı olmayaraq, iki faktorlu autentifikasiyanı söndürmək və birdəfəlik avtorizasiya kodunu təqdim etmək tələbindən ehtiyatlı olmaq lazımdır - bu, fırıldaqçılığın açıq-aşkar əlamətidir", - deyə Kaspersky-nin baş məzmun analitiki Olqa Svistunova bildirir.
Kasperky mütəxəssisləri tövsiyə edirlər:
- internetdəki hər hansı bir məlumata tənqidi yanaşın, xüsusən də bu, maliyyə əməliyyatlarına aiddirsə;
- açıq mənbələrdə təklif olunan xidmətlər haqqında məlumat axtarın, istifadəçi rəylərini diqqətlə oxuyun. Heç bir məlumat tapa bilmirsinizsə, risk etməmək yaxşıdır;
- iki faktorlu autentifikasiyadan istifadə edin və “Telegram” və digər tətbiqlərdə avtorizasiya üçün birdəfəlik kodları heç kimlə paylaşmayın;
- Kaspersky Premium kimi fişinq və fırıldaq resurslarına keçid cəhdi barədə xəbərdar edən etibarlı təhlükəsizlik həlli quraşdırın.
*İstifadəçinin vasitəçi (birja, broker və s.) olmadan kriptovalyuta ilə sövdələşmələr apardığı ticarət növü

https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_48078ee504e4fcc800ae60b4d_o.jpg
Злоумышленники убеждают пройти проверку личности при совершении финансовых операций между пользователями
Эксперты «Лаборатории Касперского» обнаружили схему кражи Telegram-аккаунтов и криптовалюты у русскоязычных пользователей. Используя фишинговый бот, злоумышленники атакуют владельцев цифровых активов, которые совершают сделки по P2P-торговле* внутри мессенджера. Компания обнаружила уже несколько таких фальшивых ботов.
Детали схемы. Злоумышленники ищут пользователей, которые хотят совершить сделки с криптовалютой в рамках P2P-трейдинга через Telegram, и выходят с ними на связь — под предлогом осуществления транзакции. Однако в самом начале потенциальной жертве сообщают, что для повышения уровня безопасности и соблюдения требований регуляторов якобы необходимо пройти KYC-верификацию**, иначе криптокошелёк будет заморожен. Сделать это предлагают через специальный сервис для «авторизации», на который мошенники присылают ссылку. На самом деле таким образом они заманивают человека в фишинговый бот.
Фальшивый бот. Как только владелец криптовалюты переходит в Telegram-бот с характерным названием (например, Wallet KYC), ему предлагают авторизоваться через свой Telegram-аккаунт. Для этого просят отключить двухфакторную аутентификацию в мессенджере и подтвердить это действие, нажав соответствующую кнопку. После нужно сообщить код для авторизации в Telegram, который придёт от официального сервиса. На деле всё это необходимо, чтобы украсть аккаунт жертвы в мессенджере и получить возможность совершать P2P-сделки от её имени. Через аккаунт человека в Telegram мошенники получают доступ к его криптовалютному кошельку Telegram Wallet. В результате появляется риск потерять не только доступ к учётной записи, но и криптовалюту.
«Для убедительности злоумышленники нередко ссылаются на требования законодательства — настоящие и выдуманные. Пользователям следует перепроверять информацию, прежде чем реагировать на предложение собеседника. К тому же в любом случае, вне зависимости от легенды, человека должна насторожить просьба отключить двухфакторную аутентификацию и сообщить одноразовый код для авторизации — это явный признак мошенничества», — комментирует Ольга Свистунова, старший контент-аналитик «Лаборатории Касперского».
Специалисты «Лаборатории Касперского» рекомендуют:
- критически относиться к любой информации в интернете, особенно если она касается финансовых операций;
- искать сведения о предлагаемых сервисах в открытых источниках, внимательно читать отзывы пользователей. Если не удаётся найти никаких данных, лучше не рисковать;
- использовать двухфакторную аутентификацию и никому не сообщать одноразовые коды для авторизации в Telegram и других приложениях;
- установить надёжное защитное решение, которое предупредит в случае попытки перехода на фишинговые и скам-ресурсы, такое как Kaspersky Premium.
* Вид торговли, при котором пользователи совершают сделки с криптовалютой напрямую, без посредников (биржи, брокеров и т.п.).