https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_5099fe0c3363a650b0b32961b_o.jpg
İtaliyaya səfəri çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazov “CESI” şirkətində olub. Şirkətin icraçı direktoru Nicola Melchiottinin rəhbərliyi ilə geniş tərkibli görüş keçirilib. Enerji, texnologiya və innovasiya üzrə dünyada aparıcı məsləhətçi şirkətlərdən olan “CESI”nin 70-dən çox ölkədə xidmətləri, enerji sahəsində ötürücü infrastrukturun planlaşdırılması və mühəndisliyi, şəbəkənin modernləşdirilməsi və bərpa olunan enerji istiqamətlərində fəaliyyətinə dair təqdimatlar edilib.
Görüşdə “Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya, Macarıstan arasında Yaşıl Enerji Dəhlizi”nin texniki-iqtisadi əsaslandırması prosesinin gedişatına və bərpa olunan enerji güclərinin şəbəkəyə qoşulması üzrə əməkdaşlığa dair müzakirələr aparılıb. “Yaşıl enerji” bağlantılarının enerji təhlükəsizliyi və enerji keçidini geniş coğrafiyada təmin edən əhəmiyyətindən bəhs olunub. “Yaşıl enerji dəhliz”ləri təşəbbüsünün COP29-un Fəaliyyət Gündəliyinin prioritetlərindən biri kimi nəzərdən keçirildiyi qeyd olunub və COP çərçivəsində birgə tədbirin keçirilməsi razılaşdırılıb.
Nazir, həmçinin “CESI” şirkətinin laboratoriyasına da baş çəkib, burada elektrik komponentlərinin və sistemlərinin etibarlılığını, təhlükəsizliyini təmin etməyə yönəlmiş müxtəlif sınaq növlərinə baxış keçirilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_5099fe0c3363a650b0b32961b_o.jpg
As part of the visit to Italy, Energy Minister Parviz Shahbazov visited CESI. A wide-ranging meeting was held with the management of the company's CEO, Nicola Melchiotti. Presentations were made about the services of CESI, one of the world's leading consulting companies on energy, technology and innovation, which works in more than 70 countries in the fields of planning, design of energy transmission infrastructure, modernization of networks, and renewable energy sources.
During the meeting, discussions were held on the course of the process of feasibility study of the Green Energy Corridor between Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary and cooperation on the connection of renewable energy powers to the network. The importance of green energy links providing energy security and energy transition in a wide geography was discussed. It was noted that the green energy corridors initiative was considered as one of the priorities of COP29's activity agenda and it was agreed to hold a joint event within the COP.
The Minister also visited the laboratory of CESI, where various types of tests aimed at ensuring the reliability and safety of electrical components and systems were examined.