https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_d0ca0cd2125c4f4d6c2ae00b4_o.jpg
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) reallaşdırdığı “Gələcəyin tədqiqatçıları” adlı qrant layihəsi uğurla yekunlaşıb.
UNEC Tədqiqat Fondunun maliyyələşdirdiyi və UNEC Empirik Tədqiqatlar Mərkəzi tərəfindən icra olunan layihənin yekun hesabat tədbirində universitet rəhbərliyi, müəllim-tələbə heyəti ilə yanaşı, AMEA-nın müxbir üzvü, tanınmış elm xadimi, “Zadə irsi və süni intellekt” Assosiasiyasının prezidenti professor Rafiq Əliyev də iştirak edib.
Rektor professor Ədalət Muradov UNEC-də elmi fəaliyyətlə bağlı görülən işlərdən və stimullaşdırıcı tədbirlərdən söz açıb: “UNEC-də elmi fəaliyyətin layihələr əsasında maliyyələşdirilməsi məqsədilə ilk dəfə olaraq, iki il öncə universitetin daxili vəsaiti hesabına qrant layihəsi həyata keçirdik. Nəticələr onu deməyə əsas verir ki, bu modeli tətbiq etməklə, böyük uğurlar əldə etmək mümkündür”.
“Gələcəyin tədqiqatçıları” layihəsi barədə məlumat verən rektor bu istiqamətdə qarşıya qoyulmuş məqsədlərdən danışıb. Layihənin UNEC-də gənc alimlər yetişdirən institutun formalaşdırılması, gənclərin elmə marağının artırılması, onlara tədqiqat aparmaq, eləcə də nüfuzlu elmi jurnallarda məqalə yazmaq bacarığının aşılanması məqsədilə reallaşdırıldığını diqqətə çatdırıb.
Sonra UNEC Empirik Tədqiqatlar Mərkəzinin (ETM) rəhbəri dosent Xətai Alıyev qrant layihəsi çərçivəsində görülən işlər barədə hesabatla çıxış edib. Bildirib ki, layihədə 19 tələbə müxtəlif istiqamətləri əhatə edən aktual mövzular üzrə tədqiqatlar aparıblar. Layihənin proqramı və qiymətləndirmə meyarları dövlət proqramı çərçivəsində UNEC tərəfindən razılıq məktubu ilə Böyük Britaniyanın Qlazqo Universitetində doktorantura təhsili alan Nicat Muradzadə tərəfindən hazırlanıb. Layihə çərçivəsində tələbələrə mentorluq dəstəyi də göstərilib.
Tədbirdə iştirak edən tanınmış elm xadimi professor Rafiq Əliyev UNEC-də elmi fəaliyyətin artırılması istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirib: “İqtisad Universitetində illər öncə keçirilən elmi tədbirlərdə iştirak etsəm də, həmin dövrlərdə Web of Science, Scopus kimi bazalarda elmi məqalələrin dərc olunması ilə bağlı müzakirələrin aparılmasının şahidi olmamışam. Son illər UNEC-də bu istiqamətdə görülən işlər və əldə olunan nəticələr məni çox sevindirir”. Professor Rafiq Əliyev elmi fəaliyyətlə bağlı gənclərə tövsiyələrini verib, eləcə də elmin klasterləşdirilməsi modeli ilə bağl fikirlərini bölüşüb.
Çıxışlardan sonra gələcək elmi potensialın formalaşdırılmasını hədəfləyən Bs, Ms və PhD təhsilinin digərlərindən (BBA, MBA və DBA) fərqləndirilməsi, Bs, Ms və PhD arasında keçidin təmin edilməsi, elmi layihələrin müsabiqə əsasında maliyyələşdirilməsinə keçid, gənc tədqiqatçılar üçün xüsusi dəstək proqramının tədbiqi barədə təkliflər səsləndirilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_d0ca0cd2125c4f4d6c2ae00b4_o.jpg
Успешно завершен грант проект «Исследователи будущего», реализуемый Азербайджанским государственным экономическим университетом (UNEC).
На заключительном отчетном мероприятии проекта, финансируемого Исследовательским фондом UNEC и реализуемого Центром эмпирических исследований UNEC, помимо руководства, преподавательского и студенческого состава университета принял участие член-корреспондент НАНА, известный деятель науки, президент Ассоциации «Наследие Заде и искусственный интеллект», профессор Рафик Алиев.
Ректор профессор Адалат Мурадов рассказал о проделанной работе и мерах стимулирования, связанных с научной деятельностью в UNEC: «Два года назад мы впервые за счет собственных средств университета реализовали грантовый проект в целях финансирования научной деятельности в UNEC на основе проектов. Результаты показывают, что применяя эту модель, можно добиться больших успехов».
Давая информацию о проекте «Исследователи будущего», ректор рассказал о целях, поставленных в этом направлении. Он отметил, что проект реализован с целью создания при UNEC института подготовки молодых ученых, повышения интереса молодежи к науке, привития способностей проводить исследования и писать статьи в престижных научных журналах.
Затем руководитель Центра эмпирических исследований (ЦЭИ) UNEC, доцент Хатаи Алиев выступил с докладом о работе, проделанной в рамках грантового проекта. Он рассказал, что в рамках проекта 19 студентов проводили исследования на различные темы. Программа и критерии оценки проекта подготовлены Ниджатом Мурадзаде, который получает докторское образование в Университете Глазго в Великобритании в рамках госпрограммы на основании письма одобрения UNEC, и является заместителем руководителя ЦЭТ. В рамках проекта студентам также была оказана менторская поддержка.
Принявший участие в мероприятии известный ученый, профессор Рафик Алиев высоко оценил работу, проделанную в направлении повышения научной активности в UNEC: «Несмотря на то, что я много лет назад участвовал в научных мероприятиях в Экономическом университете, я не был свидетелем дискуссий о публикации в тот период научных статей в таких базах данных, как Web of Science и Scopus. Меня очень радуют проделанные работы и достигнутые результаты в этом направлении в UNEC за последние годы». Проф. Рафик Алиев дал рекомендации молодым людям относительно научной деятельности, а также поделился своими взглядами на кластерную модель науки.
После выступлений прозвучали предложения по поводу отличия обучения Bs, Ms и PhD, нацеленные на формирование научного потенциала, от других (BBA, MBA və DBA), обеспечения перехода между Bs, Ms и PhD, перехода на финансирование научных проектов на основе конкурса, применения специальной программы поддержки для молодых исследователей.