https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_3609e569057f3c7edb6b3de9d_o.jpg
innews.media xəbər verir ki, bu fikirləri “Sağlam radio”da yayımlanan “Sağlam həyat” verilisində Səhiyyənin İnformasiyalaşdırılması Mərkəzinin Elektron səhiyyənin standartları və təsnifatlarının nəşriyyatı bölməsinin mütəxəssisi Sevinc Məhərrəmova açıqlayıb.
Onun sözlərinə görə, elektron resept sistemi dövlətin tapşırığı ilə tətbiq edilib və hər bir vətəndaş müalicəni təyin edən həkimdən Elektron Resept yazılmasını tələb etməli, həkimlər isə Elektron Resept Sistemini tətbiq etməyə təşəbbüs göstərməlidir: “Həkimlər elektron resept yazmaqdan imtina etdiyi təqdirdə və yaxud apteklər elektron reseptlə dərman buraxmaqdan imtina etdiyi təqdirdə, vətəndaşlara Səhiyyənin İnformasiyalaşdırma Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən “Qaynar Xətt” nömrələri ilə (+994 12 431 38 28; +994 55 531 38 28 (“WhatsApp”)) əlaqə saxlamağı tövsiyə edirik”.
Mütəxəssis onu da bildirib ki, e-resept əhaliyə keyfiyyətsiz və vaxtı ötən dərman preparatlarının satışının qarşısını alır, şəffaf qiymətləndirmə ilə yanaşı, onların istehlakçı hüquqlarının qorunmasına xidmət edir. Rəqəmsal Reseptə yalnız Dövlət Qeydiyyatından keçən və Tarif Şurası tərəfindən təsdiqlənən dərmanlar daxildir. Bioloji fəal maddələrin təyini Rəqəmsal Reseptə daxil deyil. Rəqəmsal resept sistemin yaddaşında saxlanılır. Bu da gələcək həkim müayinələri zamanı həkimlər tərəfindən daha öncə yazılan reseptləri görmək imkanı yaradır. Nəticədə bu, daha düzgün müalicənin aparılmasına səbəb olur.

“Гражданин имеет право запросить у врача выдачу электронного рецепта вместо бумажного”
“Гражданин имеет право запросить у врача выдачу электронного рецепта вместо бумажного” “Гражданин имеет право запросить у врача выдачу электронного рецепта вместо бумажного”
Как сообщает innews.media, об этом во время вещаемого на Sağlam radio передаче Sağlam həyat сказала  специалист издательского отделения стандартов и классификаций электронного здравоохранения Центра информатизации здравоохранения Севиндж Магеррамова.
По ее словам, система электронных рецептов внедрена согласно поручению государства, и каждый гражданин имеет право требовать у врача выписать электронный рецепт. Врачи, в свою очередь, должны проявить инициативу по внедрению системы электронных рецептов: «В случае, если врачи отказываются выписывать или аптеки выдавать лекарства по электронным рецептам, то рекомендуем гражданам обращаться по номерам «Горячей линии» (+994 12 431 38 28; +994 55 531 38 28 (WhatsApp), действующих при Центре информатизации здравоохранения».
Эксперт также сообщила, что электронный рецепт позволит предотвратить продажу населению некачественных и просроченных лекарственных средств и, в то же время, служит делу защиты прав потребителей. В электронном рецепте указываются только те лекарственные средства, которые были одобрены Тарифным советом и прошли государственную регистрацию. Определение биологически активных веществ в «Электронный рецепт не включается. Электронный рецепт хранится в памяти системы. Это также дает возможность увидеть выписанные врачами рецепты во время будущих медицинских осмотров. В результате, это способствует более правильному проведению лечения.