https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_956c5fcb95e27f0ff5b15e100_o.jpg
Tədbirin hissəsi Maqsud İbrahimbəyovun (rejissor Tərlan Rəsulov) əsərləri əsasında İsmayıl İmanın “Parkda rahat yer” tamaşası olub. O, gecənin musiqi kulminasiyası - maestro Şahin Növrəslinin çoxdan gözlənilən konserti üçün emosional fon və düzgün ab-hava yaradıb.
Pianoçu kimi uğurlu karyerası illərində Şahin Növrəsli özünəməxsus fərdi üslub yaradıb. Onun əsas xüsusiyyətləri virtuozluq, dəyişən dinamika ilə usta keçidlər, temperament, ifadəlilik, üzvilik və kompozisiya birliyidir. Şahin Növrəslinin ifası Qərb və Şərq ənənələrini ideal şəkildə birləşdirir. Hər bir not mexaniki şəkildə ifa olunmur, gözəl bir kompozisiyanın ahəngdar xoruna axır. Bu onun improvizasiya sehridir, ahəngdar, gözəl, sehrli və yaddaqalan.
Teatr tamaşası rəvan şəkildə emosional ifadə ilə birləşən musiqi sehrinə çevrildi.
Tamaşaçılar gecəni səxavətli emosiyalarla qeyd edib, maestronu çağırıb və onun hər çıxışını uzun sürən alqışlarla müşayiət ediblər. Gecə festivalın ən yaddaqalan hadisələrindən birinə çevrildi. Konsertin əsas tərəfdaşı festivalın ən ləzzətli “yeməklərinin” yaradılmasında böyük həvəslə iştirak edən Baku Mad Wings şirkəti olub.
Bakı piano festivalı təkcə virtuozların fortepiano və klaviatura alətlərində sehrli ifası deyil, bu, ilk növbədə, ən istedadlı musiqisevərləri ruhlandıracaq və ovsunlayacaq, parlaq emosiyalar bəxş edəcək dəbdəbəli atmosferdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_956c5fcb95e27f0ff5b15e100_o.jpg
Частью мероприятия стала с театральная инсценировка «Уютное место в сквере» Исмаила Имана по произведениям Максуда Ибрагимбекова (режиссер Тарлан Расулов). Она создала эмоциональный фон и нужную атмосферу для музыкальной кульминации вечера – долгожданного концерта маэстро Шаина Новрасли.
За годы своей успешной карьеры пианиста Шаин Новрасли создал свой индивидуальный стиль. Его главные черты - виртуозность, мастерские переходы с меняющейся динамикой, темпераментность, выразительность, органичность и композиционное единство.
Исполнение Шаина Новрасли идеально сочетает в себе традиции Запада и Востока, его импровизации джаза, европейской классической музыки, блюза и фольклорной музыки отличаются волшебной полифонией и зажигающим ритмом. Каждая нота проигрывается не механически, а вливается в стройный хор прекрасной композиции. В этом его магия импровизации, гармоничная, красивая, волшебная и запоминающаяся.
Театральное действо плавно перешло в музыкальную магию в сочетании с эмоциональной экспрессией.
Публика отметила вечер щедрыми эмоциями, вызывая маэстро и сопровождая каждый его выход длительными овациями. Вечер стал одним из самых запоминающихся событий фестиваля. Главным партнёром концерта выступила компания Baku Mad Wings, принявшая самое горячее участие в создании самых вкусных «блюд» фестиваля.
Бакинский фестиваль фортепиано — это не только волшебная игра виртуозов на фортепиано и клавишных инструментах, это прежде всего роскошная атмосфера, которая будет вдохновлять и очаровывать самых взыскательных меломанов, дарить яркие эмоции.