https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_2fc802eb691602c6795ce0f8c_o.jpg
İyunun 28-də Bakı Fond Birjasında növbəti “Açılış Zəngi” tədbiri “AccessBank”ın manat istiqrazlarının kapital bazarında ticarətə buraxılması münasibətilə təşkil edilib.
Belə ki, “AccessBank” kapital bazarında yerli valyutada yeni maliyyə alətlərinin buraxılışını həyata keçirir. “Açılış Zəngi” tədbiri ilə bankın 5 milyon manat həcmində istiqrazlarının yerləşdirilməsinə başlanılıb.
Qeyd edək ki, təklif edilən istiqrazların hər birinin nominal dəyəri 1000 manat, illik faiz dərəcəsi 10 faiz, ödəniş dövrü 90 gündən bir, tədavül müddəti 18 aydır. Sənədsiz, adlı, istiqraz faizli, təmin edilməmiş istiqrazların yerləşdirmə üzrə anderrayteri “ABB-İnvest İnvestisiya Şirkəti”dir.
Tədbirin sonunda emitent - “AccessBank”, Bakı Fond Birjası və ABB-İnvest İnvestisiya şirkətinin nümayəndələri tərəfindən istiqrazların ilkin bazarda ticarətə buraxılışını simvolizə edən zəng çalınıb. Beləliklə, istiqrazların Bakı Fond Birjasının ticarət platformasında ticarətinə başlanılıb.
“AccessBank” Azərbaycanın mikromaliyyələşdirmə bazarında lider olaraq, 2002-ci ildən kiçik və orta bizneslərə xidmət göstərir. Bankın səhmdarları sırasında Asiya İnkişaf Bankı, Avropa İnvestisiya Bankı, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası kimi beynəlxalq təşkilat və qurumlar yer alır. Bankın 14-ü Bakıda, 18-i bölgələrdə olmaqla, 32 filialı fəaliyyət göstərir və MKOB-lar üçün əlçatan maliyyələşdirmə imkanlarını təqdim etməyə davam edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_2fc802eb691602c6795ce0f8c_o.jpg
On June 28, 2024, the Baku Stock Exchange (BSE) hosted an "Opening Bell" ceremony to commemorate the introduction of manat-denominated bonds by AccessBank LLC into the capital market.
AccessBank thereby introduced new financial instruments denominated in the local currency, with the bond issuance amounting to 5,000,000 manats, commencing with the ringing of the opening bell.
Each bond issued has a nominal value of 1,000 manats, carries an annual interest rate of 10%, and features a repayment schedule every 90 days over an 18-month term. The placement of these non-documentary named interest-bearing unsecured bonds was facilitated by the investment company ABB-Invest.
"In line with our strategic goals, we will allocate the funds obtained from the issuance to increase financial accessibility and expand business lending in the regions of Azerbaijan," - said Orkhan Ismayilov, Deputy Chairman of the Management Board and Chief Financial Officer of AccessBank.
To conclude the event, representatives from AccessBank, the Baku Stock Exchange, and investment company IBB-Invest rang the bell, signifying the bonds' debut on the primary market and initiating trading on the Baku Stock Exchange floor.