https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_2fc802eb691602c6795ce0f8c_o.jpg
İyunun 28-də Bakı Fond Birjasında növbəti “Açılış Zəngi” tədbiri “AccessBank”ın manat istiqrazlarının kapital bazarında ticarətə buraxılması münasibətilə təşkil edilib.
Belə ki, “AccessBank” kapital bazarında yerli valyutada yeni maliyyə alətlərinin buraxılışını həyata keçirir. “Açılış Zəngi” tədbiri ilə bankın 5 milyon manat həcmində istiqrazlarının yerləşdirilməsinə başlanılıb.
Qeyd edək ki, təklif edilən istiqrazların hər birinin nominal dəyəri 1000 manat, illik faiz dərəcəsi 10 faiz, ödəniş dövrü 90 gündən bir, tədavül müddəti 18 aydır. Sənədsiz, adlı, istiqraz faizli, təmin edilməmiş istiqrazların yerləşdirmə üzrə anderrayteri “ABB-İnvest İnvestisiya Şirkəti”dir.
Tədbirin sonunda emitent - “AccessBank”, Bakı Fond Birjası və ABB-İnvest İnvestisiya şirkətinin nümayəndələri tərəfindən istiqrazların ilkin bazarda ticarətə buraxılışını simvolizə edən zəng çalınıb. Beləliklə, istiqrazların Bakı Fond Birjasının ticarət platformasında ticarətinə başlanılıb.
“AccessBank” Azərbaycanın mikromaliyyələşdirmə bazarında lider olaraq, 2002-ci ildən kiçik və orta bizneslərə xidmət göstərir. Bankın səhmdarları sırasında Asiya İnkişaf Bankı, Avropa İnvestisiya Bankı, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası kimi beynəlxalq təşkilat və qurumlar yer alır. Bankın 14-ü Bakıda, 18-i bölgələrdə olmaqla, 32 filialı fəaliyyət göstərir və MKOB-lar üçün əlçatan maliyyələşdirmə imkanlarını təqdim etməyə davam edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_2fc802eb691602c6795ce0f8c_o.jpg
28 июня 2024 года на Бакинской фондовой бирже (БФБ) прошла церемония «Звонка открытия», посвященная выпуску на рынок капитала манатных облигаций AccessBank.
Таким образом, AccessBank выпустил на рынок капитала новые финансовые инструменты в местной валюте, начав размещение облигаций на сумму 5 000 000 (пять миллионов) манатов, которое стартовало с торжественного первого звонка.
Номинальная стоимость каждой из размещенных облигаций составляет 1000 манатов, годовая процентная ставка – 10 процентов, срок погашения – каждые 90 дней, срок обращения – 18 месяцев. Организатором размещения бездокументарных именных процентных, необеспеченных облигаций является Инвестиционная компания ABB-İnvest.
«В соответствии с нашими стратегическими целями мы направим средства, полученные от указанной эмиссии, на повышение финансовой доступности, а также расширение кредитования бизнеса в регионах Азербайджана», - сказал Орхан Исмаилов, заместитель председателя и исполнительный директор по управлению финансами AccessBank.
В завершение мероприятия представители эмитента AccessBank, Бакинской фондовой биржи и инвестиционной компании ABB-Invest позвонили в колокол, символизируя выход облигаций на первичный рынок. Таким образом, начались торги облигаций на торговой площадке Бакинской фондовой биржи.
AccessBank, являясь лидером в сфере микрофинансирования в Азербайджане, предоставляет свои услуги малым и средним предприятиям с 2002 года. Среди акционеров банка – Азиатский банк развития, Европейский инвестиционный банк, Международная финансовая корпорация и другие международные финансовые организации и инвестиционные фонды. В настоящее время банк располагает 35 филиалами, 14 из которых находятся в Баку, а 21 – в регионах, и продолжает предоставлять доступные финансовые решения для микро-, малого и среднего бизнеса.