Avropa İttifaqı Komissarı Vopke Hoekstra Azərbaycana səfər edib
Avropa İttifaqı Komissarı Vopke Hoekstra Azərbaycana səfər edib Avropa İttifaqı Komissarı Vopke Hoekstra Azərbaycana səfər edib
İyunun 20-də Aİ-nin İqlim Dəyişikliyinə qarşı Mübarizə üzrə Komissarı Vopke Hoekstra 2024-cü ilin noyabrında Bakıda keçiriləcək COP29-a hazırlıq çərçivəsində Azərbaycana səfər edib. O, Bakıda Ekologiya və Təbii Sərvətlər Naziri cənab Muxtar Babayev, Energetika Naziri cənab Pərviz Şahbazov və Xarici İşlər Naziri cənab Ceyhun Bayramov kimi hökumət nümayəndələri ilə bir sıra yüksək səviyyəli ikitərəfli görüşlər keçirmişdir. Komissar Hoekstra vətəndaş cəmiyyətinin nümayəndələri ilə də görüşüb.
Səfərin əsas məqsədi COP29-a sədrlik edən ölkə kimi Azərbaycanla COP29-a hazırlıq işlərini, onun prioritetləri və nəticələrini müzakirə etmək olub. Bunlar, digər məsələlərlə yanaşı, BƏƏ Konsensusunun, iqlim üçün mühüm tədbirlərin maliyyələşdirilməsi, Maddə 6 və beynəlxalq karbon bazarları, uyğunlaşma və şəffaflıq hesabatları (ölkələr bu il iki illik şəffaflıq hesabatlarını təqdim edəcəklər) ilə bağlı növbəti addımlar idi.
Komissar COP29-un müəyyən olunmuş Prezidenti, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Naziri Muxtar Babayev və COP29-un Prezident komandası ilə konstruktiv və çox məlumatlı görüş keçirdi. Onlar həmçinin Azərbaycanın iqlimlə bağlı öz hədəfləri istiqamətində işləri necə sürətləndirməyi planlaşdırdığını müzakirə ediblər.
Energetika naziri Pərviz Şahbazovla görüşdə Aİ-Azərbaycan arasında enerji sahəsində strateji tərəfdaşlığın əhəmiyyəti və bərpa olunan enerji mənbələri, hidrogen, metan, onların saxlanması və şəbəkələrə dair COP29-un mümkün təşəbbüsləri müzakirə edilib.
Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovla görüşdə COP29-un prioritetləri, rəsmi danışıqlara paralel olaraq keçiriləcək Qlobal İqlim Fəaliyyət Proqramının planları, eləcə də COP üçün inklüzivliyin əhəmiyyəti müzakirə olunub. Onlar həmçinin insan hüquqları, vətəndaş cəmiyyəti və sülh prosesi ilə bağlı məsələləri müzakirə ediblər.
Vətəndaş cəmiyyətinin nümayəndələri ilə görüşdə Komissar qanunun aliliyi və insan hüquqlarının Aİ dəyərlərinin əsasında durduğunu və vətəndaş cəmiyyətinin əməkdaşlıq üçün mühüm tərəfdaş olduğunu qeyd edib. COP29 yaşıl iqtisadiyyata keçidlə bağlı danışıqlarda və debatlarda vətəndaş cəmiyyətinin iştirakı üçün şərait yaratmalıdır.
Bu missiya COP29-a doğru mühüm addım oldu, texniki və siyasi səviyyələrdə görüşlər isə növbəti həftələr və aylarda intensivləşəcək. Komissar göstərilən qonaqpərvərliyə görə minnətdar olub, 2024-cü ilin noyabrında COP29-da sazişin bağlanması üçün Avropa İttifaqı və Aİ-nın danışıqlar üzrə komandasının bütün səviyyələrdə konstruktiv fəaliyyət göstərəcəyini bir daha təsdiqlədi.

https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_5f900023ce79ca7080049a2b7_o.jpg
On 20 June, EU Commissioner for Climate Action Wopke Hoekstra visited Azerbaijan in the context of the preparations for COP29 to be hosted in Baku in November 2024. He held several high-level bilateral meetings in Baku with representatives of the government: Minister of Ecology and Natural Resources Mr. Mukhtar Babayev, Minister of Energy Mr. Parviz Shahbazov and Minister of Foreign Affairs, Mr. Jeyhun Bayramov. Commissioner Hoekstra also met with civil society representatives.
The main aim of the visit was to discuss the preparations, the priorities, and deliverables of COP29 with Azerbaijan as the incoming COP29 Presidency. These are the follow-up to the UAE consensus, climate finance, Article 6 and international carbon markets, adaptation, and transparency reporting (countries will submit their Biennial Transparency Reports this year), amongst others.
He had a constructive and very insightful meeting with COP29 President-designate and Minister of Ecology and Natural Resources Mukhtar Babayev and the COP29 Presidency team. They also discussed how Azerbaijan plans to fast-forward its own climate targets.
At the meeting with Energy Minister Parviz Shahbazov, they discussed the importance of the EU and Azerbaijan’s strategic energy partnership and possible COP29 initiatives on renewables, hydrogen, methane, storage, and grids.
The meeting with the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov focused on the priorities of COP29, the plans for the Global Climate Action Agenda which will take place in parallel to the formal negotiations, as well as the importance of inclusivity for the COP. They also discussed human rights, civil society, and the peace process.
During the meeting with civil society representatives, the Commissioner noted that the rule of law and human rights are at the core of the EU’s values and that civil society is an important partner of cooperation. COP29 will need to facilitate civil society participation in the negotiations and the debate on a green transition.
This mission was an important step on the road to COP29 and meetings at the technical and political levels will intensify in the weeks and months ahead. The Commissioner is grateful for the hospitality received and promised affirmed that the European Union and that the EU negotiation team will constructively engage at all levels to forge an agreement at COP29 in November 2024.