https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_c953dbf7fe1f57e064556379e_o.jpg
Azərbaycanın dünya universitetlərinin QS reytinq siyahısında ilk ən yaxşı 1000 universitet siyahısında yer alan yeganə ali təhsil müəssisəsi olan Bakı Dövlət Universiteti (BDU) müasir təhsili, universal elmi tədqiqatları, innovativ inkişafı ilə fərqlənir. Təhsil-elmi tədqiqat-sənaye inteqrasiyasını əsas götürən BDU-da bu istiqamətdə kompleks tədbirlərin həyata keçirilməsi elmi nəticələrin keyfiyyətinin kifayət qədər artmasına səbəb olub.
“Clarivate Analytics” Beynəlxalq İnformasiya Agentliyinin rəsmi məlumatına əsasən, BDU-nun Hirş indeksi cari ilin son iki ayı ərzində 3 bal artaraq 65 olub. Hər bir əsərə istinadların orta sayı isə 8.23-ə qədər yüksəlib.
Agentliyin rəsmi məlumatına əsasən, BDU-nun əməkdaş, doktorant və tələbələri tərəfindən “Web of Science” bazasına daxil olan dərgilərdə artıq 4374 elmi əsər nəşr edilib. Bu əsərlərə 36000-dən çox istinad edilib. Nəşr edilmiş elmi əsərlərə 2024-cü ilin son 6 ayı ərzində 3314 istinad olunub.
2023-cü ildə “Web of Science” bazasına daxil olan dərgilərdə BDU tərəfindən 276 (2023-cü il üzrə yekun nəticələr tam deyil) və 2024-cü ilin ötən dövrünədək 113 (2024-cü il üzrə yekun nəticələr tam deyil) elmi əsər nəşr edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_c953dbf7fe1f57e064556379e_o.jpg
Индекс Хирша Бакинского государственного университета (БГУ), который является единственным высшим учебным заведением Азербайджана, входящим в первую 1000 вузов рейтингового списка QS мировых университетов, за последние два месяца текущего года увеличился на 3 пункта и составил 65. По данным Международного информационного агентства Clarivate Analytics, среднее количество ссылок на каждый научный труд выросло до 8.23.
В журналах, включенных в базу данных Web of Science, сотрудниками, докторантами и студентами БГУ уже опубликовано 4374 научных работ. Эти работы были процитированы более 36 000 раз. За последние 6 месяцев 2024 года на опубликованные научные работы было сделано 3314 ссылок. В журналах базы данных Web of Science в 2023 году со стороны БГУ опубликовано 276 статей (это не окончательные результаты за год), с начала 2024 года - 113 статей (тоже не окончательные результаты за год).