İyunun 18-də saat 19:00-da Bakıdakı Rus Evində “Mədəniyyət və incəsənət haqqında söhbətlər” layihəsi çərçivəsində Rüstəm Hüseynovun yazıçı Maksim Qorkiyə həsr olunmuş sərgisi və mühazirəsi keçirilib.
Ziyarətçilərə Maksim Qorkinin Bakı ilə bağlı nadir arxiv kadrlarının və Azərbaycanın mədəniyyət xadimlərinin, o cümlədən Səməd Vurğun, Cəfər Cabbarlı, Mehdi Hüseyn, Salman Mümtaz və başqaları ilə birgə fotoların reproduksiyalarından ibarət sərgi təqdim olunub.
Rüstəm Hüseynov Maksim Qorkinin tərcümeyi-halının Bakı ilə bağlı az məlum olan faktları, o cümlədən onun ilk səfərinin səbəbləri, Nobel qardaşlarının neft mədənləri haqqında məşhur oçerkinin əsasına çevrilməsi barədə ətraflı danışıb. Maksim Qorkinin inqilabdan əvvəl Bakı dövri mətbuatı ilə əməkdaşlığının təfərrüatları, Həsən bəy Zərdabi ilə ünsiyyəti və məqalələrinin o dövrün mətbuatındakı təsiri ətraflı araşdırılmışdır.
Tamaşaçıların ən böyük marağına onun səfərləri təəssüratı ilə yazdığı hekayələri, onu ən çox təsir edən adət və ənənələri ətraflı göstərən esseləri yaranıb.
Qorkinin 1928-ci ildə inqilabdan əvvəlki Bakı ilə Sovet Bakısı arasında təsvir etdiyi təzad maraqlı təəssürat yaratdı. Qorkinin tərcümeyi-halı və xatirəsi ilə bağlı Bakı teatrlarında və xatirə yerlərində Qorkinin pyeslərinin tamaşaya qoyulmasına, ədəbi qurumların formalaşmasında roluna xüsusi diqqət yetirilmişdir.
Dünya şöhrətli yazıçı Maksim Qorki üç dəfə Bakıda olmuş, səfərləri haqqında bir neçə məqalə və esse yazmış, bir neçə povestin yaradılmasında onun Bakı səyahətlərinin materiallarından istifadə edilmişdir. Maksim Qorkinin əsərləri Azərbaycan yazıçı və şairləri S.Axundovun, S.Vurğunun, D.Cabarlının, M.İbrahimovun, A. Səxhətin və başqaları yaradıcılığına böyük təsir göstərmişdir.

The exhibition and lecture by Rustam Huseynov dedicated to the writer Maxim Gorky took place as part of the “Conversations on Culture and Art” project on June 18 at 19:00 at the Russian House in Baku.
Visitors were presented with an exhibition of reproductions of rare archival footage of Maxim Gorky associated with Baku and cultural figures of Azerbaijan, including joint photos with Samad Vurgun, Jafar Jabbarly, Mehdi Huseyn, Salman Mumtaz and others.
Rustam Huseynov spoke in detail about the little-known facts of the biography of Maxim Gorky related to Baku, including the reasons for his first trip, which became the basis for the famous essay about the oil fields of the Nobel brothers. The details of Maxim Gorky's cooperation with Baku periodicals before the revolution, communication with Hasan bey Zardabi and the influence of his articles in the press of that time were examined in detail.
The greatest interest of the audience was aroused by his stories, written under the impression of his trips, and essays showing in detail the customs and traditions that most impressed him.
An interesting impression was made by the contrast described by Gorky between pre-revolutionary and Soviet Baku in 1928. Special attention was paid to the productions of Gorky's plays in Baku theaters and memorial places associated with the biography and memory of Gorky, as well as his role in the formation of literary organizations.
The world-famous writer Maxim Gorky visited Baku three times, wrote several articles and essays about his trips, and materials from his Baku voyages were used to create several stories. The works of Maxim Gorky had a great influence on the work of Azerbaijani writers and poets S. Akhundov, S. Vurgun, J. Jabbarly, M. Ibrahimov. A. Sakhhat and others.