İyunun 18-də saat 19:00-da Bakıdakı Rus Evində “Mədəniyyət və incəsənət haqqında söhbətlər” layihəsi çərçivəsində Rüstəm Hüseynovun yazıçı Maksim Qorkiyə həsr olunmuş sərgisi və mühazirəsi keçirilib.
Ziyarətçilərə Maksim Qorkinin Bakı ilə bağlı nadir arxiv kadrlarının və Azərbaycanın mədəniyyət xadimlərinin, o cümlədən Səməd Vurğun, Cəfər Cabbarlı, Mehdi Hüseyn, Salman Mümtaz və başqaları ilə birgə fotoların reproduksiyalarından ibarət sərgi təqdim olunub.
Rüstəm Hüseynov Maksim Qorkinin tərcümeyi-halının Bakı ilə bağlı az məlum olan faktları, o cümlədən onun ilk səfərinin səbəbləri, Nobel qardaşlarının neft mədənləri haqqında məşhur oçerkinin əsasına çevrilməsi barədə ətraflı danışıb. Maksim Qorkinin inqilabdan əvvəl Bakı dövri mətbuatı ilə əməkdaşlığının təfərrüatları, Həsən bəy Zərdabi ilə ünsiyyəti və məqalələrinin o dövrün mətbuatındakı təsiri ətraflı araşdırılmışdır.
Tamaşaçıların ən böyük marağına onun səfərləri təəssüratı ilə yazdığı hekayələri, onu ən çox təsir edən adət və ənənələri ətraflı göstərən esseləri yaranıb.
Qorkinin 1928-ci ildə inqilabdan əvvəlki Bakı ilə Sovet Bakısı arasında təsvir etdiyi təzad maraqlı təəssürat yaratdı. Qorkinin tərcümeyi-halı və xatirəsi ilə bağlı Bakı teatrlarında və xatirə yerlərində Qorkinin pyeslərinin tamaşaya qoyulmasına, ədəbi qurumların formalaşmasında roluna xüsusi diqqət yetirilmişdir.
Dünya şöhrətli yazıçı Maksim Qorki üç dəfə Bakıda olmuş, səfərləri haqqında bir neçə məqalə və esse yazmış, bir neçə povestin yaradılmasında onun Bakı səyahətlərinin materiallarından istifadə edilmişdir. Maksim Qorkinin əsərləri Azərbaycan yazıçı və şairləri S.Axundovun, S.Vurğunun, D.Cabarlının, M.İbrahimovun, A. Səxhətin və başqaları yaradıcılığına böyük təsir göstərmişdir.

18 июня в 19:00 в Русском доме в Баку в рамках проекта «Беседы о культуре и искусстве» состоялась выставка и лекция Рустама Гусейнова, посвященная писателю Максиму Горькому.
Посетителям была представлена выставка репродукций редких архивных кадров с Максимом Горьким, связанными с Баку и деятелями культуры Азербайджана, в том числе совместные фото с Самедом Вургуном, Джафаром Джаббарлы, Мехти Гусейном, Салманом Мумтазом и другими.
Рустам Гусейнов подробно рассказал о малоизвестных фактах биографии Максима Горького, связанных с Баку, в том числе о причинах его первой поездки, которая стала основой для знаменитого очерка о нефтяных промыслах братьев Нобель. Были подробно рассмотрены детали сотрудничества Максима Горького с бакинскими периодическими изданиями до революции, общение с Гасан беком Зардаби и влияние его статей в прессе того времени.
Наибольший интерес аудитории вызвали его рассказы, написанные под впечатлением от поездок, и очерки, подробно показывающие наиболее впечатлившие его обычаи и традиции.
Интересное впечатление произвёл описанный Горьким контраст между дореволюционным и советским Баку 1928 года. Отдельное внимание было оказано постановкам пьес Горького в бакинских театрах и памятным местам, связанных с биографией и памятью Горького, а также его роль в формировании литературных организаций.
Всемирно известный писатель Максим Горький три раза был в Баку, написал несколько статей и очерков о своих поездках, материалы с бакинских вояжей были использованы для создания нескольких рассказов. Произведения Максима Горького оказали большое влияние на творчество азербайджанских писателей и поэтов С. Ахундова, С. Вургуна, Д. Джабарлы, М. Ибрагимова. А. Саххата и других.